Domů
Větrné elektrárny
Německo by podle studie mohlo nainstalovat až 60 GW offshore větrných elektráren
Přímořský větrný park Horns Rev
Zdroj: Flikr, Vattenfall

Německo by podle studie mohlo nainstalovat až 60 GW offshore větrných elektráren

Německo by mohlo podle studie od poradenské společnosti WindGuard nainstalovat až 60 GW offshore větrných elektráren. Podle vládních plánů má instalovaný výkon těchto zdrojů vzrůst ze současných 7,8 GW na 20 GW do roku 2030 a následně na 40 GW do roku 2040. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Potenciál pro výstavbu offshore větrných elektráren je podle společnosti WindGuard výrazně vyšší, než jaké jsou plány německé vlády na rozvoj těchto zdrojů v nejbližších 20 letech. Podle těch by se instalovaný výkon, který na konci loňského roku činil 7,8 GW, měl do roku 2030 navýšit na 20 GW a do roku 2040 následně na 40 GW.

Podle propočtů společnosti WindGuard by se přitom díky 20 GW offshore větrných elektráren, se kterými nyní Německo ve svých plánech nepočítá, mohlo ročně vyrobit více než 1,2 milionu tun zeleného vodíku (cca 44 TWh/rok). Cíl Německa pro produkci zeleného vodíku do pro období 2035/2040 přitom podle Clean Energy Wire činí 28 TWh.

„Se součansými pouze zhruba 7,5 GW instalovaného výkonu nám dochází čas. Musíme nastavit rozvojové cíle, které nám umožní rychle dosáhnout klimatické neutrality. Čtyřicet GW v roce 2040 jednoduše není dost,“ uvedl Olaf Lies, ministr životního prostředí a energetiky ve státě Dolní Sasko.

Rozvoj offshore větrných elektráren v Německu se téměř zastavil

Offshore větrné elektrárny jsou klíčovým pilířem Německa v oblasti snižování emisí CO2. Jejich velkou výhodou ve srovnání s onshore větrnými elektrárnami je zhruba dvojnásobná hodnota ročního využití instalovaného výkonu, která například v roce 2020 činila zhruba 3 800 hodin.

Rozvoj těchto zdrojů nicméně od samého počátku provázejí obavy týkající se jejich dopadu na mořské ekosystémy. A to i přesto, že většina environmentálních organizací považuje tuto technologii za nezbytnou pro splnění klimatických cílů.

S uvedenými 7,8 GW instalovaného výkonu je Německo nyní druhým největším producentem energie z offshore větrných elektráren na světě po Spojeném království. Výstavba nových zdrojů nicméně v posledních letech výrazně zpomalila - v loňském roce byl instalovaný výkon navýšen o necelých 250 MW a v letošním roce nemá být přidán ani jeden megawatt.

Výraznější růst lze čekat až po roce 2028

O současné problematické situaci v oblasti rozvoje offshore větrných elektráren v Německu svědčí i skutečnost, že před nedávnou aukcí na provozní podporu pro tyto zdroje proběhla poslední aukce před třemi lety.

Podle výhledu německé asociace pro větrnou energii by měl růst instalovaného výkonu být znovu nastartován v roce 2022, kdy má být do provozu uvedeno 342 MW nového výkonu offshore větrných elektráren. V roce 2023 následně dalších 260 MW. Výraznější růst, kdy by roční přírůstky instalovaného výkonu převyšovaly pravidelně 1 GW, je nicméně očekáván až po roce 2028.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(41)
Zbyněk Poisl
1. říjen 2021, 13:46

Jenom ať instalují! Až zase nebude foukat, tak můžou točit klikou!

Milan Vaněček
1. říjen 2021, 16:14

stačí se podívat na

agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_generation_price/24.09.2021/01.10.2021/today/

jak trochu zafouká a zasvítí sluníčko jako obvykle, tak cena jde přes den pod 50 EUR/MWh. Není síla spekulantů ani fosilu ani jádra aby to mohla změnit.

Až budou off shore větrné elektrárny, s velkými větrníky, s koeficientem využití přes 50% v mnohonásobně vyšší koncentraci (za cca 20 let, čili v okanžiku předpokládaného provozu Dukovan 2), není síly která by po velkou většinu roku vytáhla cenu elektřiny nad 50 EUR/MWh.

Nějaké výkřiky pana Poisla, viz výše, na tom nic nezmění

Vinkler
1. říjen 2021, 18:31

365x24=8760 hodin za rok.

Bude-li foukat pořádně těch 3500hodin je to pořád jen 40% roku a co ten zbytek?

Plyn? Za tu cenu?

