Domů
Elektromobilita
Tesla zvažuje v Chile výstavbu závodu na produkci lithia pro své baterie
Podvozková platforma Modelu S v Tesla Store Göteborg, foto: Tomáš Jirka
Podvozková platforma Modelu S v Tesla Store Göteborg, foto: Tomáš Jirka

Tesla zvažuje v Chile výstavbu závodu na produkci lithia pro své baterie

Automobilka Tesla jedná s největším chilským producentem lithia, společností SQM, o investici do infrastruktury pro produkci suroviny nezbytné pro výrobu akumulátorů pro své elektromobily. Automobilka tímto krokem usiluje o přístup k větším zásobám klíčové suroviny, jejíž zajištění bude klíčové v souvislosti s masovou výrobou Modelu 3.

Tesla by mohla v Chile vybudovat zpracovatelský závod pro výrobu vysoce kvalitního lithia, které je nezbytné pro výrobu lithium-iontových baterií využívaných v elektromobilech automobilky. Pro deník Financial Times to uvedl Eduardo Bitran, viceprezident chilské rozvojové agentury Corfo.

Pokud by dohoda s SQM byla úspěšná, jednalo by se o první investici Tesly pro zajištění některé ze surovin pro výrobu akumulátorů, jejichž potřeba roste v důsledku zvyšující se popularity elektromobilů.

„S rostoucími dodávkami lithia je Chile klíčové pro každou společnost, která se chce stát globálním hráčem v oblasti elektromobility. Vazby na Chile nebo vlastnění strategické aliance v Chile se stává strategickým faktorem pro společnost jako Tesla,“ uvedl Bitran.

Sociedad Química a Minera de Chile (SQM) v Santiagu patří mezi společnosti s nejlevnější produkcí lithia na světě. Tento měsíc společnost vyřešila dlouhotrvající spor s Corfo, což umožní navýšení produkce lithia až na čtyřnásobek do roku 2026.

Tesla by mohla investovat do technologie, která by produkovala hydroxid lithný používaný v akumulátorech přímo ze solanky dostupné pod chilskou pouští, uvedl Bitran. Rozhovory mezi Teslou a SQM jsou ovšem teprve v počáteční fázi.

Zároveň by mohla ve spolupráci s některým z partnerů v Chile vyrábět katody pro své baterie, a využít tak příznivé podmínky v zemi pro výrobu elektřiny z fotovoltaických elektráren.

Společnost Tesla momentálně usiluje o splnění výrobních cílů svého prvního dostupného elektromobilu, Modelu 3, ve svém obří továrně Gigafactory v Nevadě. Automobilka začala v této továrně vyrábět vlastní baterie ve spolupráci se společností Panasonic začátkem roku 2017.

Úvodní fotografie: Podvozková platforma Modelu S v Tesla Store Göteborg, foto: Tomáš Jirka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se