Domů
Komoditní trhy
Ceny elektřiny v Evropě v posledních dnech prudce vzrostly. Jaké jsou důvody?
Trading, cena, ceny
Zdroj: Pixabay

Ceny elektřiny v Evropě v posledních dnech prudce vzrostly. Jaké jsou důvody?

Nízká produkce větrných elektráren a extrémní růst cen uhlí, plynu a emisních povolenek vyhnaly velkoobchodní ceny elektřiny v Evropě na rekordní úroveň. Analytici z ICIS očekávají přetrvání vysokých cen elektřiny i v následujících týdnech.

Evropské velkoobchodní ceny elektřiny v září prudce vzrostly v důsledku nízké produkce větrné energie a extrémně vysokých cen uhlí, zemního plynu a evropských emisních povolenek (EUA). Jaké jsou důvody této situace a jaký vývoj lze očekávat v následujících týdnech?

Rostoucí ceny plynu, uhlí a povolenek

Ceny EUA vzrostly od začátku dubna do září téměř o 50 % a přesáhly 60 eur za tunu. Cena plynu v nizozemském obchodním bodě TTF, který je nejlikvidnějším v Evropě, vzrostla ve stejném období o téměř 200 % na více než 50 EUR/MWh. Evropské ceny uhlí rovněž vzrostly o 70 % na více než 120 USD za tunu.

Výroba elektřiny v uhelných i plynových elektrárnách je tak extrémně drahá.

Nízká výroba z větru

Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova

To, co v posledních týdnech a dnech vyhnalo evropské ceny elektřiny na tak vysokou úroveň, je velmi nízká produkce větrných elektráren, která je nahrazována výrobou plynových a uhelných elektráren.

Například v Německu, které je největším evropským trhem s elektřinou, v pondělí 6. září větrné elektrárny vyráběly méně než 3 % celkové výroby elektřiny oproti v průměru 22 % v roce 2021. Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové výrobě elektřiny v důsledku toho klesl na 37 % oproti téměř 50 % v letošním roce.

Ani v následujících dnech se situace výrazně nezměnila, což způsobilo prudký nárůst cen v celém regionu.

Podobný trend pozorovaný v celé Evropě, kdy se zvýšila výroba z fosilních paliv, aby se kompenzoval nízký podíl výroby větrných elektráren v době velmi vysokých cen komodit a povolenek, vedl k tomu, že krátkodobé velkoobchodní ceny elektřiny v průběhu září na všech trzích s elektřinou v kontinentální Evropě vzrostly na více než 100 EUR/MWh. Ve stejném období roku 2020 byly ceny o více než polovinu nižší.

Dobrá dostupnost jaderných elektráren a silná výroba ze slunce

jaderná elektrárna fessenheim edf Francouzská jaderná elektrárna Fessenheim. Zdroj: EDF

Jedním z pozitivních faktorů, působících proti dalšímu nárůstu cen elektřiny je relativně vysoká dostupnost francouzských jaderných elektráren, která do jisté míry snižuje potřebu výroby elektřiny z uhlí a plynu. To je jeden z důvodů, proč francouzský trh nezaznamenal tak výrazný cenový růst jako například ten německý.

Dalším pozitivním faktorem je současné slunečné počasí, a tedy relativně silná výroba solárních elektráren, která částečně kompenzuje nedostatek větru.

ICIS: Vysoké ceny přetrvají i v následujících týdnech

Analytici z ICIS očekávají, že ceny plynu a uhlí pravděpodobně zůstanou v důsledku omezené nabídky na komoditních trzích vysoké a že cena EUA zůstane do konce roku na úrovni kolem 60 EUR/t CO2. Díky tomu bude výroba energie z fosilních paliv v Evropě v nadcházejících měsících nadále drahá.

Výhled výroby větrných elektráren zůstává na nízké úrovni. V Německu by jejich výroba měla v příštím týdnu dosáhnout v průměru 6 GW ve srovnání s průměrem za září, který za poslední tři roky činil více než 10 GW. ICIS očekává, že výroby by měla zůstat pod 10 GW až do konce září. Podprůměrná výroba větrných elektráren se očekává i na dalších kontinentálních trzích.

