Domů
Německo
ICIS: Rychlejší rozvoj OZE v Německu povede k poklesu velkoobchodních cen elektřiny
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

ICIS: Rychlejší rozvoj OZE v Německu povede k poklesu velkoobchodních cen elektřiny

Německo
80 komentářů
14. květen 2021, 11:48
Jan Budín

Nedávno schválené zpřísnění klimatických cílů Německa povede podle analýzy provedené výzkumníky z ICIS k poklesu předpokládaných velkoobchodních cen elektřiny v roce 2030 o zhruba 10 %. Tento pokles má být způsobený potřebným vyšším rozvojem obnovitelných zdrojů energie, které tlačí velkoobchodní cenu elektřiny směrem dolů. 

Nový klimatický cíl Německa spočívající ve snížení emisí skleníkových plynů o 65 % do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality v roce 2045 povede ve svém důsledku k potřebě masivnějšího rozvoje solárních a větrných elektráren, než jak je to aktuálně plánováno.

Podle aktuálního plánu Německa, který si však vzhledem k novému klimatickému cíli zřejmě vyžádá revizi, by měla země v roce 2030 vyrábět 65 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Aby toho bylo dosaženo, mělo by k tomuto roku být v Německu v provozu 100 GW solárních elektráren, 71 GW onshore větrných elektráren a 20 GW offshore větrných elektráren.

Podle vyjádření německé ministryně životního prostředí Svenjy Schulzové ze začátku roku by rychlejší rozvoj OZE v Německu mohl znamenat navýšení cíle pro solární elektrárny o dalších 50 GW a cíle pro onshore větrné elektrárny o 25 GW.

Současný instalovaný výkon solárních a větrných elektráren v Německu (modrý sloupec), aktuální plán pro rok 2030 (žlutý sloupec) a avizovaný zvýšený cíl pro rok 2030 (zelený sloupec). Zdroj: ICIS Současný instalovaný výkon solárních a větrných elektráren v Německu (modrý sloupec), aktuální cíl pro rok 2030 (žlutý sloupec) a avizovaný zvýšený cíl pro rok 2030 (zelený sloupec). Zdroj: ICIS

Případné naplnění uvedeného rychlejšího rozvoje solárních a větrných elektráren by mělo dle analýzy provedené výzkumníky z ICIS kromě jiného za následek, že by velkoobchodní ceny elektřiny v roce 2030 klesly o více než 10 % ve srovnání s vývojem podle současného plánu rozvoje kapacit OZE.

Předpokládaný vývoj velkoobchodních cen elektřiny v Německu podle současného cíle růstu OZE (modrá čára) a podle avizovaného vyššího cíle (zelená čára). Zdroj ICIS Předpokládaný vývoj velkoobchodních cen elektřiny v Německu zohledňující současný cíl růstu OZE (modrá čára) a avizovaný vyšší cíl (zelená čára). Zdroj ICIS

„Neočekáváme, že by ambice v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie byla nastavena až na úroveň navrženou ministryní životního prostředí, je však pravděpodobné, že si Německo pro rok 2030 nastaví vyšší cíle pro solární a větrné elektrárny. Tato analýza poukazuje na to, jaký efekt by toto mělo, zejména před rokem 2030 a v tomto roce,“ uvedl ICIS.

Případný pokles velkoobchodních cen elektřiny přitom nemusí znamenat příznivý dopad na koncové ceny elektřiny. Do těch se totiž kromě jiného promítá příspěvek na obnovitelné zdroje energie či náklady na stabilizaci sítě. Obě tyto položky přitom s rychlejším rozvojem OZE rostou.

Situace ohledně růstu příspěvku na OZE byla ještě zhoršena loňskou situací na velkoobchodním trhu s elektřinou v důsledku pandemie onemocnění COVID-19. Německá vláda musela v reakci na pokles velkoobchodních cen elektřiny přistoupit k zastropování příspěvku na 65 EUR/MWh pro rok 2021. Pokud by k tomuto kroku nepřistoupila, činil by v letošním roce tento příspěvek téměř 100 EUR/MWh.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(80)
petr
14. květen 2021, 11:57

Tento článek je tak trochu divný...

