Domů
Ropa
EIA: USA zřejmě budou opět čistým dovozcem ropy, a to letos i v příštím roce

EIA: USA zřejmě budou opět čistým dovozcem ropy, a to letos i v příštím roce

Spojeným státům se v posledních letech podařilo díky prudkému růstu domácí těžby ropy z nekonvenčních ložisek dostat se vůbec poprvé v historii do pozice čistého vývozce ropy a ropných produktů. S příchodem koronavirové pandemie nicméně domácí těžba kvůli propadu cen ropy prudce klesla, přičemž podle predikcí vládní agentury nyní země bude opět čistým dovozcem přinejmenším do konce příštího roku.

Spojené státy americké byly po dlouhou dobu z pohledu bilance těžby a obchodu se surovou ropou a jejími produkty čistým vývozcem. V posledních letech se však díky rozvoji těžby z břidličných ložisek země stala největším těžařem ropy na světě. Přestože v případě samotné surové ropy byly USA i nadále čistým dovozcem, díky rostoucímu vývozu ropných produktů, jako například topného oleje, LPG či benzinu, se v celkové bilanci v loňském roce vůbec poprvé dostaly do pozice čistého vývozce na roční bázi.

Kvůli propadu cen ropy s ohledem na extrémní pokles poptávky způsobený opatřeními pro omezení šíření koronavirové pandemie nicméně došlo k výraznému poklesu domácí těžby a opětovnému nárůstu dovozu ropy. Podle predikcí vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by měl čistý dovoz růst i v následujících letech, a to z průměrných 2,7 milionů barelů za den (bpd) v roce 2020 na 3,7 milionů bpd v letošním roce a 4,4 milionů bpd v roce 2022.

Vývoj bilance USA obchodu s ropou a ropnými produkty. Zdroj: EIA

Na rozdíl od těžby surové ropy se podle dat agentury čistý vývoz ropných produktů v loňském roce téměř nezměnil, přičemž ještě mírně vzrostl z průměrných 3,2 milionů bpd v roce 2019 na 3,4 milionů bpd loni. S ohledem na předpokládané zotavení globální poptávky po ropných produktech by vývoz z USA měl nadále růst i v letošním a následujícím roce.

EIA sice předpokládá díky zotavení cen ropy postupné oživení domácí těžby, avšak rekordních hodnot z doby před propuknutím pandemie onemocnění COVID-19 v nejbližší době zřejmě nedosáhne. Podle predikcí agentury by měsíční průměrná těžba surové ropy v USA měla do konce letošního roku dosáhnout 11,3 milionů bpd, do konce roku 2022 poté 11,9 milionů bpd. Ve srovnání s posledními oficiálními daty za listopad 2020 o hodnotě 11,1 milionů bpd se jedná o značný růst, avšak stále pod rekordní hodnotou 12,9 milionů bpd z listopadu 2019.

Kvartální vývoj domácí těžby surové ropy a jejího dovozu do USA. Zdroj: EIA

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.