Domů
Ropa
Dohoda OPEC o omezení těžby zřejmě bude prodloužena do konce roku 2018

Dohoda OPEC o omezení těžby zřejmě bude prodloužena do konce roku 2018

Organizace zemí vyvážejících ropu zřejmě prodlouží současnou dohodu o omezení těžby až do konce příštího roku. Agentuře Reuters to řekl zdroj z kartelu. O případném prodloužení dohody by se mělo jednat 30. listopadu ve Vídni.

Členové OPEC se koncem loňského listopadu dohodli, že od začátku letošního roku sníží těžbu o zhruba 1,2 milionu barelů denně, aby omezili dodávky na trh a podpořili cenu suroviny.

K dohodě o snížení produkce se připojilo i deset významných těžařských zemí mimo OPEC, včetně Ruska, které slíbily snížení o dalších zhruba 600.000 barelů denně. Dohoda o omezení těžby byla původně sjednána na šest měsíců, v květnu však byla o devět měsíců prodloužena do března 2018.

Členové kartelu chtějí prodloužit platnost dohody, přestože hrozí další výpadky dodávek ropy na trhu. Těžba ve Venezuele by příští rok měla klesnout o 240.000 barelů denně kvůli americkým sankcím a nedostatečným investicím do infrastruktury.

Ilustrační foto

Problémy s těžbou mají i Nigérie a Libye, které jsou členy OPEC, avšak dohoda o snížení těžby se na ně nevztahuje.

Zdroj dodal, že Saúdská Arábie a další členové OPEC zřejmě nebudou chtít příští rok zvýšit těžbu, aby vykompenzovaly tento pokles, protože se i nadále chtějí zaměřit na snížení zásob ropy v průmyslových zemí, které jsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, na jejich pětiletý průměr.

Členové OPEC také chtějí, aby cena ropy příští rok činila nejméně 60 dolarů za barel a obávají se, že jakmile platnost dohody skončí, těžaři opět zvýší dodávky a cena ropy klesne.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.