Zastropování příspěvků pro OZE na 65 euro (aby nebyla cena 100 !) je znamená pokles ceny ?

65 * 26 = 1 690 Kč / MWh, to je opravdu laciné...

V JEDU se dnes vyrábí bez dotací za méně jak 300 Kč/ MWh...

a uhelky se vejdou do 650 Kč/MWh...

Tedy vzhůru ke světlým OZE zítřkům, ...

blaha.p
14. květen 2021, 12:35

Uhelky se rozhodně do 650 Kč/MWh nevejdou jen emisní povelky je stojí na 1 MWh cca 550 Kč

Vladimír Šťastný
14. květen 2021, 12:54

Náklady jsou náklady a emisní povolenky jsou účetní švindl. Já bych to nemíchal dohromady.

JD
14. květen 2021, 13:33

Klasika. Kapitalizace zisku a socializace ztrát.

A co těch zhruba 50 miliard ročně v nákladech na externality, které mimochodem převyšují náklady na roční podporu OZE ?

https://oenergetice.cz/nazory/cesta-k-dekarbonizaci-ceske-energetiky-dil-prvni

Josef
14. květen 2021, 20:44

Externality na fosilní paliva jsou nesmysl, protože dnešní úroveň znečištění ovzduší z elektráren je prakticky nulová a pokud to vezmeme v tomto kontextu pak mnohem více škodí pálení dřeva - přitom tento sektor ještě dostává státní podporu. Podpora OZE je kvůli externalitám neobhajitelná, alespoň ne pro výrobu el. energie.

Jiří Kelnar
14. květen 2021, 22:01

To je taková klasika, elektrárny na uhlí prkaticky neznečišťují ovzduší a proto potřebují výjimky z limitů a obrovské investice, kvůli kterým majitelé brečí do médií.

blaha.p
14. květen 2021, 15:47

To jak si to doma v obyváku pojmenováváte je celkem jedno, ale kvůli cenně EP budou uhelky zavřené v celé Evropě už do roku 2030.

Emil
14. květen 2021, 15:59

To nebudou ani náhodou minimálně v Polsku, kde pořád pokrývají 70 % výroby elektřiny. Nahradit něčím těchto 70 % za pouhých devět let je naprostá utopie. Nestane se to, i kdyby měli Poláci kvůli tomu opustit EU-ETS.

Jan Veselý
14. květen 2021, 18:14

ad Emil) Tak dobře Emile, jaký je váš tip? Loni se z uhlí vyrobilo v EU27 365 TWh, kolik si myslíte, že to bude v roce 2030? Já tipuju 80-100 TWh. Kolik vy?

Emil
14. květen 2021, 21:30

80-100 TWh v roce 2030 mi připadá docela reálných.

Josef
14. květen 2021, 13:29

Náklady na emisní povolenky jsou příjmy státu, pokud stát ty peníze nedostane vezme si je prostě jinde nejsou to tedy vynaložené náklady , ale daně.

jkjk
14. květen 2021, 13:25

Když je ta jaderná elektřina tak levná, to je tedy zvláštní, že máme zrovna v parlamentu zákon s minimální výkupní cenou pro jadernou elektřinu. A není tam ani vůle zastropovat to ani na 60 EUR/MWh.

Emil
14. květen 2021, 13:53

To není zákon s minimální výkupní cenou, je to zákon s pevně danou výkupní cenou. Důvod pevné výkupní ceny je ten, aby tzv. návratná finanční výpomoc nepředstavovala nedovolenou veřejnou podporu soukromé společnosti ČEZ.