Milan Vaněček
1. říjen 2021, 19:14

Pane Vinkler,ťukněte si do toho mého odkazu dobu 1 year.

A hned vidíte, že když zdvojnásobíte, ztrojnásobíte (tedy to, co v Německu bude) ty dodávky OZE ("regenerative power") tak se dostanete na 7000 či 8000 hodin v roce s dostatkem elektřiny z OZE zdrojů.

Všichni podléháte nesmyslnému klamu: to že sluníčko má v Německu "koeficient využití 0,1 a pár setin neznamená že se změnily přírodní zákony, které nám říkají, že slunce svítí v Německu polovinu hodin v roce (ano, občas i zataženo, to pak svítí několikanásobně méně) a druhou polovinu je tma.

Stejně tak nemusí foukat jen polovinu hodin v roce když je koeficient využití mořských VtE 0,5 ale ve skutečnosti fouká třeba 0,8x8760 hodin a na moři třeba více než 0,9x8760 hodin v roce (ale fouká méně než je potřeba pro nameplate výkon větrníku).

POCHOPTE TO KONEČNĚ !!!

A čím větší větrník, tím líp využije i slabšího větru.

Prosím pochopte základní fyzikální vlastnosti z astronomie, nauky o zemi, fotovoltaiky, proudění vzduchu, ....

Nemyslím to ve zlém, ale odpoutejte se od té omezené metriky "koeficient využití" ale místo toho je lepší metrika vyrobené TWh za rok a graficky rozepsané dodávky po měsících, dnech či hodinách či dokonce po ještě kratších časových úsecích...

Vladimír Šťastný
2. říjen 2021, 06:48

Pane Vaněčku, vy byste měl konečně pochopit, že offshore větrné farmy jsou nákladově na jednotku výkonu hodně blízko jaderným blokům, které jsou, podle vás, neúměrně drahé. Za podobnou cenu získáte v offshore zdroj s poloviční využitelností a třetinovou životností. A až zelení magoři vyhubí fosily a jádro, pak se přidruží ještě náklady na ukládání nebo konverzi elektřiny. I pokud to bude fungovat, nebude to v žádném případě láce, jakou si malujete.

Milan Vaněček
2. říjen 2021, 07:23

Pane Šťastný, zatím jsou drahé, to byla fotovoltaika nebo větrníky na souši kdysi (před 10-20 lety) taky velmi drahé.

Počkejte na learning curve tohoto zdroje, za 5 let uvidíte....

V tom jsou FVE a VtE jiné než JE.

Kalfa
2. říjen 2021, 09:12

Pane Vaněčku, vaše výpočty jsou zhruba na stejné úrovni, jako výpočty efektivity potenciální vodní přehrady na místě katastrofických záplav v Evropě v červenci 2021, tedy naprostá fikce. Vidí to všichni diskutéři, kromě vás. Jen mimochodem, zkuste si vygooglovat, jak vypadala německá distribuční síť v lednu 2017, když zhruba dva týdny nefoukalo a ještě k tomu byla inverze - to se v zimních měsících často vyskytuje společně, takže ani Větrník ani Solárník nedosáhli ničeho a Měsíčník, tedy přílivové elektrárny, do diskuze ani nepřispěl. Vy bohužel nahrazujete vědecké argumenty vírou a činíte tak, stejně jako vaši souvěrci s razancí nedouka. Zkuste si jen zjistit účinnost elektrolýzy vody při výrobě vodíku, problémy při skladování a dopravě a možná naznáte, že termín MAŠÍBL je více než vypovídající.

Pokud vezmeme za skutečně problematickou produkci CO2, jak stále intenzivně hlásá Gréta, protože ho přece vidí a hodlá snižovat jeho produkci až do roztrhání těla, tak do jejích snah hodila vidle kanárská Cumbre Vieja a vesela si produkuje bez ohledu na emisní povolenky.

Smiřte se s faktem, že naši a pár příštích generací zachrání jedině jaderná energetika, konkretně SMR. Doufám, že se vám rozsvítí při příštím blackoutu, který na takových 99,9% přijde letošní zimu.

Emil
2. říjen 2021, 09:48

Tradiční wishful thinging. Když se podíváme např. na letošní data výkonu offshore větrných elektráren v Německu, tak letos už bylo 1755 hodin (25 %), ve kterých byl výkon offshore větrných elektráren nižší než 10 % jejich maximálního výkonu v tomto roce. 1046 hodin (14,5 %) to dokonce bylo méně než 5 % maximálního výkonu.

