Domů
Elektřina
Odboráři z Temelína se s ČEZ na mzdách zatím nedomluvili, vyloučená není ani odstávka
Jaderná elektrárna Temelín

Odboráři z Temelína se s ČEZ na mzdách zatím nedomluvili, vyloučená není ani odstávka

Elektřina
9 komentářů
17. prosinec 2018, 13:54
ČTK

Růst mezd o devět procent žádají zaměstnanci Temelína, kteří dnes protestovali před jadernou elektrárnou. ČEZ jim nabízí růst platů o čtyři procenta. Dalším možným protestem by mohla být i odstávka. Vedení odborů o tom dnes mluvilo při protestní akci před elektrárnou, kde se sešlo asi 70 lidí. Podpořili tak kolektivní vyjednávání odborářů s ČEZ. Výši platů zaměstnanců elektrárna nezveřejňuje, mluvčí Temelína Marek Sviták ji neuvedl ani na dotaz ČTK.

Zatím se odehrálo devět kol kolektivního vyjednávání. Odboráři řekli, že ČEZ ignoruje jejich požadavky.

„Jednáme více než tři měsíce. Poslední nabídka od zaměstnavatele činí čtyři procenta, náš požadavek se zastavil na devíti procentech,“ řekl zástupce temelínských odborářů Vladimír Hronek.

Letošní poslední kolo jednání bude 20. prosince. Mezi požadavky je i zvýšení příplatků za noční směny a odchodné z 12 na 14 platů.

Hronek dnes na dotaz jednoho zaměstnance připustil, že by se na protest dala i odstavit elektrárna.

„Ale je to složitá věc a různé základní (odborové) organizace na to mají různý názor,“ řekl Hronek.

Palivové tyče - JE Temelín
Ilustrační foto

Temelínský mluvčí Marek Sviták ČTK řekl, že dnešní protest nemá na provoz elektrárny vliv.

„Vnímáme ji jako součást kolektivního jednání, které probíhá stále na úrovni celé společnosti,“ řekl Sviták.

Temelínská elektrárna má zhruba 1250 zaměstnanců.

Hronek dnes ČTK řekl, že zaměstnanci Temelína pracují se zařízením v hodnotě miliard korun a není žádoucí, aby dělali chyby. Práce je podle něj náročná a navíc jsou na zaměstnance kladeny stále vyšší požadavky, jako příklad uvedl prověrku Národního bezpečnostního úřadu.

„Je to pro ně prostě nepříjemná věc, protože ten úřad se prohrabuje jejich soukromím. Čekali, že firma toto bude kompenzovat (požadovaným růstem platů), to se bohužel nestalo. Se situací (v kolektivním jednání) nejsme spokojeni, protože zaměstnanci požadují vyšší nárůst. Na začátku jednání jsme vykopli s patnácti procenty s tím, že ve skutečnosti cílíme někam doprostřed, že bychom se ve finále bavili o nějakých 7,5 procentech. Zaměstnavatel zatím argumentuje tak, že pro něj je to příliš vysoký nárůst,“ řekl ČTK Hronek.

Jaderná elektrárna Temelín
Ilustrační foto

Podobná protestní akce byla před Temelínem 4. prosince. V ČEZ je 28 základních odborových organizací. Kolektivní vyjednávání odborářů podpoří protestem i zaměstnanci jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku.

Průměrnou mzdu ve firmě ČEZ nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože podnik zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic. Týdeník Euro v listopadu uvedl, že průměrná měsíční hrubá mzda v ČEZ včetně odměn v roce 2017 činila 63.805 Kč. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila v letošním třetím čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, do kterého ČEZ patří, 43.260 Kč.

Průměrná hrubá mzda v ČR celkem se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2458 korun na 31.516 Kč. Nominální nárůst činil 8,5 procenta, reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent, vyplývá z dat ČSÚ.

Václav Koblenc rdo kš

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
17. prosinec 2018, 15:43

To by nám ještě scházelo aby Temelín stávkoval. Další plus bod pro fotovoltaiku: sluneční panely nestávkují. ?

Jirka
17. prosinec 2018, 15:54

Stávkují když nesvítí sluníčko

energetik
17. prosinec 2018, 16:40

To je přirozené a předpokládané a ekonomicky zhodnocené.

Petr
18. prosinec 2018, 11:00

Možná v jižních zemích s masivním provozem klimatizací.

V Česku ani náhodou.

Tady kromě skoro světově největších přímých dotací od jednoho každého obyvatele, jsou navíc i ty nezapočítané dotace v té nestabilitě (měli by mít vlastní povinnou baterii nebo jako v cizině horkou zálohu) a hlavně čerpají proti biomase, větrníkům a kogeneraci ještě dále nespravedlivě z toho, že jsou u nás dotace celoroční, přičemž je ovšem potřeba a hodnota elektřiny daleko větší v zimě.

Emil
17. prosinec 2018, 15:52

To máte pravdu, jen jste zapomněl dodat: pokud jsou umístěné na oběžné dráze.

Milan Vaněček
17. prosinec 2018, 15:57

I zde na zemi nepotřebují obsluhu a na hlídání stačí kamery a žiletkový plot na rozdíl od raketového oddílu a Gripenů na hlídání Temelína. ?

Emil
17. prosinec 2018, 16:06

Když už jste se tak ozval. Myslíte si, že FVE nemůže stávkovat, tzn. že ji nemůže obsluha na protest odpojit od sítě? Samozřejmě že může, stejně jako ten Temelín. Jen to má háček, nikdo by si toho ani nevšiml.

energetik
17. prosinec 2018, 16:49

Ano, to máme už vyzkoušené když nečekaně vypnul jeden blok Temelína (jak se už stalo) tak si toho také nikdo z odběratelů nevšiml, protože kvůli kvůli Temelína musí trvale běžet horká záloha v celkovém výkonu všech bloků a dokonce i "operativní" HDO zapnulo bojlery a přímotopy.

Emil
17. prosinec 2018, 17:15

Buďte konkrétní, kde přesně běží ta horká záloha o celkovém výkonu všech bloků, a skutečně je to horká záloha výhradně pro potřeby Temelína?

Rád se něco nového přiučím, v tomto případě si ale myslím, že spíš píšete nesmysly. Obecně bych řekl, že se obvykle drží horká záloha dimenzovaná na největší zdroj v soustavě, tedy u nás jeden blok Temelína, ale není to záloha jen pro tento největší zdroj, navíc tou zálohou mohou být i přečerpávací elektrárny, takže ta záloha nebude zas tak horká, jak se nám snažíte namluvit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se