Pokud by se v nadcházejících dnech ustálily oblačnější podmínky spolu s přetrvávajícím nedostatkem větru, povede to k dalšímu nárůstu výroby elektřiny v tepelných elektrárnách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
Milan Vaněček
11. září 2021, 09:16

Uhelné a plynové elektrárny by měly v přechodném období do roku cca 2040 představovat zálohu na dny kdy nefouká, nesvíti a je sucho. V ty dny (a jen v ty dny) by měly vyrábět bez plateb za povolenky (tedy se slušným ziskem).

Když pak je období s nadbytkem elektřiny třeba z větru tak by cena povolenky měla být ještě mnohem vyšší než nyní a tedy by musely přestat vyrábět.

A hned by spekulanti s povolenkami měli utrum a cena elektřiny by klesla na starou úroveň (50 EUR/MWh).

Ale to pseudotržní "řešení" Evropské unie to asi nedovoli....

Vladimír Šťastný
11. září 2021, 10:23

Pane Vaněčku, napadlo vás někdy jak je asi drahá elektřina ze zdroje, který jednou nebo dvakrát za měsíc zatočí svým generátorem? Udržet takový zdroj v provozuschopném stavu je řádově mnohem dražší, než když jede nepřetržitě.

Milan Vaněček
11. září 2021, 11:12

Pane Šťastný, většinou ty období bez větru jsou cca týdenní. A samozřejmě pro plynovou turbinu taky neplatí to co píšete.

Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod.

Vladimír Šťastný
11. září 2021, 12:00

Nehledám nic, ale celý život pracuji na elektrárně a vidím, jak dopadá třeba z nějakých důvodů dlouhodobě neprovozovaný blok.

Blok, který je provozován jenom někdy, vám rozkradou sami zaměstnanci, ve chvíli, kdy někdo pískne a je potřeba ho rychle rozjet, vždycky něco chybí.

energetik
11. září 2021, 15:35

Nebojte, to je jen přechodový stav do doby než se plně rozvine sezonní akumulace. Potom už generátory nebudete muset roztáčet a budete moct nechat elektrárnu v klidu rozkrást zaměstnanci. V síti potom bude přesně 50Hz a problémy s rotačními zdroji omezenými nejen setrvačností zmizí.

Dělníci kradou jen v tisících, ale management často v milionech a miliardách. Tedy čím méně zaměstnanců tím lépe. Například trávu pod solárními panely "kosí" nejlépe ovce, nikdo jiný tam nemusí být.

Také není vyloučeno že i ten plyn v Nord Stream 2 nebude za pár let alespoň po část roku proudit opačným směrem.

Petr Poruban
12. září 2021, 16:49

Jestli akumulace nebude ještě dražší, než ty záložní zdroje ve formě neefektivních většinu času stojících plynových elektráren.

Ony baterie v potřebné kapacitě nebudou zrovna zadarmo.

energetik
12. září 2021, 17:16

Petr Poruban

sezonní akumulaci v bateriích momentálně asi nikdo nepředpokládá. Akumulátory jsou vhodné na vykrývání denního kolísání. Jestli by měli půl roku stát a jen čekat na výpadek tak to by museli být pravdu hodně levné a by se zaplatili.

richie
13. září 2021, 09:27

to energetik

".. Nebojte, to je jen přechodový stav do doby než se plně rozvine sezonní akumulace.."

Budte tak laskavy a trochu to rozvinte (konkretnejsie nie len okecavanim):

- aka dlha je podla vas ta prechodna doba

- aku sezonnu akumulaciu mate na mysli

Ja totiz o ziadnej zmysluplnej sezonnej akumulacii neviem a rad by som si doplnil vedomosti.