JD
2. říjen 2021, 10:49

@Vladimír Šťastný

až zelení magoři vyhubí fosily a jádro

A fosilní magoři rádi kopou do těch zelených, ale stále nejsou schopni pochopit, že tam neleží jádro jejich problému. Nejprve si musí uvědomit, že doba kamenná neskončila tím, že by došel kámen, nebo že by je převálcovali bronzoví fanatici. Kámen byl nahrazen pokročilejší a v různých ohledech lepší technologií.

Energetika směřuje k technologické změně, podobné té, která se odehrává v autoprůmyslu. Ochrana životního prostředí a reakce na klimatickou změnu je hodnotový rámec, který jde s touto změnou ruku v ruce. Ti, kteří pochopili, ti se adaptují a mění. Jiní hledají třídního nepřítele, a naivně se snaží zastavit svět, který se otáčí dál.

Každopádně energetické zdroje založené na uhlí a plynu tady na věky nebudou.

Nad jadernou energetikou stále visí otazník, protože tam snahy o inovace probíhají.

Milan Vaněček
2. říjen 2021, 16:04

Když tak čtu Vaše názory, tak vidím že

1) nerozumíte vědě a tomu co věda přináší

2) nerozumíte tomu, že je potřeba sledovat časový vývoj, snad vidíte naprosto rozdílný vývoj v posledním desetiletí v instalacích jádra oproti instalacím FVE a VtE v celém světě. SNAD NEJSTE SLEPÍ.

3) jste velmi podobní Grétě v tom, že máte nějakou víru (Vaše jádro) a nevidíte jak probíhá pokrok ve vědě a následný pokrok v energetice

4) a kdybych měl být cynický, tak řeknu, plácejte si co chcete, technický pokrok nezastavíš

5) osobně jsem rád, že už jste snad pochopili že metrika charakterizace JE je zcela jiná než metrika VtE a FVE, aspoň mi nikdo z Vás nerozporoval má tvrzení. Snad jste to už pochopili, ten můj zoufalý výkřik "pochopte to konečně".

Vladimír Šťastný
2. říjen 2021, 18:13

JD

Opravdu nemám problém s tím pochopit, že uhlí nebo jádro tady nebude na věky. Problém naopak mám s tím, že jejich náhrada neprobíhá na bázi toho, že by OZE překonaly stávající zdroje lepšími užitnými vlastnostmi, zároveň se daly snadno řídit a byly cenově výhodnějšími, ale jejich nástup je vynucován politickým befelem a úplně stejné je to s elektromobily. A zelené fanatiky tak nazývám proto, protože jsem se mezi nimi nesetkal s nikým, kdo by byl z oboru a měl alespoň rámcově tušení, o čem mluví.

Kalfa
2. říjen 2021, 18:39

Ještě lepší by bylo, kdybyste vy a vaši spoluvěřící pochopili, že existují exaktní vědy, jako matematika, fyzika, chemie a mnohem lepší, než v pátek vysedávat na protestních demonstracích by bylo tyto zvládnout. Aspoň na takové úrovni, abyste pochopil, že existují zákony jež nelze přehlasovat prostou většinou zbožných věrozvěstů, třeba takový zákon zachování energie. Prostě pokud z větru odeberete nemalé množství KW či MW, někde to bude zatraceně chybět. To je z fyziky, z chemie byste měl vědět o extrémní těkavosti vodíku a jeho schopnosti vytvářet s kyslíkem výbušnou směs, přičemž molekula vodíku se dokáže protlačit i tam, kde je to zdánlivě nemožné. No z matematiky si vzít snadnou úvahu, kolik % z každé přeměny tvoří ztráty a zda se vůbec něco takového vyplatí. To jsme sice už v ekonomii, ale tím pádem ještě jedna otázka : kdo to všechno zaplatí ?

Tak už to konečně pochopte!

JD
3. říjen 2021, 00:31

ČEZ a Škoda se elektromobilitě věnují již zhruba 10 let.

https://www.hybrid.cz/cez-skoda-auto-spolecna-podpora-elektromobility-v-cr/

Na základě jakého politického befelu se tak děje ?

Vladimír Šťastný
4. říjen 2021, 07:19

JD

Kdybyste si alespoň přečetl, na co odkazujete. Téměř 10 let starý článek ukazuje, že šlo hlavně o spekulaci na nějakou podporu. Z elektrických aut Škoda-ČEZ není nic, Škodovka z toho nejspíš úplně vycouvala, ČEZ staví nabíjecí stanice, ale moc to nepřehání.