Zbyněk Poisl
14. květen 2021, 18:08

Problém s cenou silové elektřiny z jádra je v tom, že jádro není dotované a OZE dotované jsou a to velmi masivně! Tím se deformuje trh s elektřinou a burzovní cena je daleko od ceny reálné. V budoucnu to dokonce dojde nejspíš tak daleko, že cena elektřiny z OZ se bude blížit nule (ovšem díky státním podporám) a ceny elektřiny z ostatních (především jaderných) zdrojů poletí nahoru ne kvůli výrobním nákladům ale kvůli nedostatku silové elektřiny v okamžiku výpadku OZE! Zatím se totiž cena silové elektřiny z většiny odvíjí od jejich výrobních nákladů, jenže v budoucnu se cena bude odvíjet spíš z nedostatku nebo z přebytku komodity na burze! Proto už dnes mnohdy bývá cena elektřiny z OZE záporná, což je sice tržní postup, ale ekonomický nesmysl!

Jan Veselý
14. květen 2021, 18:32

A teď tu o Karkulce.

Carlos
14. květen 2021, 18:56

Aha, takže státní úvěry, netržní ochrany v případě velké havárie a podobně nejsou dotace. Peníze se do jaderné oblasti nelily v minulosti. Stejně jako nejsou dotace v podobě CFD a nebo garantované ceny... Chápu... u jádra nejsou dotace... chápu....

Nevím co se Vám nezdá na tom že by cenu měl určovat nedostatek/přebytek. Ono se to srovná během pár let pak.

Josef
14. květen 2021, 20:50

TO carlos. nemáte pravdu, že JE nejsou speciálně podporovány třeba omezením odpovědnosti při velké havárii , ta podpora je obecná - víte co je společnost s ručením omezeným ? To je to samé podnikáte a ručíte hodnotou společnosti , takže když uděláte dluhy za 100 mil a hodnota společnosti je 10 , pak více nezaplatíte. Takže s Vámi nesouhlasím. Co se týče dotací do JE ,pak ČR nikdy jaderné elektrárny nedotovala nikdy Dukovany i Temelín jsou komerční projekty ,které státu přinesly velké peníze. Kdežto rozvoj OZE je ztrátový nemusí se Vám to líbit nemusíte s tím ani souhlasit, ale nemůžete s tím nic dělat protože je to tak a odpor vůči jaderné energetice byl do společnosti injektován zelenou ideologii , která k nám byla dovezena spolu s podporou LGBT z evropské unie.

Milan Vaněček
14. květen 2021, 21:02

To jste snad nemohl myslet vážně že Dukovany byly komerční projekt. To byl, stejně jako předchozí naše jaderná elektrárna (A1) projekt na 100% politický.

Jan Veselý
14. květen 2021, 21:37

ad Josef) Aha, tak proč existuje extra "atomový zákon", kde je limit zodpovědnosti ČEZu za jadernou havárii hluboko pod jeho hodnotou i každoročními zisky? A proč tady montujete komunistické, tj. mimotržní, projekty?

Jděte se zeptat do Jižní Karolíny jak se jim líbí platit nejdražší elektřinu na světě. Zákazníci zaplatí miliardy za jadernou elektrárnu, která nikdy nevyrobila a už ani nevyrobí ani elektron.

Emil
14. květen 2021, 21:50

Jižní Karolína ani zdaleka nemá nejdražší elektřinu v USA, natož na světě: www. electricrate. com/electricity-rates-by-state/

P.S.: V elektrárnách se obecně elektrony nevyrábějí, jen se s nimi pohybuje.

Carlos
14. květen 2021, 22:32

Josefe, jak píše pan Vaněček, EBO A1 V1, V2, EDU, EMO, ETE, (J)EBLA, ETET nelze od politiky oddělit, už jenom z důvodu jakým způsobem, kdy a kdo je stavěl. A když jsme u toho tak v případě A1 a V1 v tom byla politika silně navezená. Najděte si to. Že se budou stavět VVER se rozhodlo ještě dřív než tu A1 nahodili, respektive zcela jistě před tím než ten reaktor propálili (doslova). Od 45. (ale osobně bych řekl od 20.) roku minulého století není možné politiku a energetiku v ČSR oddělit. Nehledě na to když to všechno bylo státní, neexistoval trh a cenu určovaly tabulky... Eh...

Ani to že firma je zadlužená na desetinásobek hodnoty, nemusí znamenat že jde do kopru okamžitě. Podstatné je jestli je s to splácet.