Josef
11. září 2021, 21:05

Přesně tak jak říká pan Šťastný je to fixních a variabilních nákladech. Pokud například plynová elektrárna místo 8760 hodin ročně vyrábí pouze 1752 hodin ročně pak cena el. energie z ní se zdvojnásobí a dále pokud klesne výroba na 876 hodin je cena 4 násobná provoz ( provoz cca 2 hodiny denně ) samozřejmě že u uhlí je tento poměr ještě horší. V praxi to tedy znamená ,že pokud využíváte nestabilní zdroje , které potřebují 100% zálohu pak se nevyhnutelně dostáváte k vysokým cenám el. energie pro obyvatelstvo a průmysl. Firmy i lidé se pak orientují na jiné zdroje - firmy na plyn a lidé podle možností plyn , uhlí , dřevo , odpady. Pamatuji si okolo roku 2000 jak se topilo lidé pálili prakticky všechno , protože neměli peníze na ušlechtilá paliva.

Emil
11. září 2021, 11:29

Jinými slovy jde o jindy tolik proklínaný koncept RVHP, kde bude centrálně plánováno, kdy který zdroj smí vyrobit kolik elektřiny.

Bob
12. září 2021, 21:01

Pane Vaněek:

1) Zde vidíte, že Vaše tvrzení, jak se dobře doplňuje produkce FVE a VtE nefunguje. Dokonce nefunguje dobře ani v tomto období, kdy jsou podmínky pro značnou produkci ve FVE. S postupujícím podzimem a zimou to bude jenom horší.

2) Příznivci OZE (včetně příznivců FVE a Vás) "otevřeli Pandořinu skříňku" s potíráním fosilních paliv pomocí emisních povolenek. Zpočátku pro eliminaci uhlí, ale teď už i zemního plynu. To je už nevratný proces i když si začínáte uvědomovat, že zvláště FVE fosilní zálohy potřebují.

3) Protože když ne fosilní zálohy pro FVE (VtE jich potřebují méně, a ostatní OZE prakticky vůbec), tak to vede k takovým řešením, jako konverze FV elektřiny na vodík, jeho skladování a opětovná výroba elektřiny z vodíku. Což povede k takovým cenám elektřiny, že cena elektřiny z nových jaderných bloků se nám bude zdát ještě nízká. Nehledě na několikanásobně větší uhlíkovou stopu řešení přes vodík oproti jádru.

hellokitty
13. září 2021, 12:40

vsak sa to pise v clanku: "Dalším pozitivním faktorem je současné slunečné počasí, a tedy relativně silná výroba solárních elektráren, která částečně kompenzuje nedostatek větru."

tak jak nefunguje?

Bob
14. září 2021, 06:33

Vy tam nevidíte to slovo částečně?

Za nynějších dobrých podmínek pro FVE částečně eliminují a ještě s pomocí JE. Co až bude koncem roku svítit málo?

Kdyby byl výpadek VtE pokryt FVE (nebo alespoň jinými zdroji), nerostly by v posledních dnech prudce ceny elektřiny.

hellokitty
14. září 2021, 12:46

ceny elektriny prudko rastu? prepacte, nevsimol som si to, viac ako 70% elektriny si vyrobim sam, tak ju mam zadarmo

Bob
14. září 2021, 21:55

Možná byste si měl nejdříve přečíst článek pod kterým diskutujete.

Však až bude málo svítit a budete kupovat, tak si toho všimnete.

Vy jste FVE a akumulátory dostal od někoho zadarmo, že máte zadarmo elektřinu?

hellokitty
15. září 2021, 12:31

no ja mam v investici do elektrarne tu elektrinu "predplatenu" za ceny, ktore boli aktualne v roku 2018, takze nejake zvysovanie cien sa ma dotkne minimalne a naopak mi akurat znizuje dobu navratnosti, to same ceny plynu ktore sa zvysuju, nejake prebytky posielam do bojleru na predohrev vody, takze setrim aj plyn

malo sviti a ciastocne kupujem tak 3 mesiace v roku, dni kedy iba kupujem viem zratat na prstoch jednej ruky

Nefi
11. září 2021, 09:38

To není o spekulaci. Ale o výrobcích, co povolenky potřebují, a to nejen energetika. Nakupují, protože v budoucnu bude povolenek na trhu ještě méně v důsledku schválené reformy systému. V důsledku switchingu z plynu zpět na uhlí v posledních týdnech, bude navíc povolenek potřeba o trochu více. Hlavním tahounem byl v posledních měsících zemní plyn.