Samozřejmě od politiků neuslyšíte "od teď musíte jezdit elektrickým autem" na to jsou moc zbabělí. Jde se na to způsobem, který by vám mohli barvitě popsat Norové nebo Nizozemci. Na klasická auta se navalí nejrůznější daně takovým způsobem, až jsou dražší než ta elektrická. Auta na fosily se dále ještě uměle zdraží třeba povinnou instalací naprosto imbecilních asistentů a motorově se ořežou tak, že jezdit s nimi je v nejlepším případě opruz. Nikdo normální si je za ty peníze nekoupí a automobilky je pro "nezájem" stáhnou z trhu. V neposlední řadě se objeví dotace na to, co je politicky správné, což jsou momentálně elektromobily. Tam, kde tyto dotace nejsou, je zájem o ně minimální.

Josef
1. říjen 2021, 21:49

Pane Vaněčku tomu snad nevěříte. Od roku 2028 bude více než polovina prodejů nových vozů na elektřinu. Ta auta ujedou 500 -600km a budou se nabíjet když bude foukat a to způsobí, že nebude přebytek el. energie protože se prostě spotřebuje na nabíjení aut o kterém budou rozhodovat inteligentní nabíječky elektromobilita se rozvíjí tak rychle, že tady bude dříve než velké větrné parky, protože EV se budou prodávat těm co hodně jezdí.... jinak 50 eur je 1300kč /MWh to se Vám zdá laciné - já dnes platím za silovou elektřinu bez DPH méně - zatím....

Karel Koubek
1. říjen 2021, 23:29

Má to jeden háček, tato nadvýroba na severu nemá přenosovou cestu dolů na jih přes Německo a přetíží evropskou síť. Pak dojde k rozpadu sítě. V energetice se již dlouhá léta, modlí k takzvanému výchovnému bleckautu. Pak možná dojde i ekologům že nejde jen o získání energie ale i o rozvod.

Pavel
2. říjen 2021, 08:25

A vite vubec, ze staveni techto vetrniku meni a ohyba proudeni vzduchu? Ze se meni sila a smer vetru? A ze se tedy meni a ovlivnuje neco, o cem se nevi, co to udela? A co ty miliardy mrtvych ptaku, co vetrniky zabijeji rocne, to je ok? Copak se bude delat s temi vrtulemi po ukonceni zivotnosti? Vite jake problemy jsou s tim dnes? A zatim neni reseni. Neni technlogie na jejich recyklaci. Zase se udelalo n3co bez navaznosti. Zase se dela neco bez uvazovani, co se stane pak. A mimochodem, co kdyz bude foukat moc. A dlouho? Staci v radech dni. Vrtule se totiz vypinaji, aby vibrace neznicili konxtrukci. Co pak, jak nahradite vykon? Porad jde o velmi nestabilni a nespolehlive zdroje. Kdyz sviti a fouka, super. Ale co pak? Co pri bezvetri a mracich? Nastartujeme plynove elektrarny. A ty hrave dozenou, co slunce a vitr usetrili. Genialni.

JD
2. říjen 2021, 10:06

@Pavel

Ad hoaxy o mrtvých ptácích.

Realita "miliard mrtvých ptáků":

https://www.evwind.es/2020/10/01/the-realities-of-bird-and-bat-deaths-by-wind-turbines/77477

Z toho vyplývá, že větrné turbíny jsou pouze marginální hrozba pro ptactvo a netopýry.

Ty miliardy ptáků za poslední desetiletí uhynuly. Ale hlavním důvodem je ztráta nebo zhoršení přirozeného prostředí (odlesňování, zemědělství, znečistění, invazivní druhy).

Navíc se zvažuje, že by v některých oblastech mořských větrných farem byl zakázán rybolov a námořní doprava. To by mělo samo o sobě pozitivní dopad, ale obavy jsou o vliv výstavby a údržby těchto farem.

K tomu se hodí přidat jeden citát, který kdysi zazněl z komunity ochránců. "Vetrné turbíny mohou představovat hrozbu pro některé ptactvo. Klimatická změna je hrozbou pro veškeré ptactvo."

richie
4. říjen 2021, 10:19

to Milan Vaněček

"..jak trochu zafouká a zasvítí sluníčko jako obvykle, tak cena jde přes den pod 50 EUR/MWh. Není síla spekulantů ani fosilu ani jádra aby to mohla změnit...

ale to znova predvadzate zvratenu logiku ekonoma p.blahu ..

problem je prave naopak v tom, ze su to nahodne zdroje a neviete si dopredu "objednat" pozadovany vykon, musite sa len prisposobit okamzitemu stavu a to prave sposobuje takuto rozkolisanost