Doufám že víte jak funguje pojištění. Komerční pojištění by znamenalo že si riziko havárie spočtou pojišťovny a pak stanoví pojistku.

A nevím co zase matláte... ale jo měl bych si zvyknout že u vás se prostě objeví matlanina LGBT a OZE a EU a nevím čeho, aniž byte věděl (nebo nechcete vědět) kontexty. Ale uděláte si ze všeho jakéhosi divného univerzálního nepřítele a za změnou názorů po otevření hranic vidíte hrozivou konspiraci.

Josef
14. květen 2021, 13:37

Další věcí je, že stát si nemůže jen tak zvýšit cíl tedy může, ale to nemá smysl aby ten cíl byl dosažen, pak jsou k tomu třeba finance to znamená, že dotace do 1KW OZE musí být vyšší, aby se ty zdroje rychleji rozvíjely než kdyby stačil pomalejší rozvoj, stejně tak musí být vyšší investice do sítí. A dále pak, aby cena silové elektřiny klesala, pak jí musí být přebytek = vyšší výroba oni to ty OZE jako by splní takže se zdá, že to dává logiku, jenže to není pravda, ve skutečnosti se vyšší cíl OZE se dává kvůli nižším emisím CO2 takže OZE porostou rychleji, ale o to rychleji se budou zavírat klasické elektrárny takže ten přebytek, který by způsobil pád ceny se konat nebude, proto nevidím prostor pro snížení velkoobchodní ceny el. energie. Jediným výsledkem tohoto rozhodnutí bude ještě rychlejší růst ceny el. energie v Německu.

Jan Veselý
14. květen 2021, 18:18

Výborně, teď ještě jak chcete zařídit, aby je někde jaderná elektrárna objevila jen tak, zadarmo. Vy totiž píšete jen o provozních nákladech.

Josef
14. květen 2021, 21:29

Jak to zařídit - no nedivím se že to nevíte, stačí přece přestat deformovat trh dotacemi a nesmyslnými bezpečnostními požadavky na JE.

Jan Veselý
14. květen 2021, 21:44

A pak budou jaderky zadarmo? Jak zrušení dotací udělá to, že budou JE zadarmo?

Josef
15. květen 2021, 12:38

Ano , protože se sami zaplatí bez garantovaného odkupu el. energie za regulovanou cenu.

Jiří Kelnar
14. květen 2021, 22:07

No já nevím, já jako občan jsem celkem rád, že v jaderce je i na každou ponožku pro technika zvláštní předpis. Protože rizika spojená se štěpnou reakcí jsou prostě reálně větší, než s rotujícím listem větrníku.

Josef
16. květen 2021, 21:20

Jenže míra nebezpečnosti stoupá s mírou složitosti takže když děláte další a další bezepečnostní opatření dojdete do bodu, kdy Vám kvůli složitosti začne nebezpečnost stoupat.

Německé JE byly podle toho co nás učily ve škole za tímto bodem už na začátku 90 tých let. Dnešní mnohem složitější JE jsou nebezpečnější než původní projekt Temelín, takže jestli Vám jde o bezpečnost pak Vás ujišťuji tudy cesta rozhodně nevede.

energetik
15. květen 2021, 09:08

"V JEDU se dnes vyrábí bez dotací za méně jak 300 Kč/ MWh...

a uhelky se vejdou do 650 Kč/MWh..."

i zadarmo drahé.

Zbyněk Poisl
14. květen 2021, 12:23

To je pouhá iluze. Takovou úvahu může udělat pouze někdo, kdo nezná souvislosti. Určitě to bude mít vliv na ceny silové elektřiny, ovšem na ceny jako takové to bude mít vliv spíš negativní a koncové ceny pro zákazníky výrazně porostou!

Albert
14. květen 2021, 12:26

Jestli dobře čtu, tak přesně tohle přece ten článek říká.

Je potřeba číst až do konce.

Jan Veselý
14. květen 2021, 21:48

Na konci je odstavec, resp. dva, které do článku nepatří, protože se nevztahují k výhledu na rok 2030. V té době už bude většina poplatku za OZE v Německu minulostí.

