Domů
Komoditní trhy
Průmyslové ceny elektřiny v Německu dosáhly dalšího rekordu
Zdroj: Pixabay

Průmyslové ceny elektřiny v Německu dosáhly dalšího rekordu

Index německého Svazu průmyslové energetiky (VIK) uvádí, že ceny elektřiny v průmyslu vzrostly meziměsíčně o 22 procentních bodů. Index je na téměř dvojnásobku loňské úrovně a je o 52 procentních bodů vyšší než roční klouzavý průměr.

Index VIK pro průmyslové podniky připojených k síti vysokého napětí (konkrétně 1-36 kV) se měří oproti výchozí hodnotě 100 bodů z ledna 2002. Je založen na průměrné ceně následujících čtyř čtvrtletních kontraktů z předchozího měsíce na burze EEX v kombinaci s profilem zatížení průmyslových spotřebitelů, kteří využívají energii po dobu 3 000-6 000 hodin ročně. Uvádí se včetně síťových poplatků vztahujících se na průmyslové podniky.

Index s cenami za září vzrostl meziměsíčně o 22 procentních bodů na 324,5 bodu. Průměrné velkoobchodní ceny elektřiny na energetické burze EEX pro následující čtyři čtvrtletí (Q4 2021 – Q3 2022) vzrostly v září o 9,94 €/MWh na 86,33 €/MWh pro základní zatížení a o 11,25 €/MWh na 91,31 €/MWh pro špičkové zatížení.

VIK vzrostl meziměsíčně zhruba o 14 procentních bodů a dosahuje 434,88 bodu. Index konečných cen zohledňuje zbylé daně a poplatky, které obvykle platí průmyslové podniky. Na tyto průmyslové podniky se nevztahují stejné výjimky jako na energii spotřebovávanou velkými energeticky náročnými podniky.

Index "konečných cen" - zeleně, index zohledňující ceny elektřiny a síťové popatky - modře. Zdroj: VIK

 

Rozdíl mezi indexem VIK a indexem konečných cen se začal zvětšovat v roce 2009, což odráží především výrazné zvýšení poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie (EEG). V letošním roce byl poplatek EEG zastropován na 65 EUR/MWh, v roce 2009 přitom činil 13,3 EUR/MWh.

Komentáře

(2)

Zbyněk Poisl

18. říjen 2021, 11:19

Jak je to jen možné? Mají přece kvanta levné energie z obnovitelných zdrojů.

Vinkler

18. říjen 2021, 15:41

Ono když je energie z obnovitelných zdrojů, tak je cena záporná a musí se za odběr platit. No ale výrobce má zaručenou dotační výkupní cenu kladnou.

Sečtete-li /-a/+b =c musí koncový zákazník uhradit C a navíc poplatky za ekologii a síťové přirážky¨(např. za jistič).

A když není z OZ tak je základní cena vysoká neboť EE chybí.

To se pak divíme.

A baterie na aspoň týden za rozumnou cenu budou (?) tak za 20(?) let.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.