(skusim mozno trochu extremny priklad, ale nechcel som nic zlozite aby ste to pochopil) ked viem, ze potrebujem o tri tyzdne niekam letiet, tak si viem zabezpecit letenku za celkom rozumnu cenu, ale ked si zmyslim, ze potrebujem letiet dnes, tak zaplatim aj 10 nasobok (~znizeny vykon VTE a potreba tahat EE spoza hranic) a v horsom pripade mozno nepoletim, ak budem mat smolu a bude vsetko vypredane (~rozpad siete a potencionalne blackout)

ano ako pisete nizsie ".. když zdvojnásobíte, ztrojnásobíte .. ty dodávky OZE.." je potrebne mat instalovany minimalne 3~4 nasobny nameplate vykon aby ste rozumne zabezpecili dostatocnu dodavku s dost vysokou pravdepodobnostou, ALE:

- aj tak budete potrebovat akumulaciu aspon na 3~4dni (nedavna studia hovori dokonca o potrebe 11dni) -> cena tejto akumulacie (+doba vystavby)

- potrebujete nasobne zvysit kapacitu prenosovej siete (znova obrovske investicie a realizacia v desatrociach - vid problemy nemecka)

to vsetko v konecnom dosledku bude mat vplyv na vyslednu cenu EE (vyroba+distribucia+zalohy) co bude NASOBOK tej vasej ospevovanej sumy 50E/MWh

na zaver - ano, ak chceme ist do extremov a vylucit z vyroby EE vsetky ine "nezelane" zdroje, da sa to pomocou OZE, ale NEBUDE to lacna EE ako sa vsade ospveuje (lebo akumulacia, distribucia, nasobne instalovane vykony) a naviac neda sa to riesit ako Hurvinek valku (ako sa to riesi teraz), ale je potrebne to riesit na vsetkych urovniach (ako akumulacia, tak distribucia) a netlacit len na bezhlavu vystavbu VTE/FVE

a samozrejme prestat s klamlivou ospevovanim lacnych OZE, ale snazit sa vysvetlit, ze ak chceme lepsiu klimu (aj ked tu som trochu na pochybach o skutocnych prinosoch), tak nas to bude nieco stat - teda vobec to nie je lacnych zdrojoch

Milan Vaněček
4. říjen 2021, 10:56

Richie, s řadou věcí co píšete částečně souhlasím, ale uvědomte si, v současnosti probíhá politický boj (skoro válka) o energetiku.

Na jedné straně jsou radikální mladí "ekologové", na druhé straně "konzervativní lobbysté fosilu a jádra" kterým jde (jsme v kapitalizmu) jen o maximální zisk a ten dosahují panikou a vyhnáním ceny do maximálních výšek.

Z hlediska fyziky výroby elektřiny, meteorologie, systémů řízení a umělé inteligence je problém dobře definovaný a řešitelný pomocí stále POZVOLNA narustajícího podílu FVE a VtE a baterií (spolu s klasickou akumulací, posílením distribuce) na zatím dominující klasické energetice (=mnohonásobně více fosilu než jádra).

Podívejte se třeba zase na ten odkaz z Agora-energiewende, co jsem dával výše ale aktualizovaný do dneška, viz

agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_generation_price/30.09.2021/04.10.2021/today/

Vidíte, že mírný vítr a obvyklé sluníčko dovede snížit cenu v době nízké spotřeby (neděle) na nulu ale v pondělí ráno cena zase vyletí spekulativně vysoko.

Co z toho plyne: Německo by mělo odstavovat klasické zdroje až bude mít mnohem větší kapacitu FVE a VtE a bateriové akumulace. Musí je rychleji stavět. Cenu elektřiny z FVE a VtE spolu s bateriemi fixovat dlouhodobými smlouvami někde mezi 45 a 50 EUR/MWh (PPA), to se nechá (už se tak děje) v Německu stavět ve velkém bez dotací.

Samozřejmě na jihu (Španělsko, jih USA) jsou již ceny PPA pod 40 EUR/MWh.

Jaké to vše má následky pro spotřebitele: když vítězí hysterie "radikálních ekologů" nebo bezohledná všehoschopnost "klasických fosilních a jaderných lobbystů" spekulovat a vyhnat cenu vysoko, tak jsme tam kde jsme teď.

Obě skupiny se "báječně" doplňují, spotřebitelé energie pláčou a nadávají na neschopný stát, který je ve vleku jedné či druhé skupiny, podle toho kde to je.

Přitom z technického hlediska řešení, přizpůsobená přírodním podmínkám jednotlivých států existují. I ekonomicky podložené odhady cen, vycházející z reálných cenových vývojů, které jedna skupina, třeba Vy, nesmyslně nafukuje a opačná skupina bagatelizuje.

Tož tak.