Albert
14. květen 2021, 22:43

A vy si jako myslíte, že těch 100 GW solaru a 70 GW větrníků vyroste bez podpory? Jasně, solary nad 20 MW už nárok nemají, a tak budou asi budované pomocí PPA, ale větrníky a mensi solary se vesele dotují dal. A ono to ve finále bude ještě mnohem více, protože z těch dnešních zdrojů už velká část nebude v roce 2030 v provozu a ty cílové hodnoty pro 2030 tak nebudou čistý rozdíl současného a budoucího výkonu. Nebude teda nutné postavit 100 + 70 GW, ale třeba 130 + 100 GW. V hodinách, kdy ty zdroje budou vyrabet, bude navic spotova cena tak nízká, že se podpora bude téměř rovnat vysoutezene cene. Takže bych nebyl byt vami takový frajer, abych tvrdil, že příspěvek na OZE bude v Německu v roce 2030 minulosti.

Jan Veselý
15. květen 2021, 06:22

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Albert
15. květen 2021, 07:20

To Veselý - ano, dnešní podpory jsou kolem 60 EUR/MWh, ale problém je v tom, že ta podpora bude na 3-4× vyšší množství energie a navíc vetrníky a solary v objemu, o kterém se v článku píše, rozhodně nebudou prodávat za cenu baseloadu. Budou rádi, když se dostanou na polovinu, spíš bych řekl ještě míň. Suma sumárum, příspěvek na OZE bude ještě dlouho pořád celkem významnou položkou v účtech za elektřinu.

Martin Prokš
14. květen 2021, 12:50

Dobrý den,

Čtěte pozorně, je to krásná ukázka matoucího prohlášení. Cituji a zdůrazňuji velkými písmeny (škoda že tu nejde vytučňovat):

Případné NAPLNĚNÍ uvedeného RYCHLEJŠÍHO ROZVOJE solárních a větrných elektráren by mělo dle analýzy provedené výzkumníky z ICIS kromě jiného za následek, že by velkoobchodní ceny elektřiny v roce 2030 klesly o více než 10 % VE SROVNÁNÍ s vývojem PODLE SOUČASNÉHO PLÁNU rozvoje kapacit OZE.

Takže se nejedná o předpokládaný pokles vůči současnosti, ale o předpokládaný pokles proti předpokládané budoucnosti.

Jan
14. květen 2021, 13:14

Mne na tom "baví" jedna věc. Předevčírem Německá vláda rozhodla o zvýšení klimatických cílů, dala si tento "závazek" a už dnes, po dvou dnech nám "výzkumníci" předkládají "analýzy" dopadů.... neskutečné švindly, jak si zahrávat s občany!

Emil
14. květen 2021, 13:19

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Martin Prokš
14. květen 2021, 13:24

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Carlos
14. květen 2021, 14:09

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

A.O
17. květen 2021, 14:14

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

A.O
17. květen 2021, 14:16

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Carlos
17. květen 2021, 14:30

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Jan Veselý
14. květen 2021, 18:24

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Emil
14. květen 2021, 21:42

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Jan Veselý
15. květen 2021, 06:23

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Martin P
17. květen 2021, 12:29

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

A.O
17. květen 2021, 15:05

Redakce očividně nemá ráda HTML tagy...

Nebo to, když je používá někdo jiný.

oEnergetice.cz
17. květen 2021, 17:39

Redakce má ráda HTML tagy, prosím, používejte je.

Nikdo z návštěvníků ovšem neocení, pokud zde bude muset procházet komentáře o jejich používání - to do této diskuze nepatří.

Příspěvky v diskuzi se mají týkat výhradně tématu v článku (viz první pravidlo v pravidlech diskuze).

EDIT: Toto je poslední příspěvek na téma HTML tagů. Pokud máte námět na zlepšení, můžete nám jej napsat na info@oenergetice.cz.

