Domů
Jaderné elektrárny
Vláda vyzve EDF a KHNP k závazným nabídkám na více bloků, Westinghouse ne
Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČEZ

Vláda vyzve EDF a KHNP k závazným nabídkám na více bloků, Westinghouse ne

Vláda vyzve francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru nebude pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky. Na nové nabídky budou mít dva uchazeči čas do 15. dubna. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj dosavadní nezávazné nabídky uchazečů na stavbu více reaktorů vycházejí až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. Nabízené ceny neuvedl. Westinghouse zatím rozhodnutí nekomentoval, vyjádření dalších dvou firem ČTK shání.

Finální nabídku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech podali na konci října všichni tři přihlášení zájemci, tedy americká společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Nabídky vyhodnocuje společnost ČEZ, která má tendr na starosti.

"Dosavadní průběh tendru ukazuje, že dodávka více reaktorů současně by nám mohla zajistit nižší cenu až o jednu čtvrtinu u jednoho reaktoru. Proto jsme se rozhodli požádat uchazeče, aby nám předložili závazné nabídky na dodávku až čtyř nových jaderných reaktorů. Na jejich základě potom vybereme dodavatele a rozhodneme, zda si necháme postavit více reaktorů, nebo ne," řekl Fiala.

Osloveni budou pouze EDF a KHNP, jejichž nabídka podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) obsahovala požadované a pro hodnocení potřebné náležitosti. Naopak nabídka od Westinghouse podle něj předepsané podmínky nesplnila. Podle Síkely hlavním problémem bylo to, že nebyla závazná, a tudíž nemohla být při hodnocení srovnatelná. V nabídce Westinghouse podle vlády dále nebyl jednoznačně určen subjekt, který by byl zodpovědný za kvalitu díla.

Termín pro podání závazných nabídek byl stanoven na 15. dubna. ČEZ bude mít následně měsíc a půl čas na vyhodnocení nabídek, na konci května jejich pořadí předá vládě. Ta by poté měla rozhodnout o dalším průběhu. Podle kabinetu úprava tendru neovlivní termín pro předpokládané zprovoznění prvního reaktoru v Dukovanech do konce roku 2036.

Podle Síkely potřeba výstavby více reaktorů vyplývá ze současného vývoje tuzemské energetiky. "V příštích desetiletích dojde k výraznému růstu spotřeby elektřiny, do roku 2050 až o dvě třetiny. Vedle obnovitelných zdrojů energie nám tento nárůst spotřeby umožní pokrýt právě jaderná energie jako spolehlivý nízkoemisní zdroj," podotkl ministr. Nezávazné nabídky podle Síkely ukázaly, že má smysl uvažovat o více reaktorech. Fiala upozornil na to, že výzva ale zatím neznamená jistotu, že se budou stavět všechny čtyři bloky.

S výstavbou více bloků počítají i strategické dokumenty vlády k energetice. Dva nové boky by podle nich mohly vzniknout v Dukovanech a dva v Temelíně.

Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí Česka v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Nabízené ceny dnes zástupci vlády odmítli komentovat.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Zdeves Pavel
1. únor 2024, 00:12

Karasku, největší škodu u nas za posledních 13 let nadělali OZE. Celkem přes 600 mld vicenakladu na El.energii.

Jan Veselý
1. únor 2024, 10:08

OZE ani ne, to spíše ti zloději, kteří je zneužili. Tohle má ovšem ambici tenhle průser překonat. Nebo máte snad pocit, že český stát se o tolik zlepšil, že tenhle, o mnoho složitější proces, zvládne?

hlpb
31. leden 2024, 17:10

Jinými slovy, nabídková cena za jeden blok nás svojí výškou překvapila, garantovaná cena z nového bloku JE by byla příliš vysoká. Tak zkusíme snížit vysokou cenu o 25% tím, že poptáme více reaktorů.

Petr prochaska
31. leden 2024, 18:00

Westinghouse se na to vykašlal a korejci i francouzi staví příliš výkonné reaktory, takže jejich standardní neprojdou 1200MWh, což je dáno EIA z důvodu množství chladící vody. Niméně korejci i francouzi dali nabídky na nějaké zmenšené reaktory, které ještě nikde neexistují ani v prototypu.

Teď do toho ne 1 reaktor, ale 4, což je množství pro které nebude využití. V létě je spotřeba 5,5 GW v noci. 4GW už existuje. Jestli k nim přibudou další 4, tak to bude 8 GW. Ale v létě v noci potřebujeme 5,5 GW a ve dne 7,5 GW. Navíc v létě většinu potřeby pokryjí soláry, ani jeden reaktor nedává smysl.

Tipuji, že odstoupení Westinghouse znamená konec nových JE.