Jaroslav Pobeha
28. listopad 2021, 14:11

"Německo by mělo odstavovat klasické zdroje až bude mít mnohem větší kapacitu FVE a VtE a bateriové akumulace. Musí je rychleji stavět."

Konečne ste to pochopil. A akože je na ton Nemecko ?

V rozvodoch má vybudované desatinu a úložiska energie takmer žiadne.

Hlavne že majú naplánované vypnutie jadrových elektrární budúci rok a uhoľných do roku 2030 (nedávno bolo 2038).

Situácia sa dá prirovnať k nasledujúcemu - rodina býva v dome ktorý je trochu smradľavý a už nevyhovuje. Rozhodla sa postaviť nový. Nový má hotové základy a dve steny o streche ešte nechyrovať ale o mesiac opúšťajú starý dom. Hlavne tá strecha bude pekne drahá. Do dokončenia nového domu budú bývať kde ?

Takže u mňa sú germáni v energetike diletanti komandovaní zelenými hujermi. Ja im po všetkých problémoch ktoré robia v sieti jeden zimný blackout prajem zažiť, nič tak nenaučí rozmýšľať človeka ako núdza, možno by sa spamätali.

richie
4. říjen 2021, 13:02

Milan Vaněček, ano toto je uz rozumnejsia reakcia a celkovo suhlasim s par upravami/doplnkami

Na jedné straně jsou radikální mladí "ekologové", na druhé straně "konzervativní lobbysté fosilu a jádra" (ako aj solarny a veterni baroni a tiez aj rozbiehajuci sa vodikovy tunelari - vsetci vyuzivajuci vseobecne nalady a dotacie) kterým jde (jsme v kapitalizmu) jen o maximální zisk a ten dosahují panikou a vyhnáním ceny do maximálních výšek.

takto je to podla mna viac zodpovedajuce skutocnosti.

Z hlediska fyziky výroby elektřiny, meteorologie, systémů řízení a umělé inteligence je problém dobře definovaný a řešitelný pomocí stále POZVOLNA narustajícího podílu FVE a VtE a baterií (spolu s klasickou akumulací, posílením distribuce) na zatím dominující klasické energetice (=mnohonásobně více fosilu než jádra).

tu suhlasim bez vyhrady.

dalej uz sa to trochu zhorsuje:

Vidíte, že mírný vítr a obvyklé sluníčko dovede snížit cenu v době nízké spotřeby (neděle) na nulu ale v pondělí ráno cena zase vyletí spekulativně vysoko.

to je otazka trhu a dostupnosti a zaroven cena za nieco co musi byt pripravene prevziat vyrobu pri poklese vyroby OZE

Co z toho plyne: Německo by mělo odstavovat klasické zdroje až bude mít mnohem větší kapacitu FVE a VtE a bateriové akumulace. Musí je rychleji stavět. Cenu elektřiny z FVE a VtE spolu s bateriemi fixovat dlouhodobými smlouvami někde mezi 45 a 50 EUR/MWh (PPA), to se nechá (už se tak děje) v Německu stavět ve velkém bez dotací.

1) FVE a VTE (utility scale) sa zatial vobec nestavaju vo velkom ani v Nemecku

2) uvadzana cena 45~50 Eur/MWh je podla mna nerealna pre hybridne systemy (teda s akumulaciu 4h) nie to este pre nevyhnutne nasobne akumulacie

zvysok uz je osobny postoj/nazor, ktory akceptujem a mozeme o nom debatovat..

estek zaveru: I ekonomicky podložené odhady cen, vycházející z reálných cenových vývojů, které jedna skupina, třeba Vy, nesmyslně nafukuje a opačná skupina bagatelizuje.

podla jednej z poslednych sprav EIA o vyhladoch cien (LCOE) za jednotlive oblasti uz nepredopokladaju dramaticky pokles cien pre FVE a ani VTE

pre systemy spustane v roku 2040 odhaduju (a to su iny ekonomovia ako p.blaha) nasledovne:

Solar hybrid (akumulacia len 4h) 44$/MWh

Wind offshore (bez akumulacie) 91$/MWh

el.akumulatory 110$/MWh

richie
4. říjen 2021, 15:04

oprava (vypadlo mi dolezite slovo)

1) FVE a VtE spolu s bateriemi (utility scale) sa zatial vobec nestavaju vo velkom ani v Nemecku

Emil
4. říjen 2021, 15:16

Richie, zatím se nestaví, ale už se soutěží v aukcích, takže známe i průměrnou vysoutěženou cenu takového řešení. Ta se ustálila na hodnotě 42,9 €/MWh, ovšem jde o příplatek k tržní ceně elektřiny, tj. při současných cenách elektřiny by se blížila k 200 €/MWh. Podmínkou aukce je úložiště na čtyři hodiny provozu elektrárny.