Jan Budín
14. květen 2021, 13:22

Dobrý den,

díky za komentář. Máte pravdu, že některé formulace v článku mohou být bez většího detailu trochu matoucí. Doplnil jsem proto do článku graf zobrazující projektovaný vývoj velkoobchodních cen elektřiny v Německu zohledňující stávající a avizované vyšší cíle rozvoje OZE z citované analýzy.

Pěkný den,

Jan Budín

Miloslav Černý
14. květen 2021, 13:07

OZ je jediná cesta výroby energie, která nezatěžuje planetu ještě větším energetickými příjmy hlavně ze slunce. Ty vulkány a dalších bezpočet vlivů doprovázely zemi také stále. A jestliže nám ubývá ledové hmoty před očima jako regulátoru teploty, tak se ten proces sám navíc musí urychlovat s přirozeným odparem vodních par, CO2, CH4 atd., jako skleníkových plynů. Tak velký plošný úbytek nejenom arktického ledu už není plivnutí do moře. Takže nám nezbývá než přistoupit k radikálním opatřením, třebaže bolestným, ale pro lepší budoucnost zcela nenahraditelnými.

Omega
14. květen 2021, 16:09

S tím je potřeba souhlasit. CH4 a CO2 jsou mor.

Takže bych zakázal:

- leteckou přepravu

- ne-elektrické vlaky

- ne-elektrické auta

- lodě spalující uhlovodíky

- plynové elektrárny

- uhelné elektrárny

- těžbu ropy a plynu

Dále - na všech kravínech bych nařídil vybudovat zachycovače metanu, který by se spaloval v zimě v bioplynových stanicích.

Stejně zachycovat metan v čistírnách vod.

....

(těch opatření bych dokázal napsat stovky - a mají společného jmenovatele - mají velmi špatný poměr náklady/zisk)

Zbyněk Poisl
14. květen 2021, 18:14

To je obrovský omyl! 1ha fotovoltaických panelů ohřeje planetu mnohem víc, než 1ha louky! Pára vypuštěná z chladících věží JE planetu ochlzuje! Takže když místo několika stovek hektarů fotovoltaických panelů postavím jednu jaderku a kolem ní nechám louku, tak to planetě prospěje víc než ta fotovoltaika!

Pavel K
15. květen 2021, 00:41

Odkdy vodni para neni sklenikovym plynem?

Ta vodni para ochlazuje terialni (ci sekundarni, presne nevim) okruh JE nikoliv planetu.

Milan Vaněček
14. květen 2021, 14:40

V ICIS se živí předpovídáním cen a jen hlupák si může myslet, že "nadbytečná" kapacita FVE a VtE nepovede ke snížení ceny silové elektřiny.

Vždyť jsem Vám to včera ukázal i na datech z Německa, kdy extrémní německý vývoz elektřiny (až 50 TWh/rok) v letech 2013-2018 způsobil nikdy předtím nevídané snížení cen silové elektřiny v našem regionu.

Prosím, nedělejte ze sebe hlupáky, chápu, máte jádro rádi,

ale přemýšlejte.

A FVE a VtE musí mít "nadbytečnou" kapacitu, z důvodu své intermitence.

To jsou elementární pravdy, smiřte se s tím.

Omega
14. květen 2021, 16:02

Máte pravdu ve všech bodech.

1) cena silové elektřiny se "v průměru" sníží

2) postaví se zdroje se špičkovým výkonem 3x-4x vyšším, než je spotřeba

3) dodací (realizovaná) cena elektřiny pro spotřebitele se zvýší - protože bude potřeba kompenzovat náklady na stavbu a provoz daných nadbytečných zdrojů - a zůstane vysoká po celou dobu jejich životnosti

4) vysoké ceny pro spotřebitele se přenesou i do okolních států kolem

Omega
14. květen 2021, 15:55

Tyhle čísla se mi líbí.

Aktuálně německo potřebuje výkon 60 GW, v zimě 80GW. Aby vyráběli 65% potřebné energie z FVE+VTE, chtějí mít zapojený špičkový výkon 191 GW a ministryně to chce navýšit až na výkon 270 GW.

