Domů
Elektromobilita
UBS: Ropná poptávka Norska navzdory rozmachu elektromobility nepoklesla
Norsko vodní nádrž
Norsko vodní nádrž

UBS: Ropná poptávka Norska navzdory rozmachu elektromobility nepoklesla

V Norsku došlo v posledních letech, i kvůli velice štědré státní podpoře, k rapidnímu rozmachu elektromobility. Osm z desíti nově registrových aut bylo v loňském roce čistě na elektrický pohon. Ropná poptávka ovšem, jak informuje švýcarská UBS banka ve své zprávě o dění na trhu, nepoklesla dle očekávání.

V loňském roce bylo v Norsku prodáno přesně 82,4 % ze všech nových aut plně elektrických, rok předtím tržní podíl elektromobilů činil 79,3 %. Letošní podíl, jak uvádí portál Oilprice, se drží dokonce nad hranicí 90 %. Podle UBS je nicméně dopad na tamní ropnou poptávku překvapivě zanedbatelný.

Norsko patří z pohledu rozvoje elektromobility mezi globální lídry. Je tomu tak i díky štědrým státním finančním pobídkám. Ty jsou částečně financovány i z Vládního penzijního fondu Global, jednoho z největších fondů na světě. Příjmy do něj plynou Norsku z prodeje ropy a zemního plynu.

Norové se, jak udává banka ve své zprávě, stejně jako spotřebitelé v jiných zemích obájí o reálný dojezd elektromobilů. Mnoho z nich má proto raději volit pro delší cesty hybridní vozidla nebo sáhnou v tomto případě po automobilech se spalovacím motorem.

Banka dále podotýká, že neznatelný pokles v ropné poptávce v zemi, kde podíl elektromobilů na trhu s novými vozy přesahuje 90 %, by měl být varovným signálem pro ty, co predikují její skokový pokles v následujících letech právě kvůli rozvoji elektromobility. K tomu poznamenává, že její výhled z celosvětové perspektivy nadále ukazuje v následujících letech na růst ropné poptávky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jiří Švarc
29. duben 2024, 16:29

Má ten kdo predikuje skokový pokles alespoň základní školu?

Norsko 5,5 mil aut celkem, loňské prodeje aut 127 tisíc. Spotřeba ropy pozemní doprava něco přes 50 %, spotřeba ropy osobní doprava okolo 50 % pozemní přepravy.

Jak z tohodle může někdo predikovat třeba i 5 % dolů za rok?

Petr Brok
30. duben 2024, 00:24

No vidíte a za první čtvrtletí mají meziroční pokles o 5,9%. :)

https://www.ssb.no/en/energi-og-industri/olje-og-gass/statistikk/sal-av-petroleumsprodukt

O tom že analytik UBS neví o čem mluví, nebo spíš záměrně mlží ,svědčí i tento článek:

https://cleantechnica.com/2023/11/13/end-of-the-oil-age-preview-norways-fleet-transition-to-ev/

V Norsku se rozhodně nikdo nebojí jezdit EV a nepřesedá kvůli tomu do ICE. Naopak, EV najezdí víc kilometrů, než odpovídá jejich celkovému podílu.

Z takovýchto článků je mi opravdu smutno...

Honza Nedvěd
29. duben 2024, 19:36

Článek o ničem. Tady je mnohem lepší.

https://www.google.com/amp/s/oilprice.com/Energy/Gas-Prices/Is-Norways-Love-For-EVs-Enough-To-Put-A-Dent-In-Fuel-Demand.amp.html

Ve zkratce: Norsku roste populace, roste počet aut a klesá spotřeba benzínu pro osobní automobily. Ovšem roste spotřeba nákladní dopravy. Nájezd EV je srovnatelný s klasickým spalovakem.

Vladimír Šťastný
30. duben 2024, 11:37

Průměrný Nor toho taky za rok najezdí možná půlku lodí. A tam se elektrifikace moc nekoná....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se