Ceny lithia i přes očekávaný růst prodejů elektromobilů nadále klesají

DomůKomoditní trhyCeny lithia i přes očekávaný růst prodejů elektromobilů nadále klesají

Ceny lithia, klíčového prvku pro výrobu baterií pro elektromobily, nadále klesají a pokles by mohl pokračovat i během roku 2020. Podle účastníků konference LME Week v Londýně přitom není zásadním problémem zpomalení prodejů elektromobilů, ale spíše rostoucí produkce i v době přebytku suroviny na trhu.

Zahraniční server Platts informoval, že jedním z hlavních témat na každoroční konferenci LME Week v Londýně byl globální růstový trend elektrifikace.

Přestože je v posledních měsících sledováno zpomalení na největším světovém trhu pro elektromobily v Číně, účastníci konference se shodli na pokračujícím růstu tohoto odvětví, přičemž jako klíčový rok pro skutečný start rozmachu elektromobility byl nejčastěji označován rok 2025.

Podle Joseho Lazuena, analytika z poradenské společnosti Roskill, je hlavní překážkou, kterou musí výrobci elektromobilů překonat, vysoká cená baterií. V současné době se ceny baterií pro elektromobily pohybují podle Platts mezi 150-180 USD/kWh, přičemž pro dosažení tzv. parity mezi elektromobily a vozy se spalovacími motory je třeba cena pod 100 USD/kWh. Právě kolem roku 2025 by přitom mělo dojít k poklesu cen baterií pod tuto hranici.

Klesající ceny lithia

Daniel Jimenez, partner v poradenské společnosti iLi Markets ve své prezentaci uvedl, že cena lithia zažívá nyní těžké časy a že výhled není příznivý. Jimenez dodal, že problém není ani tak na straně poptávky, jako spíše na straně producentů, kteří navyšují produkci v době, kdy je trh již těžce přesycen.

Podle odhadů S&P Global Platts se aktuálně pohybuje cena uhličitanu lithného kolem 9 500 USD/t a cena hydroxidu lithného kolem 11 500 USD/t.

Společnost Ablemarle, jeden z členů „lithiové komise“ při LME, v prohlášení uvedla, že očekává pokračující pokles ceny lithia i během roku 2020. Ze čtvrteční panelové diskuze vyplynulo, že za rok by se ceny lithia mohly pohybovat kolem 7000 USD/t či ještě níže.

Podle Platts se nicméně většina účastníků konference shodla, že díky rostoucí poptávce po elektromobilech a klesajícím cenám lithia dojde v budoucnu k nárůstu cen lithia kvůli nedostatku investic do produkčních kapacit.