Takže bude k dispozici 350% potřebných zdrojů, které nahradí 65% spotřeby. Teď už zbývá jen položit pár otázek

1) kdo zaplatí ten "nadbytečný" výkon, co se musí postavit - 150GW VTE při utilizaci 60% dává 80TWh ročně, pro něž neexistuje spotřeba.

2) jaká bude koncová cena pro spotřebitele

Milan Vaněček
14. květen 2021, 16:23

Temelín má taky výkon 6 GW a vyrábí se jen 2GW elektřiny, ostatní jen ohřívá vodu a vzduch. Čili zase těch Vašich 300% potřebného tepelného zdroje.

Vinkler
14. květen 2021, 16:57

Pane Vaněček, ale, vy zpochybňujete účinnost dle Carnota, nebo se ho snažíte zapřít? Přece nejde o teplo, ale EE.

Milan Vaněček
14. květen 2021, 19:18

Právě naopak. To je výhoda když máte teplotu zdroje 5800 Kelvinů, jako fotovoltaika, že ano?

xoor
14. květen 2021, 17:10

Držte se tématu a neuhýbejte. Faktem je, že němci chtějí postavit násobky nominální spotřeby FVE, offshore VTE + linky ze severu na jih, větší část maximální spotřeby v plynových elektrárnách pro zimní zálohu OZE, do toho akumalaci v bateriích. Kdo to vše zaplatí?

Jan Veselý
14. květen 2021, 18:04

Kdo asi? Zákazníci. Možná vás to překvapí, ale ono to bude vyrábět, přenášet a skladovat elektřinu. A vzhledem k tomu, jak se daří ony VtE a FVE stavět za dobré výkupní ceny a jak baterie velmi zdařile prokazují svou hodnotu v síťových službách, myslím, že si zákazníci stěžovat nebudou.

Omega
14. květen 2021, 22:29

Slunce dodává výkon 1000W/m2 povrchu země, 4GW odpovídá ploše planety 4km2, kde osvícený povrch je 130 miliónů km2. A netuším jakou to má vazbu na můj příspěvek.

Podstatou příspěvku je fakt, že Německá vláda plánuje postavit 4x více zdrojů než mají spotřebu a chtějí zákonem donutit občany, aby jim to zaplatili.

Pavel K
15. květen 2021, 00:49

V roce 2019 dosahl instalovany vykon elektaren v CR 21.966 GW. Dle www.hybrid . cz/spotreba-elektriny-v-cr-dnes-prekonala-rekord dosahla spotreba v CR historickeho maxima 15.2.201 12,225 GW.

TAdy je taky neco hodne spatne, nemyslite?

Omega
16. květen 2021, 13:36

Ani moc ne. Pokud se podíváte na skladbu zdrojů a pravidlo N-2. Vodní elektrárna když není voda, Temelín nouzově odpojen jeden blok v době výměny paliva na druhém. Potom zjistíte že ta reálná dostupná rezerva není přehnaná. Navíc zálohujeme neexistující výrobu i v Rakousku

Pavel K
17. květen 2021, 23:48

Tak proc to u jinych typu elektraren dehonestujete?

Jan Veselý
14. květen 2021, 18:07

ad 1) Kdokoliv bude chtít v určitých situacích odkoupit elektřinu se slevou, případně nikdo, u VtE a FVE není problém tlumit výrobu.

ad 2) Velmi výhodná, podstatně míň než platí dnes.

Omega
14. květen 2021, 22:47

ad 1) Sleva není zadarmo - a stavitelé/provozovatelé elektráren nejsou charita. Provozní náklady VTE jsou 20EUR/MWh a to je bez odpisů investice a s garantovaným odběrem elektřiny. Bez těchto "bonusů a s omezením výroby budou náklady 30EUR/MWh. K tomu připočtu investiční náklady.

ad 2) No dneska není problém mít v čechách elektřinu za 3kč/kWh (včetně všeho), s tímhle přístupem budem rádi za 5kč/kWh

Jan Veselý
15. květen 2021, 06:29

ad 1) Podle Lazardů je to 6-12 USD/MWh. A taky si uvědomte, že v Německu už dávno platí, že v době záporných cen elektřiny na burze, nedostávají tyhle smluvní zdroje zaplaceno nic. Takže jsou/ udou před ekonomickou volbou - vydělat aspoň něco nebo nevydělat nic. To není tak těžká volba, zvládne to kdejaký managor.

ad 2) To jsou vaše nepodložené spekulace a pro diskuzi o Německu irelevantní.

