Domů
Obnovitelné zdroje
V Austrálii nahradí kombinace solární elektrárny s PVE část výkonu konvenční elektrárny
Zdroj: Genex Power

V Austrálii nahradí kombinace solární elektrárny s PVE část výkonu konvenční elektrárny

Australský projekt kombinující solární elektrárnu spolu s přečerpávací vodní elektrárnou o výkonu 250 MW v místě bývalého zlatého dolu je na cestě k vládnímu financování. Spojení obou technologií umožní částečnou náhradu chybějícího výkonu po plánované odstávce uhelné elektrárny Liddell na východu země.

Plánovaný australský projekt The Kidstone Mine bude první kombinací solární a přečerpávací vodní elektrárny (PVE) na světě. Společnost Genex Power využije pro stavbu PVE starý australský zlatý důl a dle svého vyjádření v současné době finalizuje podklady pro zajištění vládního financování. V místě starého dolu v první fázi nejprve vyroste menší solární elektrárna, kterou v druhé fázi doplní větší solární elektrárna, jejíž produkci bude možné pomocí PVE akumulovat. Celkem bude PVE schopna uchovat 1,5 GWh energie, což znamená při maximálním výkonu provoz po dobu 6 hodin.

„Toto činí intermitentní výrobu energie spolehlivou a řiditelnou a to je fakticky svatým grálem pro obnovitelné zdroje energie,“ uvedl generální ředitel Genex Power, Simon Kidston.

S projektem Genex Power pomáhá také australská agentura pro obnovitelné zdroje (AREA) a dle plánu by první fáze projektu, kterou je 50 MW solární elektrárna, měla začít vyrábět elektřinu na konci tohoto roku. S náběhem na plný výkon první fáze se pak počítá od února 2018. Kombinovaný výkon projektu po jeho dokončení by měl činit 270 MW a 250 MW instalovaného výkonu v solární, respektive přečerpávací vodní elektrárně. Alespoň částečně tak bude projekt kompenzovat odstavený výkon ve výši 2 GW elektrárny Liddell, jejíž ukončení provozu je plánováno na rok 2022.

Plánované fáze projektu The Kidstone Mine (Zdroj: Genex Power)

Levnější PVE díky existující infrastruktuře

Společnost Genex Power na projektu pracuje již tři roky a plánuje, že celá technologie bude spuštěna v roce 2021, tento ambiciozní termín je v případě PVE možný zejména díky již existující infrastruktuře uzavřeného zlatého dolu. Kromě urychlení stavby přinese také mnohem nižší náklady na stavbu. Mezi hlavní výhody využití současné lokality pro stavbu patří:

  • existence horní, dolní a vyrovnávací nádrže spolu s přítomností velkého objemu kvalitní vody,
  • funkční rozvodna s 132 kV linkou připojenou k přenosové síti,
  • 18 km vzdálená přehrada Copperfield Dam s vodním přivaděčem přímo na místo,
  • existence podpůrných staveb jako jsou silnice, budovy, ploty a podobné.

Australští experti identifikovali v rámci studie přes 22 tisíc míst, které by bylo možné využít pro rychlou stavbu PVE s celkovým odhadovaným akumulačním potenciálem 67 TWh. Kromě Austrálie se stavbou PVE v místě starých dolů zabývají také v USA, Německu a experimentální projekt byl spuštěn i v ČR v dolu Jeremenko.

„Austrálie potřebuje jen malou část potenciálu těchto míst ke stavbě PVE – zhruba 450 GWh na podporu systému 100% tvořeného obnovitelnými zdroji energie,“ řekl profesor Andrew Blakes, vedoucí výzkumný pracovník studie.

Vizualizace přečerpávací vodní elektrárny (Zdroj: Genex Power)

Zdroj úvodní fotografie: Genex Power

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Martin Hájek
2. říjen 2017, 12:49

No a teď ještě kolik ta legrace bude stát? Elektrárnu na fosilní paliva to samozřejmě plnohodnotně nenahradí, ale je to alespoň nějaké přiblížení. Myslím, že z ekonomiky bude zjevné, že cena panelů by musela jít do záporných hodnot, aby to bylo konkurenceschopné proti Australskému uhlí.

Rastislav
2. říjen 2017, 18:56

No, ak sa vždy a za každú cenu hľadí len cez ekonomický zisk, potom možno máte trochu pravdy. Lenže táto optika nie je vždy tá spravna.

Martin Hájek
2. říjen 2017, 21:50

To už přece někdo řekl, že o peníze jde vždycky až v první řadě. :-)

Vinkler
3. říjen 2017, 08:08

pokud nejde o výhody (zisky) můžeme žít v prvobytně pospolné společnosti (říká se, že tehdy bylo možná až 2miliony lidí)

Milan Vaněček
3. říjen 2017, 08:39

Zisky v kapitalismu přináší inovace (jako byly počítače či iPhone) či bankovní operace. To jsou ale zisky pro vlastníky (či akcionáře).

