Domů
Trh s elektřinou
Ceny elektřiny v Německu a okolí klesaly během slunečného víkendu do záporu
Predikce v energetice. Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

Ceny elektřiny v Německu a okolí klesaly během slunečného víkendu do záporu

Minulý víkend panovalo nad Evropou slunečné počasí, což se podepsalo i na cenách elektrické energie v Německu a okolních trzích. Přestože výroba z větrných elektráren byla v Německu v neděli odpoledne relativně průměrná, nižší víkendová poptávka a silná výroba fotovoltaických elektráren stačily k tomu, aby se ceny elektřiny na řadě krátkodobých trhů držely blízko nule, či se dokonce propadly do záporných hodnot.

Minulý víkend přinesl jak větrné, tak i slunečné počasí, což tradičně mívá zásadní vliv na ceny elektrické energie na krátkodobých trzích. V některých hodinách dokonce obnovitelné zdroje, včetně biomasy a vodních elektráren, dodávaly v Německu více elektřiny, než země potřebovala. Podobně na tom byla i Francie, která taktéž celý víkend vyvážela elektřinu do okolních zemí.

Masivní nadvýroba a silný export z Německa a Francie tak stlačily ceny elektřiny i na řadě okolních trhů, včetně Nizozemska, Belgie či Dánska. V Německu se cena elektřiny na denním trhu propadla do záporných hodnot jak v sobotu odpoledne, kdy v zemi panoval silný vítr, tak v neděli přes poledne, kdy solární elektrárny ve špičce dodávaly o 10 GW více než v předchozí den.

Během obou dní se ceny pohybovaly v záporu v pěti následujících hodinách, díky čemuž část obnovitelných zdrojů nepřišla o finanční podporu. Na tu ztrácí nárok velké obnovitelné zdroje uvedené do provozu od roku 2016 v případě, kdy cena na denním trhu klesne do záporu během šesti po sobě jdoucích hodin. Nicméně takřka celé nedělní dopoledne, s výjimkou prvních dvou hodin, se ceny držely velmi blízko nule.

S příchodem večera a poklesem výroby solárních elektráren však ceny opět prudce vzrostly, a to na více než 80 EUR/MWh. Během obou víkendových dní tak byly ceny elektřiny v průběhu dne velmi volatilní a rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší cenou dosahoval až 120 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(35)
Jaroslav Novák
18. červen 2021, 08:35

strategické odvětví ENERGETIKA tahouna ekonomiky EU před kolapsem, akumulace chybí, PVE nestavíme, jak vyřešit živelný rozvoj OZE??? Prosím o racionální náměty.... i pro ČR, až ČEZ dekarbonizuje 6000 MWe černými zrcátky (FVE)!!!

Josef
18. červen 2021, 10:45

Tyto problémy tj. akumulace v řádu hodin nebo den/noc vyřeší rozvoj elektromobility.

Karel Š
18. červen 2021, 15:06

...zkuste svuj vyrok trochu podlozit cisly...

Jan Veselý
18. červen 2021, 10:57

Racionální náměty:

1) Pište to česky. Ty věty jsou stylistický bordel hodný pošuka Cibulky.

2) FV panely nejsou zrcátka a nejsou černé.

3) Kdo jsou my, co nestaví?

4) Proč by se nutně měli stavět PVE?

5) Kdy byla energetika tahounem ekonomiky EU?

6) Co je před kolapsem?

pave69
20. červen 2021, 21:36

Ten bod 1 je vtipný od člověka, který v bodě 4 nedokáže mít shodu podmětu (neživotné PVE) s přísudkem (sloveso mít má být "měly" v minulém čase pro neživotný podmět).

Petr prochaska
18. červen 2021, 11:51

Nastavět baterky na výkyvy v rámci dne.

Na více dnů z přebytečné energie dělat vodík a ten zase ve špičkách pálit. Účinnost celého procesu 30%.

cokohodotoho
18. červen 2021, 13:15

Ta ucinnost je bohuzel omnoho mensi. Ucinnost premeny el.energie na vodik je cca 50%. Z vodiku dokazete spatky na elektrinu premenit maximalne 50% hmotnosti vodiku-zbytek je teplo. S tim neudelate nic, je to fyzika.

Takze, jeste sme vodik nestlacili, nepremistili a v podstate ho spotrebovali hned u vyrobny a jste na 25%...

Nefi
22. červen 2021, 10:40

Účinnost elektrolýzy je 80%, a z palivových článků dostanete cca 60% elektřiny. A prostor pro zlepšení účinnosti celého cyklu stále existuje.

