Domů
Obnovitelné zdroje
Austrálie zamítla megaprojekt na výrobu vodíku a amoniaku z obnovitelných zdrojů
Zdroj: National Grid

Austrálie zamítla megaprojekt na výrobu vodíku a amoniaku z obnovitelných zdrojů

Australská vláda prozatím zamítla plány na realizaci rozsáhlého projektu o hodnotě několik desítek miliard dolarů, který měl vzniknout na západě kontinentu. Projekt, který by kombinoval obnovitelné zdroje spolu s výrobou vodíku a amoniaku, by byl největším svého druhu na světě.

Obří projekt Asian Renewable Energy Hub (AREH) o hodnotě 36 miliard dolarů, který má v řídce osídleném regionu u západního pobřeží Austrálie zkombinovat větrné a solární elektrárny spolu s výrobou vodíku a amoniaku, zatím dostal od australské vlády stopku. S původně projektovaným instalovaným výkonem 15 GW a následným rozšířením až na 26 GW by se přitom jednalo o největší projekt tohoto druhu na světě.

Zamítnutí projektu odůvodnila australská ministryně Sussan Leyová podle agentury Reuters tím, že by projekt „měl jasně nepřijatelné dopady“ na tamní mokřady a migrující ptactvo. Hlavním sporným bodem bylo právě rozšíření původního projektu, jelikož loni v prosinci ministerstvo s původním projektem souhlasilo.

Ještě během loňského září měl projekt i silnou podporu u australské vlády, která zdůrazňovala přínosy v podobě vytvoření pracovních míst, čisté energie pro tamní průmysl a příležitosti pro vývoz vodíku a amoniaku ve velkém měřítku.

„Nyní pracujeme na tom, abychom porozuměli obavám ministryně, a budeme spolupracovat s ministryní i jejím ministerstvem při pokračování v pracích na detailním návrhu a technických aspektech projektu,“ uvedlo podle agentury Reuters konsorcium AREH.

Projekt má své počátky již v roce 2014, přičemž podle původních plánů měl elektřinu vyráběnou obnovitelnými zdroji přenášet podmořským vedením dále do Asie. V loňském roce byl však záměr podle agentury Reuters přehodnocen právě na využití obnovitelné energie pro lokální výrobu vodíku a amoniaku.

Komentáře

(3)

Asd

26. červen 2021, 06:29

Divím se i ušima. Že by v Austrálii měli skutečně rozum a opravdu si chránili přírodu? Zatím to vypadá že ano. I když tady někteří místní experti budou tvrdit, že pro přírodu a ekologii není nic lepšího než solár a větrník.

hellokitty

26. červen 2021, 09:35

tak je to o dost lepsie ako ropna skvrna v celom mexickom zalive alebo mesacna krajina po uhli u mostu a chomutova

PetrV

27. červen 2021, 09:01

Měsíční krajina je na polich solárů. Navíc používají roundap, aby jim ty nestabilní solary nezarostly bodlacim.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.