Domů
Ropa
Vývoz ropy z USA dosáhl loni rekordních hodnot, z pohledu ropných produktů se země stala čistým vývozcem

Vývoz ropy z USA dosáhl loni rekordních hodnot, z pohledu ropných produktů se země stala čistým vývozcem

Spojené státy americké v loňském roce poznamenaném propadem poptávky a cen ropy vyvezly rekordní množství této komodity na zahraniční trhy. Se silnou těžbou a poklesem domácí poptávky se země loni rovněž stala čistým vývozcem ropy a ropných produktů, a to poprvé za přinejmenším posledních 70 let.

Trh s ropou, stejně jako její těžaři, zažil v loňském roce bezprecedentní propad globální poptávky, kterou ovlivnila opatření pro omezení šíření koronaviru, jež se projevila ve snížené mobilitě. Propad poptávky také zásadně ovlivnil ceny ropy na globálních trzích, které klesaly v USA kvůli nadbytku nabídky až do záporných hodnot.

V případě surové ropy nicméně USA nadále zůstávají čistým dovozcem, avšak čistý dovoz loni klesl na nejnižší hodnoty za začátku 70. let. Dovoz ropy poté vyvažuje vývoz zpracovaných ropných produktů, včetně benzinu a nafty, a dalších uhlovodíkových paliv, například propanu či butanu.

Z pohledu celkové bilance se USA podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EUA) loni staly v ročním měřítku čistým vývozcem, a to vůbec poprvé přinejmenším od roku 1949, od kterého jsou k dispozici relevantní data.

Vývoj bilance zahraničního obchodu USA s ropou s ropnými produkty. Zdroj: EIA

Prudký nárůst vývozu ropy z USA v posledních letech umožnilo navýšení exportní kapacity terminálů, zejména v oblasti Mexického zálivu, který je nyní díky růstu těžby ropy v Texasu klíčovým regionem pro vývoz ropy z USA. Zásadní roli však sehrála i regulace, kdy dohoda na poli kongresu USA otevřela na konci roku 2015 cestu k vývozu ropy z USA, pro který bylo potřeba do té doby žádat o výjimku.

Podle dat EIA dosahoval loni vývoz surové ropy z USA v průměru 3 milionů barelů za den (bpd/d). Pro srovnání, před vypuknutím koronavirové pandemie se globální poptávka po ropě blížila téměř 100 milionů bpd/d, poté však poklesla o zhruba desetinu.

Průměrný vývoz surové ropy z USA mezi lednem 2011 a červencem 2021. Zdroj: EIA

V letošním roce se sice průměrný vývoz ropy z USA zatím pohybuje na úrovni celoročního průměru roku 2020, ceny ropy však již řadu týdnů dosahují hodnot z doby před pandemií, a navzdory vyšší volatilitě cen tak průměrný vývoz za 4 týdny dosahoval k 9. červenci dokonce 3,5 milionů bpd/d.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.