Carlos
4. říjen 2021, 15:30

Richie,

tady jsem jenom tak náhodou vzal nabídku (prý se sem nesmí dávat), FVE 5.4kWp (což je produkce cca 6MWh ročně), s baterií kolem 7 kWh a zárukou na baterii 10 let, cena 330k Kč. 5.5Kč/kWh. V konstantních korunách. To už je zajímavá cena.

Carlos
4. říjen 2021, 15:34

Emile,

pokud je něco vysoutěženo jako doplatek na základě dat před tím než se ceny urvaly ze řetězu, tak to že to letos na podzim stojí 200€/MWh když ještě v létě to bylo někde kolem 80€, je trochu, řekněme nešťastné.

Emil
4. říjen 2021, 15:47

Carlosi, nešťastné to rozhodně je, ale hlavně pro ty daňové poplatníky, kteří ten doplatek budou muset dalších tuším 15 let platit. Ono ale ani 120 €/MWh není úplně málo.

richie
4. říjen 2021, 17:03

to Carlos

"..FVE 5.4kWp (což je produkce cca 6MWh ročně), s baterií kolem 7 kWh a zárukou na baterii 10 let, cena 330k Kč. 5.5Kč/kWh. V konstantních korunách. To už je zajímavá cena..."

ok, tak si to prejdeme -

ad baterka) podla vyuctovania mam za rok 2020 spotrebu cca 6000kWh - teda denny priemer cca 16,4kWh .. teda 7kWh baterka mi vydrzi asi 1-2 dni (zalezi od rocneho obdobia a ci nabehnem na usporny rezim) - ano v kritickej situacii by sa dalo mozno "nabehnut" na nudzovy rezim a predlzit to mozno aj na 3-4dni (bez varenia na indukcnej doske, ale propan-butanovej kartusi)

=> 7kWh baterka je dobra na vyrovnavanie vykonu pocas leta a pokrytie spotreby od zapadu slnka do vychodu, v zimnom obdobi sa pravdepodobne stihne dobit len obcas (alebo zo siete) - teda je to skor ako doplnok a zlacnenie EE v lete (a ochrana proti kratkym vypadkom - ak je tomu usposobene zapojenie) ale na ostrovny system nestaci

ad zaujimava cena) ja mam aktualne takmer o 30% nizsiu cenu necele 4Kc/kWh (po prepocte) - pri vyssie uvedenej spotrebe sa mi instalacia zaplati az takmer po 14-tich rokoch (v tom case uz budu zrene na vymenu minimalne striedac a tiez aj baterky - a navratnost sa posuva)

ad cena) ale zabudli ste este dodat, z pri akej dotacii je platna ta cena - pretoze co som pozeral, tak podobne ceny som nasiel len pri podmienka cca 50% dotacie (a aj to len v Cesku, pretoze u nas dotacie su max 30~40% a aj to bez baterie)

teda ked si to zhrniem - aj po zapocitani VELKEJ dotacie je to ekonomicky v podstate takmer nenavratne - ano, ja osobne by som mozno aj napriek tomu pri tejto cene o tom mozno uvazoval (ale nie z ekonomickeho dovodu, ale z obavy ocakavanych vypadkov EE)

a ano, navratnost este moze zmenit masivne zvysovanie cien - comu sa asi nevyhneme => pri takomto vyhlade vyvoja trhu EE (a aktualnom zdrazovani vsetkeho) by som mozno aj doporucoval u vas v Cesku aby si to (kto moze) dal instalovat co najskor

Milan Vaněček
4. říjen 2021, 17:11

ad richie: Těch 43 EUR/MWh akumulace (příplatek v Německu) je méně než typická cena PPA pro utility FVE v Německu (cca 50 EUR/MWh). A to akumulace pro utilities v Německu je teprve v plenkách, cenová learning curve je podobná jako u FV panelů, takže za do 10 let očekávejte cenu obdobného příplatku pod 10 EUR/MWh. Víme jak spadla cena FV panelů.

O kolik se zatím v EU zdraží (ne zlevní) výstavba JE si nedovoluji odhadnout.

