Domů
Komoditní trhy
Při přerušení dodávek ruského plynu do Německa naskočí výroba elektřiny z uhlí a topných olejů
Zdroj: Flickr @Phillip https://www.flickr.com/photos/ekud89/6509526413/

Při přerušení dodávek ruského plynu do Německa naskočí výroba elektřiny z uhlí a topných olejů

Německé ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu podle vládního plánu, zajišťuje, aby pro případ přerušení dodávek ruského plynu do země byly připraveny dostatečné kapacity uhelných elektráren a zdrojů spalujících topné oleje. Informaci přinesl server Euractiv.

Tyto přípravy jsou známkou toho, že se Berlín připravuje na nejhorší, a to v návaznosti na nedávné rozhodnutí Kremlu přerušit dodávky plynu do tří zemí EU.

Přerušení ruských dodávek zemního plynu do Polska, Bulharska a Finska přimělo Berlín připravovat se na případně přerušení také do Německa, které ještě v roce 2021 dovezlo z Ruska téměř 58 mld. m³ této komodity.

Právě ze zemního plynu se ve stejném roce vyrobilo zhruba 15 % německé elektřiny a ačkoli se očekává, že v roce 2022 bude tento podíl kvůli vysokým cenám o něco nižší, okamžité přerušení dodávek by kriticky zkomplikovalo zajištění dodávek elektřiny v zemi.

Situaci nepomůže ani skutečnost, že Německo k poslednímu prosinci 2022 odstaví své poslední jaderné reaktory.

Uhlí a topný olej

Pro zajištění dostatečných dodávek elektřiny se do popředí zájmu opět dostává uhlí. Pro případ zastavení dodávek ruského plynu by mělo být podle plánu ministerstva připraveno přibližně 6,9 GW instalovaného výkonu černouhelných elektráren, 1,9 GW hnědouhelných elektráren a 1,6 GW zdrojů spalujících topný olej.

Alternativní komodity pro výrobu elektřiny řeší Německo především proto, že zemní plyn je zásadním palivem pro vytápění a průmysl. V případě přerušení dodávek z Ruska by tak zbylý import měl mířit právě do těchto odvětví.

Timmermans uhlí připouští

Takovou variantu nedávno posvětil i Frans Timmermans, když připustil, že EU "nemá jinou možnost" než pokračovat ve spalování uhlí.

Německo mezitím urychleně buduje infrastrukturu potřebnou k dovozu zkapalněného fosilního plynu ze zemí, jako jsou Katar, Senegal a USA. Zájem o dovoz plynu ze Senegalu již zaznamenal německý kancléř Olaf Scholz.

„Je to věc, kterou stojí za to intenzivně sledovat, je naším společným zájmem, abychom v této věci pokročili," uvedl Scholz.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Karel Navratil
28. květen 2022, 08:55

Jo, ono to všechno naskočí samo..... Když je kotel na plyn, těžko pojede na uhlí.... Dnešní naše mizerná ekonomika není schopna ani za rok dodat malý kotel na uhlí, kolik let by trvalo prebudovat zpět velké kotelny na uhlí... Jak je možné, že v dnešním kapitalistickem režimu tolik potřebných věci zkrátka není a jsou na to fronty.... Pěkně to ti nasi vůdci vedou...

Peter Zachara
28. květen 2022, 09:19

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ak budes takto remcat dalej, tvoje deti sa z kadrovych dovodov nedostanu na vysoku skolu.
.

Karel Navratil
28. květen 2022, 10:58

Moje děti tuto dobu chválí i když žijí z "ruky do huby", nic nevybudují a čekají až něco dostanou od nás, co jsme vybudovali za socialismu....vnoučata pomalu dostudovávaji a nedostanou do života nic,musí se celoživotně zadlužit, aby si mohli pořídit nějaké to piďi přístřeší....

hellokitty
29. květen 2022, 10:22

asi tuto dobu chvali, ze mozu nadavat na politikov bez toho, aby skoncili v base, pripadne, ze mozu odcestovat na dovolenku aj inam nez do juhoslavie a to bez toho, aby museli na hraniciach stat dlhe hodiny a potom sa nechat dokladne prezerat colnikmi

hlpb
30. květen 2022, 09:41

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Karle, je mi tě líto, ani na konci života jsi nic nepochopil. Žil jsi většinu svého života zbaběle v socialismu, který přivedl tuto zemi do....! Ty desítky let života ve lži a morálního úpadku, tě lidsky zmrzačili, dokonce tak, že si myslíš, že komunismus byl super. Tvoje děti a vnuci ti tu tvojí zbabělost asi nevyčítají, ale samozřejmě o ní vědí.
.

Jan Veselý
30. květen 2022, 10:59

Oni v socialismu tak krásně budovali, až se v roce 1989 ukázalo, že v tom vlastně nikdo nechce žít, ani dělníci a rolníci nechtěli.

Karel Navratil
30. květen 2022, 15:51

Dnes už by chtěli, ale všechno je rozkradený :-)

PetrD
30. květen 2022, 16:01

Silně pochybuju o tom, že by chtěli. Dělníci i rolníci mají teď podstatně vyšší životní úroveň, nežli v tom socialismu.

Naopak, tehdy se říkalo, že kdo nekrade, okrádá rodinu. To, že už vaše fabrika není státu, neznamená, že je rozkradená.

petr
28. květen 2022, 22:17

A co takhle neodstavovat bezemisní jádro ? Asi moc velký úkol na spolkový mozeček, že...

Zbyněk Poisl
30. květen 2022, 10:38

Tomu se říká "Fosilní Green Deal!" Zelené uhlí a ropa. To tu nikdo nezná?

Jan Veselý
30. květen 2022, 10:56

Tomu se říká válka, Zbynďo. Sice je to válka v zastoupení a válka vedená ekonomickými prostředky, ale válka to pořád je. My budeme bojovat prkenicí, my jsme ti šťastní.

Anton Meško
30. květen 2022, 12:54

Splniť nereálny plán odstavenia posledných jadrových elektrární znamená, že vysoké ceny elektriny nebudú minulosťou. Klimatické ciele Nemci zhodili zo stola.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se