Domů
Elektřina
Vattenfall navzdory Brexitu investuje přes 300 mil. eur do větrného parku u pobřeží Skotska

Vattenfall navzdory Brexitu investuje přes 300 mil. eur do větrného parku u pobřeží Skotska

Švédská společnost Vattenfall hodlá investovat přes 3 miliardy švédských korun (8,5 miliardy korun) do rozvoje větrné elektrárny a výzkumného centra u pobřeží skotského zálivu. Kromě výroby elektrické energie bude centrum rovněž sloužit k vývoji a testování nových offshore technologií.

Projekt European offshore wind development centre (EOWDC) se bude sestávat z celkem 11 větrných turbín o celkovém výkonu 92,4 MW. Skotská vláda projekt schválila již v roce 2013, avšak kvůli právním rozepřím začne elektrárna dodávat elektrickou energii nejdříve na jaře roku 2018.

„Naším cílem je zdvojnásobit náš instalovány výkon ve větrných zdrojích ze 2 na 4 GW do roku 2020. Rovněž se zaměřujeme na snižování nákladů naší offshore větrné energie. Naše investice do EOWDC u zálivu Aberdeen je důležitou součástí tohoto procesu.“

Magnus Hall, výkonný ředitel a prezident společnosti Vattenfall

Zahájení výstavby pevninských součástí projektu se očekává již v průběhu letošního roku, offshore turbíny mají být instalovány v roce následujícím.

Rozhodnutí Vattenfallu pokračovat ve skotském projektu přišlo jen několik týdnů po britském referendu o vystoupení z EU, jehož výsledky mohou být pro velké zahraniční investory nepříznivé. O vlivu Brexitu na britskou energetiku jsme informovali dříve.

„Tento projekt podtrhuje náš dlouhodobý cíl zvyšování výrobní kapacity z větru ve Velké Británii. Britská vláda chce, aby se energie z větru významně podílela na klimaticky neutrální výrobě elektrické energie,“ dodává Magnus Hall.

Autor úvodní fotografie: Lavender Blue

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.