Domů
Přenos elektřiny
Německo odsouhlasilo koridor pro důležité páteřní přenosové vedení za účasti místních úřadů i obyvatel

Německo odsouhlasilo koridor pro důležité páteřní přenosové vedení za účasti místních úřadů i obyvatel

Německý síťový regulátor (BNetzA) dokončil plánování koridoru pro první část důležitého páteřního vedení německé přenosové soustavy. Prezident BNetzA i ministr hospodářství to označují jako důležitý milník v realizaci transformace německé energetiky, tzv. Energiewende.

V rámci opatření zavedených v akčním plánu pro řešení nedostatečného rozvoje přenosové soustavy (Aktionsplan Stromnetz) německá vláda jako jednu z cest pro urychlení výstavby nových vedení kladla důraz na užší spolupráci jednotlivých spolkových zemí, spolkových ministerstev a dalších aktérů.

Do rozhodování o koridoru pro první část vedení SuedOstLink tak byly zapojeny správní úřady, ale i sdružení a občané. V rámci konference a místních setkání pořádaných BNetzA byly vytvořeny dva návrhy pro trasu první části vedení o délce 83 km. V následujícím schvalovacím řízení bude definována přesná trasa a technická realizace vedení v rámci schváleného koridoru.

 „Koridor pro první část projektu podzemního vedení SuedOstLink je důležitým krokem pro realizaci energetického přechodu,“ uvedl prezident BNetzA, Jochen Homann.

Linka „SuedOstLink“ je vedle linky „SuedLink“ jednou ze páteřních linek přenosového vedení potřebných k přepravě elektřiny z obnovitelných zdrojů na severu Německa do středisek spotřeby na průmyslovém jihu země. Realizována bude jako stejnosměrné podzemní kabelové vedení.

 „Koridor pro první sekci SuedOstLink je stanoven. Toto je klíčový pokrok v rozšiřování sítě. Dnešní závěr federálního technického plánování ukazuje, že iniciativy k urychlení procesů fungují, nezbytná expanze energetické sítě pokračuje,“ tvrdí německý ministr hospodářství, Peter Altmaier.

Linka povede ze severoněmeckého města Wolmirstedt v Sasku-Anhaltsku do místa připojení bavorské jaderné elektrárny Isar. Celý projekt se skládá ze čtyř sekcí a jeho uvedení do provozu je plánováno na rok 2025.

V srpnu BNetzA uvedla, že pokrok „stále není tak rychlý, jak je třeba“, s potřebou stále postavit linky o délce přesahující 6 600 km. Za poslední tři roky Němci přitom zprovoznili pouhých 403 kilometrů nových vedení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Dušan
28. říjen 2019, 13:17

Zaujímalo by ma, aké budú v tom jednosmernom vedení straty. Ohmov zákon nepustí. Pri dĺžke 83 km musia byť obrovské. Alebo to chcú urobiť z nejakých supravodičov? V každom prípade jednosmerné podzemné vedenie bude generovať množstvo tepla a silné magnetické pole (určite prúd nebudú len nejaké jednotky či desiatky ampérov). To som zvedavý, ako to "zamáva" s okolím takéhoto vedenia.

David Vobořil
28. říjen 2019, 21:39

Dobrý den Dušane,

celková délka vedení SuedOstLink bude okolo 580 km, v článku se hovoří pouze o jeho části, pro níž bylo rozhodnuto o jejím koridoru.

Ztráty v tomto případě budou ve srovnání s klasickým střídavým vedením o stejném napětí a stejném přenášeném výkonu dokonce nižší, nicméně i HVDC vedení mají své nevýhody. Více o této problematice v našem článku HVDC – stejnosměrný přenos elektrické energie. Nebo např. v článku od ABB zde.

Martin Hájek
28. říjen 2019, 18:51

Při současném tempu je k vybudování páteřní sítě v Německu potřeba 49 let. Energiewende nutně narazí do zdi nepřipravenosti vedení zvládat transfer elektřiny ze severu na jih.

petr
28. říjen 2019, 21:47

Zcela nejjednodušší by bylo nechat v provozu jaderné elektrárny a není co řešit...

Byl jsem na energetické konferenci a němečtí kolegové mimo mikrofon proklínali tu hámotinu s obnovitelnými zdroji na úrovni 60 %...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se