Domů
Komoditní trhy
Německé společnosti prozkoumají možnosti těžby lithia a využití geotermální energie z podzemí Rýna
Lithium
Zdroj: Dnn87 / Creative Commons / CC-BY-3.0 (licence)

Německé společnosti prozkoumají možnosti těžby lithia a využití geotermální energie z podzemí Rýna

Německé regionální energetické společnosti Stadtwerke Speyer a Stadtwerke Schifferstadt plánují prozkoumat možnosti získávání lithia z podzemí řeky Rýn v západním Německu. Teplo ze získaných termálních vod plánují navíc využít pro výrobu elektřiny a tepla.

Termální voda bohatá na minerály v podloží údolí Horního Rýna nabízí jak možnost využití geotermální energie pro výrobu tepla a elektřiny, tak i možnost těžby lithia, uvedly společnosti v tiskové zprávě.

Lithium je nerostná surovina, která se používá především v bateriích pro elektromobily a mobilní zařízení. Poptávka po této surovině v posledních měsících prudce vzrostla, což zhoršila nestabilní geopolitická situace, a očekává se, že bude dále stoupat, uvedla Stefanie Seilerová, starostka města Speyer.

"Doposud se lithium těžilo převážně v zámoří a často za nelidských a životnímu prostředí škodlivých podmínek," uvedla Seilerová.

"Bylo by proto velkým přínosem, kdyby bylo možné tento alkalický kov těžit v Německu [...] Kromě toho by se tím Německo a Evropa staly méně závislými na mezinárodním dovozu," dodává Seilerová.

Průzkumné ložisko lithia, které se nazývá "Materia", má rozlohu přibližně 150 km2. Aby bylo možné do léta 2023 určit nejbezpečnější a nejefektivnější místa pro vrty, je třeba nejprve prozkoumat geologickou strukturu podloží v hloubce dosahující několika kilometrů, uvedl Gerd Baumann, zástupce ředitele Stadtwerke Schifferstadt.

"S rostoucím trhem elektromobility nabývá lithium, které je potřebné pro výrobu lithium-iontových baterií, stále většího významu a v hornorýnském úvalu ho lze těžit způsobem šetrným k životnímu prostředí," říká Wolfgang Bühring, ředitel Stadtwerke Speyer.

Podobné plány má i německo-australská společnost Vulcan Energy, která na začátku roku získala pět průzkumných licencí v Hornorýnské rovině. Společnost German Lithium v lednu přišla s pochybnostmi ohledně rentability svých plánů na získávání lithia ve východním Krušnohoří na jihu Saska, důvodem je pomalý postup.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516