Ale proč to vůbec píšete. Tím primárním zdrojem, který přeměňujeme, by byla sluneční nebo větrná energie. Mě spíše desítky let vadilo to, jaká obludná kvanta uhlí a skrývky se musela vydobít ze země, aby se to pak se zoufalou účinností spálilo.

Když byly postaveny Dukovany, tak účinnost byla cca 28,5% dnes je to více než 34%. Staré velkoelektrárny ze 70tých let měly sotva 32%. Původní přečerpávací elektrárny měly 50%, dnes 75%. Nejlepší CCGT turbína od GE má 63%.

Omega
18. červen 2021, 09:32

To mám radost, že mohu v poplatcích zaplatit někomu, že tuto zbytečně vyrobenou elektřinu zlikviduje za mě.

Běžné ekonomické chování - není poptávka, zastavím výrobu.

Naše idiotské chování - není poptávka, tak zaplatíme někomu ať ten přebytek zlikviduje.

Jan Veselý
18. červen 2021, 10:47

Váš předpoklad o "běžném ekonomickém chování" nelze aplikovat v situaci, kdy provozovatelé velkých tepelných elektráren je nejsou schopni nebo ochotni je vypnout, protože by jejich náběh trval několik dní.

A taky to neplatí pro případ, kdy obchodníci tu elektřinu nakoupili, musí jí odebrat, ale nemají pro ní odběr.

Ale nebojte, vy ztráty počítat nebudete.

richie
18. červen 2021, 11:13

To nemyslite vážne, výrobca, ktorý dodáva podľa zmluvy dohodnutý stabilný výkon sa ma vypnúť, lebo iný výrobca, ktorý svoj výkon nevie ani riadiť ani predikovať (teda s výnimkou, ze v noci nebude dodávať vôbec) zrazu dodáva násobky toho čo dodával pred par hodinami ?!?

Jan Veselý
18. červen 2021, 11:26

A co jiného jsou FiT nebo PPA na OZE? Ti prodali na 20 let dopředu. Jestli se to sešlo, je to problém obchodníka. Z toho já se nepodělám.

richie
18. červen 2021, 11:33

Najvacsi problem pri tych zmluvach (FiT,PPA ...) je ze tam nie definovana ziadna garancia ci uz minimalnej dodavky,vuyrobneho/odberoveho diagramu ani nic podobne .. len zaruceny odber v nejakom objeme bez casoveho plnenia.

Petr
18. červen 2021, 11:27

Predikce výroby OZE funguje naopak velice dobře. A hlavně, celý smysl upřednostňování OZE před fosilem je omezení emisí. Takže ano, fosil se má omezit (a taky se o to +- snaží). Za mě by se mělo po dobu přebytku omezit i spalování biomasy, ale ta zřejmě má v Německu výhodně nastavenou podporu.

richie
18. červen 2021, 11:37

Ano predikcia vyroby FVE:

- v case od cca 18:00 jedneho dna do cca 9:00 druheho dna nebudeme dodavat nic

- vo zvysnom case bude vykon nahodny medzi 1% az 60% instalovaneho vykonu, kde sa moze vykon zmenit v ramci niekolkych minut a stovky percent ..

Pekna predikcia.

Petr
18. červen 2021, 11:52

Ritchie:

Nikoliv a je to klasický omyl. To co říkáte platí pro jeden panel, nikoliv pro celou soustavu.

blaha.p
18. červen 2021, 12:20

richie podlehl jsi omylu, dle předpovědí počasí, vědí správci rozvodných sítí s přesností 95% kolik přesně vyrobí Slunce a kolik vítr. Můžu tě ubezpečit, že i laik při desetisekundové projekci předpovědi Windy.com dokáže předpovědět denní produkci s přesností 90%. Včera jsem se díval na předpověď oblačnosti v Německu a vím, že dnes v Německu bude Slunce největší zdroj energie a vyrobí za den cca 300-350 GWh

richie
18. červen 2021, 13:52

to blaha.p

ano to je klasicka demagogia - toto je odhad na najblizsich par hodin aj to:

- len s istou pravdepodobnostou

- len odhad celkoveho objemu bez rozlozenia v case

takato predikcia je dobra pre zahradkara/polnohospodara a podobne .. aby vedel ci bude prsat a ak ano kolko asi, teda kolko bude potrebovat este zavlazovat v priebehu dna !

ale nie aby som nastavoval odberove diagramy (granularita menej ako hodina) a planoval podla toho akukolvek vyrobu

Toto nie je ziadna predikcia!

