Domů
Obnovitelné zdroje
V květnové aukci pro větrné elektrárny v Německu přibylo projektů, stále se však nezaplnila
Zdroj: Unsplash

V květnové aukci pro větrné elektrárny v Německu přibylo projektů, stále se však nezaplnila

V květnu v Německu proběhla další aukce na podporu výstavby obnovitelných zdrojů, konkrétně větrných elektráren umístěných na pevnině. Ve srovnání s předcházejícím kolem bylo sice do aukce přihlášeno výrazně více projektů, k jejímu zaplnění to však ani po snížení objemu stále nestačilo. Vysoutěžené ceny se nadále drží velmi blízko horního limitu stanového regulátorem pro letošní rok.

Na začátku května proběhlo v Německu druhé letošního kolo aukcí pro onshore větrné elektrárny, ve které tamní regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nabídl k soutěžení celkem 1243,2 MW výkonu. Objem květnové aukce regulátor v dubnu snížil o bezmála pětinu oproti původně plánovaným 1500 MW, které nabídl v rámci prvního letošního kola, z důvodu očekávaného nedostatku projektů.

Přestože kromě snížení objemu aukce výrazně vzrostl vůči předchozímu kolu i samotný objem přihlášených projektů, stále jich nebyl dostatek k jejímu zaplnění. Developeři do aukce přihlásili celkem 137 projektů o výkonu 1161 MW, deset nabídek nicméně musel regulátor z důvodu nesplnění všech potřebných náležitostí vyřadit. V aukci tedy uspělo všech 127 přípustných nabídek o souhrnném výkonu 1110 MW.

Ani květnové kolo nebylo žádnou výjimkou z geografického pohledu, valná většina projektů byla tradičně umístěna na severu Německa, kde je již soustředěna převážná část výkonu ve větrných elektrárnách. Největší objem výkonu z poslední aukce bude vybudován ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko (295 MW), následované Dolním Saskem (263 MW), Braniborskem (123 MW) a Severním Porýním-Vestfálskem (122 MW).

Ceny dosažené v aukci se pohybovaly mezi 56,8 a 60 EUR/MWh, které jsou aktuálně horní hranicí stanovenou regulátorem. Většina projektů se s cenou opět držela blízko horní hranice, jejich vážený průměr dosáhl 59,1 EUR/MWh, tedy mírně nižší hodnoty ve srovnání s průměrnými 60 EUR/MWh z únorového kola.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.