Veškeré odhady v ČR je potřeba dělat pro ceny, které očekáváme v roce zahájení provozu Dukovan 2, (asi 2040), resp dalších JE o deset či více let později....

richie
5. říjen 2021, 08:18

to Milan Vaněček

asi ste necitali pozorne cely moj prispevok - tak zopakujem posledny odstavec:

podla jednej z poslednych sprav EIA o vyhladoch cien (LCOE) za jednotlive oblasti uz nepredopokladaju dramaticky pokles cien pre FVE a ani VTE (ani offshore)

pre systemy spustane v roku 2040 odhaduju (a to su iny ekonomovia ako p.blaha) nasledovne:

Solar hybrid (akumulacia len 4h) ..... 44$/MWh

Wind offshore (bez akumulacie) ....... 91$/MWh

el.akumulatory ...................... 110$/MWh

preto nenezdielam celkom vas optimizmus (ale drzim palce)

Kamil Kubů
1. říjen 2021, 17:09

Jako obvykle, pření otcem myšlenky. Jednak počítají s tím, že obsadí prostor dnes rezervovaný pro námořní dopravu. Ten tvoří více jak 20% uvažovaného potenciálu. Za druhé počítají s hustotou 8 MW/km2, což sami přiznávají je hodnota vysoko nad průměrem existujících i uvažovaných instalací v oněch místech. Kupříkladu Dogger bank A,B,C mají po 1200 MW na cca 560 km2, což je lehce přes 2 MW/km2. Za třetí, nahuštěním takové kapacity do malého prostoru se podstatně sníží účinnost celkové instalace, klidně až o dalších dvacet procent i více. Suma sumárum, mohou nainstalovat 60 GW nameplate do uvažované oblasti, ale prozatím se jedná o zbožné přání.

Roman Mysík
1. říjen 2021, 18:23

A řekl jim někdo, že větrné elektrárny nevyrábí elektřinu samy od sebe, ale musí na ně foukat vítr? Ono totiž jedním z projevů změn klimatu v Evropě je poměrně razantní pokles intenzity větrů právě v oblastech větrných elektráren.

Vojta
1. říjen 2021, 19:27

To sedí!Dojde ke snížení proudění větrů!

Milan Jakeš
1. říjen 2021, 22:09

A dojde-li ke snížení rychlosti větrů v přízemních vrstvách, nastane mnohem větší nasávání vlhkého přízemního vzduchu do center níží a odtud je možná už jen malý kousek k extrémnímu meteorologickému jevu enormních srážek. To není nic nového, to je naprostý meteorologický základ.

Josef
3. říjen 2021, 01:44

Ano bohužel je to tak, intenzita větrů se v teplejším klimatu snižuje kvůli nižním teplotním změnám mezi rovníkem a póly. Není to o moc , ale protože výroby el. energie z větru klesá s 3 mocninou jeho rychlosti tak i snížení o 3% způsobí pokles výroby o 9%.

Vojta
1. říjen 2021, 19:25

Příliš mnoho větrných elektráren bude mít velmi špatný vliv na ekologii.Pak se zase budou v Německu divit,že jim v kuse bude týden pršet na jednom místě a budou mít povodně apod.O negativních vlivech větrných elektráren existují již vědecké studie.

Milan Jakeš
1. říjen 2021, 22:12

Předběhl jste mne, výše jsem napsal zcela shodný názor. Lidstvo se pak možná poučí ale za opravdu velmi vysokou cenu.

Jan Sýkora
2. říjen 2021, 04:21

Pane Vojta máte naprostou pravdu negativní vliv by byl obrovský naruší se proudění vzduchu a a u nás spadne minimálně srážek. Pan Vaněček bude řešit nedostatek vody.

Jan Matěna
1. říjen 2021, 21:50

Je neuvěřitelné, jak rozsáhlá území jsou Němci ochotni zničit ve své nenávisti k JE.

A to není vše. Vodíkové hospodářství je nesmyslně drahé a účinnost mizerná. Vodík má jako skladiště energie vůbec ty nejhorší vlastnosti. Všude proleze, mizerná výhřevnost, zkapalňování nebo stlačování je energeticky nesmírně náročné.

Přitom stačí ke 4 vodíkům přidat jeden uhlík a je to v pohodě.

Jarda Soukup
2. říjen 2021, 02:42

Německý ekonomický a ekologický blahobyt za(platí) Češi s třetinovými platy a mzdami oproti Německu. Tohle může(musí) skončit jedině rozpadem Evropské(Německé) unie. Němci opět nezvládají(nezvládnou) svoji roli v Evropě.

David
5. říjen 2021, 22:30

Ve 2030 má vláda plán na 20 GW a ví se že ve 2023 a 2024 bude instalováno cca 0,3 GW současná kapacita je 7,8. A ve článku je zmíněno, že se předpokládají nové instalace přez 1 GW až od 2028. To i kdyby přidali každý rok počínaje 2025 0,9 GW tak plán nebude splněn.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se