Podle provedených průzkumů jsou zásoby lithia v Bolívii až dvojnásobně větší, než se doposud předpokládalo. Bolívie tak disponuje minimálně 15krát větším množstvím lithia, než kterým dle odhadů disponuje ČR.

V jihoamerické Bolívii odhadovala skutečný potenciál tohoto kovu americká konzultantská společnost SRK. Ta nyní vydala osvědčení, že se v zemi nachází zhruba 21 milionů tun tohoto kovu, který je důležitou surovinou pro výrobu lithium-iontových akumulátorů. Odhady, které se až doposud uváděly, počítaly zhruba s polovičním množstvím okolo 10 mil. tun.

Největší zásoby tohoto kovu se nacházejí pod solnou pouští Uyuni a dále v lokalitách Coipasa a Pastos Grandes. Všechny lokality se nachází v horském region And.

Bolívie tento měsíc již podepsala předběžnou dohodu na vybudování 8 zařízení, které by lithium dobývaly s účastí čínské společností Xinjiang Tbea Group-Baocheng. Mimo to běží v oblasti Uyuni několik projektů na těžbu, které zaštiťuje vláda.

Bolívie se nyní, stejně jako ČR, nachází v prvotních fázích a jedná s evropskými a asijskými společnostmi o možnostech, jak surovinu nejlépe vytěžit. Bolivijský president Evo Morales, který v roce 2006 znárodnil těžbu nerostných surovin, chce aby i v případě zapojení zahraničních firem byl zvolen model, který respektuje svrchovanost státu nad nerostnými zdroji.

Těžba lithia v americkém státě Nevada. Autor: Doc Searls

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *