Austrálie zamítla megaprojekt na výrobu vodíku a amoniaku z obnovitelných zdrojů
Australská vláda prozatím zamítla plány na realizaci rozsáhlého projektu o hodnotě několik desítek miliard dolarů, který měl vzniknout na západě kontinentu. Projekt, který by kombinoval obnovitelné zdroje spolu s výrobou vodíku a amoniaku, by byl největším svého druhu na světě.
Obří projekt Asian Renewable Energy Hub (AREH) o hodnotě 36 miliard dolarů, který má v řídce osídleném regionu u západního pobřeží Austrálie zkombinovat větrné a solární elektrárny spolu s výrobou vodíku a amoniaku, zatím dostal od australské vlády stopku. S původně projektovaným instalovaným výkonem 15 GW a následným rozšířením až na 26 GW by se přitom jednalo o největší projekt tohoto druhu na světě.
Zamítnutí projektu odůvodnila australská ministryně Sussan Leyová podle agentury Reuters tím, že by projekt „měl jasně nepřijatelné dopady“ na tamní mokřady a migrující ptactvo. Hlavním sporným bodem bylo právě rozšíření původního projektu, jelikož loni v prosinci ministerstvo s původním projektem souhlasilo.
Ještě během loňského září měl projekt i silnou podporu u australské vlády, která zdůrazňovala přínosy v podobě vytvoření pracovních míst, čisté energie pro tamní průmysl a příležitosti pro vývoz vodíku a amoniaku ve velkém měřítku.
„Nyní pracujeme na tom, abychom porozuměli obavám ministryně, a budeme spolupracovat s ministryní i jejím ministerstvem při pokračování v pracích na detailním návrhu a technických aspektech projektu,“ uvedlo podle agentury Reuters konsorcium AREH.
Projekt má své počátky již v roce 2014, přičemž podle původních plánů měl elektřinu vyráběnou obnovitelnými zdroji přenášet podmořským vedením dále do Asie. V loňském roce byl však záměr podle agentury Reuters přehodnocen právě na využití obnovitelné energie pro lokální výrobu vodíku a amoniaku.
Mohlo by vás zajímat:
Divím se i ušima. Že by v Austrálii měli skutečně rozum a opravdu si chránili přírodu? Zatím to vypadá že ano. I když tady někteří místní experti budou tvrdit, že pro přírodu a ekologii není nic lepšího než solár a větrník.
tak je to o dost lepsie ako ropna skvrna v celom mexickom zalive alebo mesacna krajina po uhli u mostu a chomutova
Měsíční krajina je na polich solárů. Navíc používají roundap, aby jim ty nestabilní solary nezarostly bodlacim.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se