Domů
Elektřina
O krok blíže největšímu offshore větrnému parku
Offshore wind park
Zdroj: theguardian.com

O krok blíže největšímu offshore větrnému parku

Plány na největší větrný offshore park, který má být postaven v Anglii, se opět přiblížily ke své realizaci. Projekt prošel posouzením příslušného ministerstva pro energetiku, které celý projekt schválilo a vystavilo mu tak zelenou. Plány v současné době obsahují pole o velikosti 400 větrných turbín vzdálených přibližně 130 km od britského Yorkshiru.

V porovnání s druhou největší větrnou farmou, která je momentálně v Anglii v provozu, je výkon plánované větrné farmy téměř dvakrát větší. Tomu také odpovídají finanční nároky. Celý projekt je vyčíslen na 6 až 8 mld. liber a elektřina zde vyrobená dokaže pokrýt až 2,5 % spotřeby elektrické energie ve Velké Británii.

Dalším zajímavým bodem je celková rozloha, na které bude celý větrný park rozprostřen. Dohromady se totiž jedná o více než 1100 čtverečních kilometrů. Při nejvyšším výkonu bude možné dodávat elektřinu až pro 2 miliony domů v Anglii a dle údajů vlády dokáže zajistit až 900 nových pracovních míst v oblasti měst Yorkshire a Humberside.

Podle samotného sdružení společností Forewind může celý projekt vytvořit až 4 750 přimých a nepřímých pracovních míst na plný úvazek a napumpuje do ekonomiky přes 1,5 mld £ a to především v Yorkshire a Humberside.

Britský ministr pro energetiku a klimatické změny Ed Davey má v této věci jasno. Dle Daveyho je podstatné využívat zdroje, kterými Británie disponuje, vytvořit tak nová pracovní místa, podpořit rozvoj průmyslu a snížit závislost na dovozu elektřiny ze zahraničí. Díky podpoře větrné elektřiny vzniklo v minulusti více než 35 400 pracovních míst při celkové investované částce 14,5 mld. £.

I přesto, že Británie sama nevyrábí větrné turbíny, Ministerstvo pro energetiku tvrdí, že polovina nákladů, které jsou spojeny s výstavbou a provozem větrného parku, jsou použity na nákup služeb a výrobků z britských podniků.

 „Dosáhnout konsenzu nad největším offshore větrným parkem na světě je obrovský úspěch a pomůže potvrdit roli Velké Británie jako světového průmyslového leadera.“

Tarald Gjerde, generální ředitel, Forewind

Větrné elektrárny by měly vyrůst v oblasti „Dogger“, která byla již dlouho označováná za oblast, kde by mohl nový park vzniknout zejména proto, že je zde velice nízka hladina vody. Díky tomu, že je zde hloubka pouhých 30 metrů je jednodušší položit pevné základy a vystavět jednotlivé elektrárny. Do současnosti však žádná ze společností neměla o tuto oblast výrazný zájem.

Pokud bude Creyke Beck park dostaven, stane se zároveň nejvzdálenějším parkem od pevniny, který kdy byl postaven. Díky dobrým podmínkám, které jsou v této oblasti, se předpokládá, že by celý park mohl být v budoucnu rozšířen o další větrné turbíny.

Odborníci z RenewableUK (asociace větrných elektráren) projekt vidí jako jeden z nejvýznamnějších za poslední roky. Dogger Bank dokazuje, že potenciál offshore technologie může být využit a přeměnit tak pobřežní vody ve zdroj zelené a obnovitelné energie.

Dle Nicka Medica, ředitele RenewableUK, se jedná o projekt, který posune hranice této technologie a demonstruje, jak daleko je možné zajít a jaký vývoj si větrná energetika prošla za posledních deset let, kdy byla postavena první významná offshore farma v North Hoyle.

Samotná výstavba parku však může trvat ještě roky. Sdružení společností Forewind, které stojí za celým projektem o výkonu 2400 MW, musí ještě vydat finální rozhodnutí k investici. Toto sdružení se skládá hlavně ze společnosti Scottish and Southern Energy, německé RWE, norského Statoil a Statkraft, původně většinově státem vlastněný ropný podnik, později podnikající v elektroenergetice.

Větrná turbína - Největší offshore park v Anglii

Finální rozhodnutí může ovlivnit řada faktorů

I přesto, že schválení projektu může vyvolat pozitivní ohlasy a následně pobídnout sdružení Forewind k pozitivnímu investiční rozhodnutí, mohou s výsledkem ještě pohybovat neustále klesající ceny ropy a nejistota ohledně dotací větrných elektráren po volbách. Všechny tyto faktory dělají z tohoto projektu relativně rizikovou investici. Již dnes ale bylo do projektu investováno přibližně 60 mil. liber, které by byly neúčelně vynaloženy, pokud by nakonec sdružení tento projekt neschválilo.

Příkaldem může být i situace ohledně dříve realizováného offshore parku London Array. V současnosti nejnovější Britský offshore větrný park, se dostal do značných obtížích těsně poté, co dostal vládní schválení po dlouhém schvalovacím procesu v letech 2005 – 2007. Výrazně se navýšily náklady projektu, někteří investoři dokonce vycouvali ze záměru poskytnout projektu peníze. Osud projektu dlouhou dobu visel ve vzduchu, ale nakonec byl projekt realizován a slavnostně otevřen v roce 2013.

V současnosti je tak na území Velké Británie umístěno celkem kolem 1200 offshore větrných jednotek, které mají v součtu výkon přibližně 4 000 MW.

S výstavbou takového projektu souvisí i výstavba energetické infrastruktury, která dokáže zajistit v případě potřeby import nebo export přebytečné elektřiny. Začátkem roku se Británie přiblížila k projektu 700 km podmořského kabelu do Norska. Díky tomu bude možné v případě potřeby importovat elektřinu z vodních elektráren v Norsku, které jsou stabilním obnovitelným zdrojem elektrické energie.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se