Domů
Komoditní trhy
Průmyslové ceny elektřiny v Německu dosáhly dalšího rekordu
Trading, cena, ceny
Zdroj: Pixabay

Průmyslové ceny elektřiny v Německu dosáhly dalšího rekordu

Index německého Svazu průmyslové energetiky (VIK) uvádí, že ceny elektřiny v průmyslu vzrostly meziměsíčně o 22 procentních bodů. Index je na téměř dvojnásobku loňské úrovně a je o 52 procentních bodů vyšší než roční klouzavý průměr.

Index VIK pro průmyslové podniky připojených k síti vysokého napětí (konkrétně 1-36 kV) se měří oproti výchozí hodnotě 100 bodů z ledna 2002. Je založen na průměrné ceně následujících čtyř čtvrtletních kontraktů z předchozího měsíce na burze EEX v kombinaci s profilem zatížení průmyslových spotřebitelů, kteří využívají energii po dobu 3 000-6 000 hodin ročně. Uvádí se včetně síťových poplatků vztahujících se na průmyslové podniky.

Index s cenami za září vzrostl meziměsíčně o 22 procentních bodů na 324,5 bodu. Průměrné velkoobchodní ceny elektřiny na energetické burze EEX pro následující čtyři čtvrtletí (Q4 2021 – Q3 2022) vzrostly v září o 9,94 €/MWh na 86,33 €/MWh pro základní zatížení a o 11,25 €/MWh na 91,31 €/MWh pro špičkové zatížení.

VIK vzrostl meziměsíčně zhruba o 14 procentních bodů a dosahuje 434,88 bodu. Index konečných cen zohledňuje zbylé daně a poplatky, které obvykle platí průmyslové podniky. Na tyto průmyslové podniky se nevztahují stejné výjimky jako na energii spotřebovávanou velkými energeticky náročnými podniky.

Index "konečných cen" - zeleně, index zohledňující ceny elektřiny a síťové popatky - modře. Zdroj: VIK

 

Rozdíl mezi indexem VIK a indexem konečných cen se začal zvětšovat v roce 2009, což odráží především výrazné zvýšení poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie (EEG). V letošním roce byl poplatek EEG zastropován na 65 EUR/MWh, v roce 2009 přitom činil 13,3 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Zbyněk Poisl
18. říjen 2021, 11:19

Jak je to jen možné? Mají přece kvanta levné energie z obnovitelných zdrojů.

Vinkler
18. říjen 2021, 15:41

Ono když je energie z obnovitelných zdrojů, tak je cena záporná a musí se za odběr platit. No ale výrobce má zaručenou dotační výkupní cenu kladnou.

Sečtete-li /-a/+b =c musí koncový zákazník uhradit C a navíc poplatky za ekologii a síťové přirážky¨(např. za jistič).

A když není z OZ tak je základní cena vysoká neboť EE chybí.

To se pak divíme.

A baterie na aspoň týden za rozumnou cenu budou (?) tak za 20(?) let.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se