Emil
15. květen 2021, 06:54

To neplatí zas tak dávno, platí to pro nové kontrakty, uzavřené od roku 2017, a platí to jen v případě, že je spotová cena záporná alespoň šest po sobě jdoucích hodin.

Jan Veselý
15. květen 2021, 11:55

ad Emil) 4 roky mi připadají dost dlouho a hlavně, zcela jistě to bude platit pro budoucí výstavbu. Jinak dík, že mi dáváte za pravdu.

Emil
15. květen 2021, 12:49

Tak to nemáte vůbec za co, protože jsem vám za pravdu nedával.

Vzhledem k tomu, že je podpora na dvacet let, tj. ještě dalších 16 let budou dobíhat smlouvy bez šestihodinového pravidla, tak čtyři roky mně zase jako dávno nepřipadají.

Ondra
15. květen 2021, 14:26

Neni ani zdaleka pravda že v době zápornejch cen zdroje na který se vztahuje 6H pravidlo nedostávaj nic zaplaceno - to je dost zjednodušený ohejbání reality. Jak píše Emil - šestihodinový pravidlo znamená že nárok na podporu ztrácej když se na dennim trhu vyskytne záporná cena během šesti navazujicich hodin. Tzn když je to 5 a míň tak žádnej problém (za jeden den těch period muže být klidně vic).

Jestli sou 4 roky dlouhá doba nebo ne je relativni ale během nich byl zprovozněn zlomek výkonu co má aktualně Německo ve FVE a VTE. Ale jestli je pro Vás 4 roky dlouha doba tak 15 let je ještě delší (než přijdou o podporu elektrárny bez tohohle omezeni).

A stejně tak je jedno jestli je cena -1 nebo +1 EUR protože do garantovanejch 50-60 je to pořád dost daleko.

St
14. květen 2021, 21:04

Krásný "zelený" marketing. Až na konci článku se pozorný čtenář dozví, že ono s tou cenou je to úplně, ale úplně jinak. Že zase ta velkoobchodní cena na tu koncová zase zas takový vliv nemá. Ale pro některé lidi to bude důkaz jak OZE jsou báječné levné a pro lidi přínosná.

Jan Veselý
14. květen 2021, 21:41

A to víte, že v roce 2030 už bude v Německu většina "příspěvku na OZE" již minulostí? Doběhnou totiž platby za drahé projekty mezi lety 2000-2010.

Albert
14. květen 2021, 22:36

A vy si jako myslíte, že těch 100 GW solaru a 70 GW větrníků vyroste bez podpory? Jasně, solary nad 20 MW už nárok nemají, a tak budou asi budované pomocí PPA, ale větrníky se vesele dotují dal. A ono to ve finále bude ještě mnohem více, protože z těch dnešních zdrojů už velká část nebude v roce 2030 v provozu a ty cílové hodnoty pro 2030 tak nebudou čistý rozdíl současného a budoucího výkonu...

Jan Veselý
15. květen 2021, 06:30

viz výše.

Karásek
14. květen 2021, 23:37

Ozářenci to neradi slyší, že díky OZE se sníží cena silové elektřiny. Asi za tento článek moc rádi nejsou.

Martin Prokš
15. květen 2021, 14:38

Dobrý den

Ehm ehm ehm,kolik je dnes cena za 1MWh? A jaký že je trend za posledních 9 měsíců?

Vinkler
15. květen 2021, 17:40

Zkuste číst konec: "Případný pokles velkoobchodních cen elektřiny přitom nemusí znamenat příznivý dopad na koncové ceny elektřiny. Do těch se totiž kromě jiného promítá příspěvek na obnovitelné zdroje energie či náklady na stabilizaci sítě. Obě tyto položky přitom s rychlejším rozvojem OZE rostou."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se