Domů
Obnovitelné zdroje
Austrálie zamítla megaprojekt na výrobu vodíku a amoniaku z obnovitelných zdrojů
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Austrálie zamítla megaprojekt na výrobu vodíku a amoniaku z obnovitelných zdrojů

Australská vláda prozatím zamítla plány na realizaci rozsáhlého projektu o hodnotě několik desítek miliard dolarů, který měl vzniknout na západě kontinentu. Projekt, který by kombinoval obnovitelné zdroje spolu s výrobou vodíku a amoniaku, by byl největším svého druhu na světě.

Obří projekt Asian Renewable Energy Hub (AREH) o hodnotě 36 miliard dolarů, který má v řídce osídleném regionu u západního pobřeží Austrálie zkombinovat větrné a solární elektrárny spolu s výrobou vodíku a amoniaku, zatím dostal od australské vlády stopku. S původně projektovaným instalovaným výkonem 15 GW a následným rozšířením až na 26 GW by se přitom jednalo o největší projekt tohoto druhu na světě.

Zamítnutí projektu odůvodnila australská ministryně Sussan Leyová podle agentury Reuters tím, že by projekt „měl jasně nepřijatelné dopady“ na tamní mokřady a migrující ptactvo. Hlavním sporným bodem bylo právě rozšíření původního projektu, jelikož loni v prosinci ministerstvo s původním projektem souhlasilo.

Ještě během loňského září měl projekt i silnou podporu u australské vlády, která zdůrazňovala přínosy v podobě vytvoření pracovních míst, čisté energie pro tamní průmysl a příležitosti pro vývoz vodíku a amoniaku ve velkém měřítku.

„Nyní pracujeme na tom, abychom porozuměli obavám ministryně, a budeme spolupracovat s ministryní i jejím ministerstvem při pokračování v pracích na detailním návrhu a technických aspektech projektu,“ uvedlo podle agentury Reuters konsorcium AREH.

Projekt má své počátky již v roce 2014, přičemž podle původních plánů měl elektřinu vyráběnou obnovitelnými zdroji přenášet podmořským vedením dále do Asie. V loňském roce byl však záměr podle agentury Reuters přehodnocen právě na využití obnovitelné energie pro lokální výrobu vodíku a amoniaku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Asd
26. červen 2021, 06:29

Divím se i ušima. Že by v Austrálii měli skutečně rozum a opravdu si chránili přírodu? Zatím to vypadá že ano. I když tady někteří místní experti budou tvrdit, že pro přírodu a ekologii není nic lepšího než solár a větrník.

hellokitty
26. červen 2021, 09:35

tak je to o dost lepsie ako ropna skvrna v celom mexickom zalive alebo mesacna krajina po uhli u mostu a chomutova

PetrV
27. červen 2021, 09:01

Měsíční krajina je na polich solárů. Navíc používají roundap, aby jim ty nestabilní solary nezarostly bodlacim.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se