Petr Zelený
1. únor 2024, 09:48

Až se zima zeptá, co jsi dělal létě ... Nejdřív musíte vyřešit zimu. V lednu už teď je spotřeba klidně 10-12GW a pokud budeme elektřinou i topit a používat i v části aut, tak to bude klidně i přes 20GW. Sezónní akumulaci zatím nikdo nevymyslel a v dohledné době asi nevymyslí - už na to nejde spoléhat, že se ji někdo vymyslí a musíme tedy se na ty zimy přichystat. Pokud nechceme otevírat nové doly na uhlí a ani pálit plyn a to násobně víc než teď včetně , tak jiná varianta není a i čtyři nové bloky jsou málo a bude to chtít ještě malé modulární reaktory v lokalitách bývalých uhelných elektráren. Z tohoto důvodu už je pomalu zbytečné dál stavět novou FVE nebo ji aspoň dotovat. Nová FVE budu na konci své životnosti se potkávat už s novými jadernými zdroji a bude je nutné odstavit ještě před skončením své životnosti.

Rostislav Žídek
1. únor 2024, 11:49

No já si myslím, že tu elektřinu z nich ještě rádi němci a rakušáci se svými OZE mixy nakoupí.

A taky, že je tady i silný potenciál na růst spotřeby i přes noc.

Třeba nabíjeni EV, nebo elektrolyzéry...

Obavy mám dvě - zda tyto prototypy budou in time a on budget a zda se dohodneme na tom jaderném uložišti.

Antonín Mikeš
31. leden 2024, 20:51

"Jestli k nim přibudou další 4, tak to bude 8 GW."

To není pravda, staré bloky EDU musí být odstaveny, v místě není dostatek vody pro chlazení více jak 2GW výkonu (je tam nějaká výjimka pro max 3GW na max 3 roky). Maximální výkon JE v ČR tedy bude 6GW. Navíc se předpokládá růst spotřeby elektřiny v budoucnosti.

Antonín Mikeš
31. leden 2024, 21:18

Mam tam cyhbu, správně má být: "výjimka pro max 3GW na max 10 let".

intfor
31. leden 2024, 21:44

Pokud si to dobře pamatuji, tak je tam 3250MWe v souběhu nový zdroj + starý, přičemž nový je do 2x1200MWe (alternativně 1x1750MWe). Nepamatuji si, že by tam bylo časové omezení na 10 let, ale to už reálně asi nehraje roli, i kdyby bylo. EIA tedy vlastně připouští souběh 1 nový blok 1200MWe + 4 stávající, nebo 1 nový blok 1750 + 3 stávající.

intfor
31. leden 2024, 21:45

To platí pro lokalitu Dukovany.

intfor
31. leden 2024, 22:04

Tak jsem se díval do závěru EIA a v komentáři je uvedeno, že bylo uvažováno se souběhem s EDU 1-4 po dobu do 10 let, ale v závazných podmínkách ten časový limit uveden není. To vycházelo z očekávané životnosti EDU 1-4. Celkových 3250MWe v podmínkách je, stejně jako limit pro nový blok 2x1200MWe, nebo 1x1750MWe.

Petr Zelený
1. únor 2024, 09:55

EIA je jen papír, jde o to co jde technicky a pak případně papír napsat jinak. Existuje suché chlazení, které má mnohem menší spotřebu vody. Je pak tedy sice o něco nižší účinnost, ale technicky to jde. Voda se neodpařuje a jen chladí vzduchem v trubkách - jako třeba chladič u auta.

intfor
31. leden 2024, 21:28

Spuštění prvního by mělo být dle článku 2036, takže spíše tak 2040, pokud k tomu vůbec dojde. To budou mít stávající bloky 55 let, takže se dá počítat s jejich odstavením. Nejsem si ale vůbec jist, že někdo 4 bloky zaplatí...

jiri sekerac
31. leden 2024, 19:00

4 velké bloky? Kam se na ně hrabe Milouš Jakeš se svými bojlery. Vláda politických studií a humanitních věd nás chce zařadit do seznamu rozvojových zemí, jak průmyslem, tak životní úrovní. Neregulovatelné, neefektivní, pokračování solárního tunelu.

Karásek
31. leden 2024, 19:46

Jaderná energetika udělala víc škody, než užitku a to jak ekonomicky, tak i ekologicky a bezpečnostně. A pokud slibuje někdo, že cena bude nižší, tak fajn. Ať ta společnost jadernou elektrárnu za tu slíbenou cenu postaví a pak při předání dostane zaplacenou slíbenou částku.

Jaroslav Studnička
1. únor 2024, 08:01

Karásku, vy jste ekonomický génius :-).

Rostislav Žídek
1. únor 2024, 12:22

Pokud je výrobní cena EE z jaderneho bloku Dukovan v tento moment ?? 27EUR / MWh.

Prumerna cena EE na burze 100EUR / MWh

A vyrobily v roce 2023 14,3 TWh...

Tak nás poškodily Dukovany ziskem 26 Miliard do kapes ČEZu.

Petr
3. únor 2024, 16:26

Problém je v tom, že Dukovany jsou nebezpečný šrot. Když se bude stavět jaderka podle dnešních pravidel, její cena bude děsivá.

Emil
3. únor 2024, 16:36

Nejsou nebezpečný šrot, naopak díky významné modernizaci mají o dva řády nižší pravděpodobnost havárie s tavením paliva než když byly úplně nové. Jestli je něco děsivé, tak jedině takovéhle bezobsažné aktivistické bláboly.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se