Ritchie
18. červen 2021, 14:16

Ale je to predikce. Samozřejmě s kratším výhledem je přesnější. Ale ani spotřebu neznáte přesně dopředu. Spoléhá se na rozložení spotřeby mezi mnoho spotřebitelů.

Stejně to funguje u FVE výroby. Jedna elektrárna bude třeba pod mrakem, ale mnoho jiných bude v nějakém mezistavu mezi maximální a minimální výrobou. V průměru ten graf bude hodně hladký a dobře předvídatelný.

Když se podíváte na grafy z článku, u slunce je vidět pozvolný náběh a pokles.

Petr
18. červen 2021, 15:22

Pardon, prispevek , 14:16 byl pro Ritchieho, ne od Ritchieho

blaha.p
18. červen 2021, 15:23

richie, ty se neuvěřitelně pleteš, dokonce ti pouhým letmým pohledem předpovím s 90% přesností kolik vyrobí v Německu FVE příští hodinu. A to energetici mají daleko lepší předpovědní programy než je volně dostupná windy.com. Podobně to funguje u VTE v zimě už s předstihem utlumují uhelné a plynové elektrárny, tak jak jim předpovídají intenzitu větru, nerovnováha v energetice funguje od začátku a jsou na ní všichni zvyklí, střídání noci a dne rozdíl spotřeby, víkend x pracovní den, roční období. Myslím, že energetici jsou úplně v pohodě, měl by jsi si dát vychlazené pivo, stresuješ se zcela zbytečně

Ondra
18. červen 2021, 16:00

Pane blaho zas jenom ukazujete že mluvite o něčem čemu bohužel nerozumíte. S předstihem budou asi těžko něco utlumovat když je nutný držet vyrovnanou výkonovou bilanci. Takže uhlí plyn ale dokonce i jádro (biomasa ne protože má dotace) snižujou výrobu až když dorazí ten silnej vítr (když nepočitám reakci na změnu v poptávce).

A teď se zkuste zamyslet co znamená 90 % přesnost předpovědi když maj cca 50 a 60 GW ve FVE a větru. A to ještě hezky poroste.

Pepik
18. červen 2021, 16:02

Je právě 16:00, tak směle do toho, pane blaho.p.

A mohl byste přidat údaj o tom

, jaký je instalovaný výkon FVE v Německu, ať si to po Vás mohu zkontrolovat.

Předem děkuji.

richie
18. červen 2021, 16:04

to blaha.p

tak jati nevim ..kde asi soudruzi z NDR udelali chybu ..

ako je potom mozne, ze Nemci (pre VTE maju instalovany vykon na urovni cca 80%~120% celkovej denne spotreby a pri FVE v podstate velmi podobne cca 90%~130%) a napriek tomu nevedia stvojou uzasnou predikciou si riadit siet .. ked pozriem na ich import/export na agore,tak vzdy maju nedostatok ked je cena najvyssia a maju prebytky, ked je cena najnizsia, ba az zaporna (a tie prebytky draho preplacaju)

ved keby tie predpovedne modely naozaj fungovali ako pises, tak si tie ich uhlaky a plynovky krasne zareguluju a su vysmiaty..ale skutocnost je zial ina..

Ondra
18. červen 2021, 11:16

Hm to je teda zajimavý. A neni to náhodou tak že velký tepelný elektrárny mají prodaný dávno dopředu a obchodníci který to od nich nakoupili zas prodaný zákazníkům? Říká se tomu hedging.

A v případě tepelnejch elektráren v tom "běžný ekonomický chování" samozřejmě je protože kdyby je vyšlo levněj to vypnout a koupit si místo výroby elektřinu na trhu tak to udělaj. Vždyť to jde vidět z těch grafů že sjížděj s výkonem dolů.

Pak ale máte obchodníky který povinně vykupujou z OZE (nebo jim zajišťujou přístup na trh) a ti pak holt pro tuhle výrobu odběr nemaj.

A jestli pan Omega nežije někde úplně jinde než v Německu a okoli a má nenulovej odběr elektřiny ze sítě tak to samozřejmě platit bude protože se to plati z poplatku na podporu OZE. A záporný ceny byly v neděli i na českým trhu.

richie
18. červen 2021, 11:46

Ano, to je dobry biznis :

cena za "likvidaciu prebytku" ~ 26Eur/MWh

dohodnuta cena za dodavku 60~68Eur/MWh (ved zaporna cena bola v casovom limete 6h)

celkova cena dodanej elektriny > 80Eur/MWh !