Utilities (voda, elektřina, plyn) mají sloužit a přinášet zisk všem občanům, zde se zisk v kapitalizmu měří trochu jinak ( mám zisk z toho, že žiji v bezpečné čtvrti kde je čistý vzduch a voda a regulované utilities fungují k mé spokojenosti).

To platí ve standardním kapitalizmu, ne na stále ještě trochu "divokém východě".

Mikeš
3. říjen 2017, 16:04

Aha nějak se mi zdá, že si odporujete: "Němci nám vnutí svě přetoky elektrické stejně jako nám vnutili své přetoky zemědělské i jiné. Tak je to ve zcela otevřené ekonomice bez ochrany (regulace) vnitřního trhu. Tak to nastane když jedna ekonomika (ČR) je mnohem slabší než ta sousední. To už malý stát musí být hodně bohatý, jako třeba Švýcaři aby si uchránil místní trh."

Více na: https://oenergetice.cz/elektrina/akumulace-energie/baterie-jako-energeticka-budoucnost-new-yorku/#comment-12359

Martin Hájek
3. říjen 2017, 20:01

Pane Vaněčku, distribuční společnosti v ČR jsou regulovány již zhruba 10 let zcela standardně a transparentně a podle stejných principů jako v Německu a pokud vím, tak mají i nižší ziskovou marži. Takže ty tlachy o "divokém východě" jsou jen Vaše výmysly zcela mimo realitu. Není to poprvé, co někoho očerňujete, aniž byste měl elementární znalost faktů.

Milan Vaněček
3. říjen 2017, 20:37

To že je něco regulováno neznamená, že je to regulováno dobře (nebo jak píši"..regulované utilities fungují k mé spokojenosti.."). Vemte si jen to šílenství co bylo navrhováno okolo platby za jistič....

Martin Hájek
4. říjen 2017, 00:37

Pane Vaněčku, obávám se, že k Vaší plné spokojenosti nejsou utility regulovány asi s výjimkou Saudské arábie a některých rozvojových zemí nikde na světě, protože všude se za jejich služby platí.

Martin Hájek
4. říjen 2017, 00:36

Pane Vaněčku, obávám se, že k Vaší plné spokojenosti nejsou utility regulovány asi s výjimkou Saudské Arábie a některých rozvojových zemí nikde na světě, protože všude jinde se za jejich služby platí.

Vinkler
4. říjen 2017, 06:08

Jistič je odvozen od jistota. Je to záruka nejen, že vedení nevyhoří jak si asi myslí p.Vaněček, ale i to že příslušný proud bude dodán a nedodání je sankciováno. Podobá se platbě za pojištění. Hradí se náklady za přívodní vedení, které vůbec nesouvisí s odebranou energií. Co je na tom šíleného?

energetik
4. říjen 2017, 07:06

Jasně že se náklady na přívodní vedení hradí. Snad si nemyslíte že je to distributor dělá zadarmo nebo ze svých peněz. Přívodní vedení je buď soukromé nebo distribuční hrazené z regulačních poplatků + zisk pro distributora. Když je soukromé tak platíte za elektřinu stejně jako by bylo distribuční, řádnou slevu nedostanete a musíte vedení udržovat. Když je distribuční, tak je zase zpravidla mizerně spravované a řešil jsem několik případů kdy se distributor přívodního vedení vzdal, protože ho nechtěl opravit. Například neudržované přívodní vedení pro školu v katastrofálním stavu v majetku distributora, škola byla několikrát bez elektřiny. Distributor dal vyjádření že vedení opravovat nebude že není jeho a když jsem požádal distributora o vyjádření k sítím tak mne druhý technik upozornil že vedení je distribuční a měli ho zakreslené v mapách jako majetek distribuce. Škole jsme tedy udělali nové přívodní vedení na náklady školy a distribuční šmejdi si jej přivlastnili, protože dle map je distribuční. Ale opravit ho to ne. Vsadil bych se že si distributor náklady za opravu kterou neudělal nechal proplatit i z regulačních poplatků a vykázal ji ERÚ. Ale to nelze jinak zkontrolovat, tyto toky veřejných peněz nejsou v ČR veřejně kontrolovatelné.

Milan Vaněček
4. říjen 2017, 09:45

Pánové Hájek a Vinkler, takové hlouposti jsem od Vás už dlouho nečetl. Správně regulované neznamená zadarmo. A když mě nešla do baráku elektřina, hodiny nebo dny (a tisícům lidí okolo) tak distributor sankcionován nebyl. Pane Vinkler nevykládejte si špatně slovo jistič.

Martin Hájek
4. říjen 2017, 16:30

Pane Vaněčku, že Vám nešla do baráku elektřina ještě neznamená, že za to mohl distributor.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516