Domů
Německo
Rozvoj větrných elektráren v Německu brzdí rostoucí ceny materiálů, tvrdí BWE
Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope
Zdroj: WindEurope

Rozvoj větrných elektráren v Německu brzdí rostoucí ceny materiálů, tvrdí BWE

V německé květnové aukci na podporu větrných elektráren nebylo dostatek zdrojů zejména kvůli zvýšené nejistotě a zhoršujícím se podmínkám v oboru. Podle německé asociace pro větrnou energii (BWE) jde o kombinaci dopadů přerušení dodavatelských řetězců, s tím souvisejících vyšších cen materiálů a zvyšujících se úrokových sazeb, které odrazují investory od účasti v aukcích.  

Složité období, ve kterém se momentálně nachází sektor větrných elektráren, se podle názoru oborové asociace BWE již projevil i v německých aukcích na podporu obnovitelných zdrojů. Zatímco dvě předcházející aukce se bez větších problémů zaplnily, tu poslední se kvůli nejistotě v oboru zaplnit nepodařilo.

Jedním z důvodů pro zvyšující se nejistotu je přerušení dodavatelských řetězců a s tím se zvyšující ceny turbín. Logicky tak rostou náklady na jejich výstavbu. Rostoucí trend cen potvrzují, mimo jiné, údaje společnosti Vestas, která je jedním z lídrů na trhu. Průměrná prodejní cena společnosti se pro rok 2021 zvýšila na 830 000 EUR/MW a jen ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla v průměru 860 000 EUR/MW. Vestas navíc očekává, že nárůst cen bude pokračovat i v letošním roce.

Nyní se ovšem přidaly i další negativní faktory a investoři proto zřejmě pečlivě zvažují, zda projekty realizovat i přes dokončená povolovací řízení.

"Mnoho projektů již nelze ekonomicky provozovat, protože rámec výběrových řízení zcela opomíjí realitu dynamického vývoje nákladů v dodavatelských řetězcích. Bez úpravy legislativního rámce hrozí další komplikace při rozvoji větrné energetiky," uvedla BWE.

Podle informací BWE přitom bylo dostatek povolených projektů na to, aby se aukce zaplnila. Za roky 2020, 2021 a období do počátku letošního dubna byly povoleny projekty o celkovém instalovaném výkonu 1675 MW, které dosud neměly přidělenou podporu v aukci. Realita ovšem byla taková, že se aukce zúčastnilo pouze 116 projektů o výkonu 947 MW (dvě nabídky o výkonu 16 MW byly nakonec regulátorem vyřazeny).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jiří Švarc
10. červen 2022, 10:33

"Mnoho projektů již nelze ekonomicky provozovat"

Dokázal by mi někdo vysvětlit, jak nárůst ceny VTE o 4 % a zvýšení úrokových sazeb o pár procent může způsobit takový obrat v ekonomice provozu vzhledem k nárůstu velkoobchodních cen elektřiny na trojnásobek?

Ladislav Novák
10. červen 2022, 15:03

Ekonomicky nelze provozovat žádný z projektů Občasných Zdrojů Energie. Všechny jsou závislé na dotacích odjinud, nevydělají si na sebe. Dotace na výstavbu, dotované výkupní ceny EE, dotace formou nařízení povinného výkupu veškeré energie z OZE do rozvodné sítě. Tak to je od samého začátku a nikdy to nebude jinak.

Výjimkou jsou malé ostrovní systémy v odlehlých oblastech, kde ekonomicky nedává smysl budovat velmi drahé vedení napojené na vzdálenou rozvodnou síť, a pak je jakákoliv cena vložená do OZE a záložních zdrojů výhodnější, než přípojka na rozvodnou soustavu.

V takových odlehlých oblastech ale nikdo nebuduje průmysl náročný na energie a pastevci koz si mohou klidně pouštět TV a Internet na baterky. :-P

Nárůst cen elekřiny na trojnásobek je způsoben jejím nedostatkem a likvidací spolehlivých klasických zdrojů kvůli agresívní "zelené" klimahysterické mánii, která je pro část podniků/investorů velkým dotovaným byznysem se státní zárukou.

Rejpal
10. červen 2022, 23:16

Nárůst cen el. energie přišel proto , že ceny tvořili klasické zdroje zejména uhlí a plyn. Ty zdražili díky prudkému růstu cen plynu a cen povolenky no a protože OZE jsou drahé no tak cena OZE se přelila z položky dotace na OZE do položky silová elektřina ( oni dostanou méně ). Ve skutečnosti je zejména v Německu reálný nárůst cen nižší , protože klesne poplatek za OZE ,který oni měli 1,8kč /kWh. Dalším dovozem je to co píše L. Novák , prostě politicky motivované zavírání klasických zdrojů aniž by za ně existovala jakákoli náhrada výsledkem je, že klesají prudce přebytky el. energie tím vývoz no a proto se cena srovnává s cenou na Německu. Na podzim a v zimě to bude teprve hukot.

Peter Zachara
10. červen 2022, 11:51

odpoved je jednoducha. System dotacii natolko deformoval trzne prostredie, ze ceny boli minuly rok absolutne mimo realitu. Vyrobci isli pod cenu v nadeji, ze udrzia firmu v chodu do doby, nez pride dalsi nesystemovy zasah do trhu a budu si moct sanovat predosle straty. Lenze neprislo nesystemove opatrenie, ale povestna posledna kvapka.

Socialisticky sposob rozkazaniu vetru dazdu narazil na skalu.

Prekvapuje to iba insitnych ekonomov, ktorych nemozem menovat, lebo by som porusil pravidla diskusie, trafena hus zagaga, neboj sa.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se