A potom tu niekto bude tvrdit, ze elektrina z FVE je lacna.

A k tomu este treba dopocitat poplatky za zbytocne prenosy v sustave a stabilizaciu -ved nahodny vyrobca o chvilu prestane dodavat celkom.

hellokitty
18. červen 2021, 19:00

no moment, ja mam uz teraz elektrinu z FVE zadarmo, ja som si ju "predplatil" v cene panelov a uloziska, tych par kWh mesacne co vezmem zo siete ma nezruinuje

vy este nemate svoju elektraren? halo, je rok 2021, decentralizovana energetika bez zbytocnych prenosov v sustave, lebo energia sa spotrebuje v mieste vyroby

o stabilizaciu by sa snad mali starat spravcovia distribucnej sustavy, za to im predsa platime rozne poplatky za prikon a za kazdu prenesenu MWh

Marek Kuchejda
18. červen 2021, 21:57

Proč bych si instaloval ten prodělečný šrot, se kterým jsou jen problémy. Já mám cenu 2.4 Kč za kW se všemi poplatky, tedy i 0.6 Kč poplatek na OZE. Je pravda, že ještě k tomu musím rozpočítat paušální platbu za jistič. Což mi cenu EE navýší o 0.5 Kč. Elektřinu můžu bezstarostně odebírat kdykoliv v jakémkoliv množství. Roční spotřeba 10 MW, dva byty v rodinném domě, bez topení a TUV. Zas tak moderní nepotřebuji být, abych si svůj život zbytečně komplikoval a ještě si za to připlácel.

hellokitty
19. červen 2021, 09:04

hm, viete vymenovat tie problemy? za 3 roky provozu nebol potrebny ziadny zasah, nie su tam ziadne pohyblive mechanicke sucasti

xoor
20. červen 2021, 07:44

Pokud máš FVE na dotace, tak nejslabším článkem bude střídač. Většinou tam mrsknou low end čínu. 5-7 let a jde do klelu. 3 roky je ještě brzy na hodnocení.

energetik
20. červen 2021, 08:21

xoor

tak to může být v klidu, většina slušnějších firem dává záruku minimálně 10 let a to už je investice dávno splacená.

xoor
21. červen 2021, 08:07

@energetik

jistě, pak si připlatiš/předplatíš výměnu střídače, záruka není zadarmo.

Milan Vaněček
18. červen 2021, 12:36

No prostě aby byl život na zemi tak musí slunce svítit na pole louky, lesy, fotovoltaické panely a za to si žádný uhelný ani ropný ani plynový magnát nenaúčtuje nic.

Ale je to schopno vyrobit věškerou potravu pro 10 miliard lidí, je to schopno vyrobit dostatek energie včetně elektřiny pro více než 10 miliard,

jen se musíme naučit tu energi ze slunce převádět na elektřinu (to už umíme a neustále se to zlepšuje a zlevňuje, fyzikální meze nás nebudou omezovat ani v tomto století) a tu elektřinu využívat, distribuovat i skladovat.

Využívat ji už taky umíme, teď nastává nutnost lepší distribuce (s využitím chytrých sítí) a levnějšího skladování (cena půjde dolů podobně jako u fotovoltaiky).

Chce to jen nenechat se zblbnout od starých uhelných, ropných, jaderných a dalších lobbystů. Vědecký pokrok zvítězí, to má věda ve svých genech, humanistický pokrok ale nevítězí, lidi mají ve svých genech boj ....

cokohodotoho
18. červen 2021, 13:22

Tak na FVE zatim nejvic vydelavaji Cinane. A na vyrobe elektriny solarni baroni.

Kdyz si myslite, ze je to oproti ropnym magnatum kvalitativni posun, tak ok :-)

Milan Vaněček
18. červen 2021, 14:47

Proč bych si to měl myslet?

Ti co jsou chytří a inovativní a pracovití tak na fotovoltaice vydělávají (Čína).

Ti kdo chtějí jen vysávat ostatní občany za pomoci státu (jako u nás 2009-10) tak taky vydělávají. Snad vidíte že v tom je obrovský rozdíl, jsou to protipóly jako dobré a špatné.

Jednu věc jsme tedy úplně pokazili, můžeme ji ale napravit.

Ale jsou další věci, např. teď bude záležet třeba na tom zda nastupující elektromobilitu využijeme (a autoprůmysl a příslušná elektronika včetně software u nás bude mít další budoucnost)

či zase vše pokazíme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se