Lukas
11. září 2021, 09:38

Dufam, ze podobna situacia nastane aj po odstaveni JE a tych uholnych o niekolko rokov v Nemecku, to este len budu ceny za EE a solar s vetrom to nespasi. Mna by len zaujimalo, kto nahovoril nemcom, ze tie plynove zdroje su ekologickejsie ako tie jadrove :D

PetrV
11. září 2021, 11:34

Jde o byznys některých německých politiků, o ekologii vůbec nejde.

Souvisí to s maistreamem, kdo jej ovládá.

A to jsou většinou nejbohatší lidé.

Ti jsou sosatelé výhod z greendealu. Běžní spotrebitelé platí.

Viktor EX
11. září 2021, 12:47

S tim bych souhlasil. Aktiviste a politici bud zesileli, nebo jde o prachy. Rekl bych to druhe. Odpojovat tak ohromnou cast zdroje energie prakticky bez nahrady, na to nemohl prijit zadny odbornik. Dokonce uz se rika, ze maly blackout driv bude lepsi nez velky blackout pozdeji. Do te doby budou draty z francie a cech v noci nejspise svitit, jakou budou rozzhaveny. Navic to jejich nove paleni plynu zpusobuje nadmerne emise metanu ... No, na rovinu, paleni uhli asi budoucnost neni, ale atomovky by do noveho reseni jet mohly.

Viktor T
11. září 2021, 12:50

S tim bych souhlasil. Aktiviste a politici bud zesileli, nebo jde o prachy. Rekl bych to druhe. Odpojovat tak ohromnou cast zdroje energie prakticky bez nahrady, na to nemohl prijit zadny odbornik. Dokonce uz se rika, ze maly blackout driv bude lepsi nez velky blackout pozdeji. Do te doby budou draty z francie a cech v noci nejspise svitit, jakou budou rozzhaveny. Navic to jejich nove paleni plynu zpusobuje nadmerne emise metanu ... No, na rovinu, paleni uhli asi budoucnost neni, ale atomovky by do noveho reseni jet mohly.

Zbyněk Poisl
11. září 2021, 12:26

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Může za to idiocie evropských papalášů.
.

Frank
11. září 2021, 15:41

Nu asi bude potřeba " vymyslet " povolenky i pro jádro, které se, díky chaotické snaze o zavedení obnovitelných zdrojů a v době kdy i v Německu zjistili, že to bez plynu a uhlí úplně nefunguje, vrátily díky ceně elektřiny do hranice rentability. To se to prsilo, když elektřina stala 25 a povolenka 15 euro, že se nové jádro za tuhle cenu nevyplatí a hle elektřina za 100 a povolenka za 65 eur otevírají jádru vrata...

Jan Veselý
11. září 2021, 16:21

No, otvírá a neotvírá. Otvírá pouze za předpokladu, že tyhle ceny budou takhle příštích 20-30 let. A to je hodně silný předpoklad. Ale pokud se najde dost lidí,kteří tomuhle předpokladu budou věřit, ať klidně do toho svoje peníze dají. Já mezi nimi být nechci.

Emil
11. září 2021, 18:02

Stačí si uvědomit, jaké zdroje budeme podle současných předpokladů za těch 20-30 let mít k dispozici, v jakých obdobích budou a v jakých obdobích naopak nebudou schopné vyrábět. Pak bude celkem jasné, že zdroj, který je schopný vyrábět prakticky kdykoliv je to potřeba a nevypouští přitom žádné emise, si místo na trhu bez problémů najde.

Jan Veselý
11. září 2021, 19:09

Máte mou podporu. Dejte dohromady peníze se stejně smýšlejícími lidmi a jděte do toho. S Jirkou už jste dva. Vložíte do toho svoje peníze?

Já už vložil svoje peníze do něčeho jiného. Já jádru nevěřím.

hlpb
11. září 2021, 20:26

Pane Veselý, přesně tak, já nakupuji výhradně akcie firem, které představují budoucnost: elektromobily, VTE, solární panely, baterie, recyklace baterií, H2. U jedné čínské automobilky mám zhodnocení za tři roky více jak 600% : ).

