Domů
Obnovitelné zdroje
Pro Čechy energetika není žádné téma, 75 % se o ni nezajímá
Bioplynová stanice. Zdroj: public domain

Pro Čechy energetika není žádné téma, 75 % se o ni nezajímá

Z letošního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že tři čtvrtiny obyvatel ČR se o energetiku nezajímají. S prolomením těžebních limitů uhlí nesouhlasí, ale naopak podporují modernizací a další provozování uhelných elektráren. Souhlasí i s finančním zvýhodněním využívání OZE.

Po vydání průzkumu, který mapuje postoje českého obyvatelstva k jaderné energetice, zveřejnilo CVVM i další část výzkumu věnujícího se energetice v celé šíři. Okruh otázek se týkal jak uhelné energetiky, tak i souhlasu obyvatelstva s finančním zvýhodněním využívání obnovitelných zdrojů energie.

Jedním z důležitých témat dotazníku byl i obecný zájem Čechů o energetiku. Z výsledků vyplývá, že se o energetiku v ČR zajímá pouze 24 % obyvatel. Celkem třetina dotázaných navíc uvedla, že se o energetiku nezajímá vůbec, 42 % se o ni spíše nezajímá. Meziročně se nezájem o energetiku v ČR mírně prohloubil, vzrostl především počet osob, kteří se o energetiku nezajímají vůbec.

Zájem Čechů o energetiku meziročně klesl. Zdroj: CVVM

I přesto z průzkumu vyplývá, že Češi se staví pozitivně kromě jaderných elektráren i k elektrárnám uhelným. Téměř polovina dotázaných totiž souhlasí s tím, že by se uhelné elektrárny v ČR měly modernizovat a provozovat co nejdéle.

Opačně se ale staví k prolomení těžebních limitů uhlí. Souhlas s prolomením vyslovilo 27 % obyvatel, nesouhlas celkem 46 %.

Názorům na uhelnou a jadernou energetiku odpovídá i postoj Čechů k decentrální energetice. Otázka pokládaná v rámci dotazníku zněla, zda dotazovaný souhlasí s tvrzením, že „výroba elektřiny a tepla v menších lokálních zařízeních v budoucnosti převáží nad výrobou ve velkých elektrárnách a teplárnách„. I přes poměrně vysoké procento odpovědi nevím se obyvatelé kloní spíše k tomu, že energetika zůstane centralizovaná (nesouhlas s výše uvedeným tvrzením).

Češi se staví za finanční podporu obnovitelných zdrojů energie, zdroj: CVVM

Poměrně zajímavý je i postoj k finanční podpoře využívání obnovitelných zdrojů, kterou podporuje 68 % obyvatel. Vzhledem k minulosti, kdy byly vypisovány v některých případech vysoké částky na podporu OZE a poplatek na OZE je významnou součástí ceny elektřiny, je tento postoj obyvatelstva zajímavým výsledkem.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Na pomoc domácnostem a firmám vyhradí vláda 66 miliard korun. Zruší poplatek za obnovitelné zdroje
22. červen 2022, 17:56
Co všechno musíte vědět, než dáte soláry na střechu
16. červen 2022, 06:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
23. srpen 2017, 11:43

Dost by mě zajímaly rozdíly v odpovědích u lidí, kteří se o energetiku zajímají a těch, kteří se nezajímají.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se