Emil
11. září 2021, 21:24

Pokud mi teď ČEZ nabídne možnost předplatit si od roku 2040 dál mou předpokládanou spotřebu elektřiny za cenu v rozpětí 50-70 €/MWh, jaké se předpokládá u nového bloku v Dukovanech, tak ty peníze pošlu klidně ještě dnes. Nerozmýšlel bych se ani minutu. Čemu věříte vy je mi úplně lhostejné.

Emil
11. září 2021, 21:42

P.S.: Ještě by mě opravdu moc zajímalo, jak jste teď spokojen s tím svým bezdodavatelem s ceníkem navázaným na spotové ceny, u kterého jste si loni tak lebedil, jak ušetříte. :-D

hlpb
11. září 2021, 20:22

Emile, to není vůbec jisté, spíš je to na 99% mylný předpoklad, jestli se naplní předpovědi všech analytiků, bude za 20 let cena z FVE a VTE někde na úrovni 20 €/MWh, to znamená někde cca 4x-5x levnější než z JE, to opravdu nemá JE i při své robudstní stabilitě nejmenší šanci ekonomicky uspět, v období od března do října bude FVE a VTE ekonomicky doslova JE drtit a je nesmysl budovat JE na 5 měsíců. Němci to vědí, plyn bude doplňovat FVE a VTE navíc se začne do spalovaní zemního plynu přimíchávat postupně stále více H2, kterého bude obrovské množství z přebytků FVE a VTE. Do roku 2030 uvidím i u nás brutální rozmach FVE, kolem roku 2030 se zvýší výroba z FVE z dnešních 2 TWh na cca 12 TWh, v roce 2040 to už bude min. 25-30 TWh/rok.

Emil
11. září 2021, 21:39

1) Vaše věštby, na kolik procent je co mylný předpoklad, co bude kolik stát nebo co se bude dít za 20 let, mě absolutně nezajímají. Všichni analytici nic z toho co vy tvrdíte neříkají.

2) Plyn je fosilní palivo, které bude tím pádem za oněch 20-30 let mimo hru.

3) Logicky se najde dostatečné množství zákazníků, kteří raději zaplatí 60 €/MWh po celý rok, než rádoby 20 €/MWh když zrovna fouká vítr nebo svítí slunce, a jinak klidně desetinásobek. Takže vaše představy kdo koho bude ekonomicky drtit jsou zcela mylné.

hlpb
12. září 2021, 07:06

Emile, ty prostě nechápeš základní věci. JE 60 €/MWh nikdy stát nebude tečka, o jasných věcech nebudu diskutovat. Takto nízká cena není u žádné budované nebo plánované JE v EU a USA, a nebude ani v ČR naopak, bude dražší, protože každý další rok se cena JE zvyšuje minimálně o inflaci a že ta jede a ještě pojede, jen letošní inflace a nárůst cen stavebních materiálu zvedne nabídkovou cenu o 10-20 miliard.

Plyn mimo hru asi úplně nebude, ale postupně ho v těch trubkách = elektrárnách nahradí H2.

60 €/MWh je tvoje vysněná cena, která ale není reálná, kombinace JE u plyn a uhlí, by znamenalo cenu vysoko nad 150 €/MWh. Ten směr je úplně jiný lidé, firmy, městské budovy si budou od března do října zajišťovat veškerou nebo velkou část vlastní energie a po zbytek roku budou mít energii se sítě v energetickém mixu většinou OZE včetně H2 a něco málo ostatní minoritní zdroje JE, plyn. To je konstatování faktu, není to téma k diskuzi. Za několik let to konečně pochopíš i ty. Sice ti to bude trvat o několik let víc než těm chytrým, ale co už. Jsem na to zvyklý, stejné to bylo při diskuzích v letech 2017-2018 o nástupu EV a ukončení spalovacích motorů. Už před 4 lety jsem psával, že Tesla se stane největší automobilkou a spousta diskutujících se smála, a že postupně automobilky zruší zcela výrobu spalovacích motorů, to bylo křiku a dnes už víme jak to dopadá. Stejné je to v energetice, celý svět jde jedním směrem k nadvládě energie z OZE, tak není zas tak těžké vědět, který zdroj bude dominovat, že. Diskutovat o dominanci FVE a VTE v budoucnu je stejné jako diskutovat, kdo vyhraje druhou světovou válku, nemá to smyl, protože už víme nejen jak dopadla druhá světová válka, ale už víme, že o dominanci OZE už je také rozhodnuto. Jinak ti můžu doporučit desítky firem z oblasti elektromobilů, VTE, FVE, recyklace baterií, těžba a zpracování lithia, H2, 3D tisk, to jsou firmy budoucnosti, na kterých se dá vydělat neskutečné peníze, protože budou v budoucnu dominovat, podobně jako Tesla v roce 2013 stály její akcie cca 20 dolarů, dnes stojí 3200 dolarů.

Emil
12. září 2021, 08:20

Bláho, když tvrdíte, že "takto nízká cena není u žádné budované nebo plánované JE v EU a USA", tak to dokažte odkazem na konkrétní zdroj, který uvádí, že cena elektřiny z Olkiluoto 3, Hanhikivi nebo Paks II je vyšší. Očekávám skutečně pouze konkrétní cenu za MWh, omáčku, která o ceně elektřiny nic neříká, si můžete rovnou odpustit. Třeba u Hanhikivi se uvádí dokonce 50 €/MWh, např. zde: world-nuclear. org/information-library/country-profiles/countries-a-f/finland. aspx. U Paks II se uvádí právě cena kolem 60 €/MWh. Ale pokud máte novější údaj o ceně elektřiny, sem s ním.

Jaderné elektrárny mají vzhledem k množství vyrobené elektřiny velmi malé materiálové nároky, takže zdražení stavebních materiálů se v ceně elektřiny projevuje minimálně.

Pokud plyn nahradí H2, tak ta cena je ještě někde úplně jinde.

A jako obvykle, vaše ničím nepodložené věštby o tom co bude, mě absolutně nezajímají a ani nečtu.

Jan Veselý
12. září 2021, 19:59

Hele Emile, ceny u Paks II a Hanvikivi jsou zatím jen "jitrnice jakou svět neviděl". Jsou to sliby na úrovni toho, když Areva slibovala cenu výstavby ve Flamanville za 2 EUR/W a výstavbu za 5 let.

Kdyby v Arevě nekecali, tak si můžete být naprosto jistý, že by se už stavěly EPR po jednom v Dukovanech a v Temelíně a všichni by si gratulovali jak levně a rychle se v ČR dekarbonizovala výroba elektřiny. A já bych byl jeden z těch spokojených lidí.

Devět let zpoždění výstavby a šestinásobné překročení rozpočtu ovšem na celou věc vrhá trochu jiné světlo.

Emil
12. září 2021, 20:23

1) Jsou to ceny, které jsou založené na podepsaných smlouvách s dodavatelem, který staví za fixní cenu. Takže zase takové jitrnice to nejsou. Každopádně to jsou ceny, které vyvrací Bláhovo tvrzení, že "Takto nízká cena není u žádné budované nebo plánované JE v EU a USA".

2) Srovnání s Flamanville je úplně mimo, nejde o stavbu prototypu reaktoru nové generace ale o stavby typu "nth of a kind", které již Rosatom po světě staví jak na běžícím páse.

3) Naprosto jistý si buďte vy, že v Dukovanech ani Temelíně by se ještě žádný EPR nestavěl, protože do Dukovan se ani nehodí, a protože Francouzi na rozdíl od Rusů neposkytují pro takovou stavbu žádné financování, takže zatím stále ještě není za co stavět.

Jirka94535
11. září 2021, 18:03

Ať ČEZ (nebo jiný investor, ale ČEZ s garancí státu by byl nejlepší) začne prodávat EE z JE jako investici s dodáním po roce 2035 za 100€/MWh. Na zvláštní úročený účet, atp., určitě by se to dalo vhodně ošetřit pro možné eventuality.

Bylo by to zajímavé hlasování o stavbě JE. Já bych investoval.

Milan
16. září 2021, 11:53

Děkujme OZE...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se