Domů
Ropa
Reuters: OPEC a jeho spojenci zvýšili odhad růstu poptávky po ropě

Reuters: OPEC a jeho spojenci zvýšili odhad růstu poptávky po ropě

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci zvýšili odhad růstu poptávky po ropě na příští rok na 4,2 milionu barelů denně, zatímco dosud počítali s růstem o 3,28 milionu barelů denně. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Skupina označovaná jako OPEC+ má na dnešní odpoledne naplánovanou schůzku, kde podle analytiků potvrdí plán zvyšovat do konce roku těžbu každý měsíc o 400.000 barelů denně.

Severomořská ropa Brent s dodáním v listopadu se dnes dopoledne prodávala zhruba za 72 dolarů za barel, a její cena tak vykazovala růst o více než půl procenta. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v říjnu zdražovala podobným tempem a její cena vystoupila k 69 dolarům. OPEC+, k němuž patří také Rusko, má začátek schůzky naplánovaný na 17:00 SELČ.

Skupina OPEC+ čelí tlaku ze strany Spojených států, aby zvyšovala objem těžby rychleji, a podpořila tak světovou ekonomiku, která se zotavuje z koronavirové krize. OPEC+ se loni v dubnu dohodl na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Reagoval tak na prudký pokles cen ropy v důsledku pandemie nemoci covid-19. Ve druhé polovině loňského roku ale začala skupina omezení těžby postupně zmírňovat a letos v červenci se dohodla, že od srpna do konce roku bude měsíčně zvyšovat denní produkci o 400.000 barelů.

Ilustrační foto

Organizace American Petroleum Institute (API) v úterý uvedla, že zásoby ropy v USA se za minulý týden snížily o čtyři miliony barelů, což je výraznější pokles, než se čekalo. To je signál, který svědčí růstu cen, poznamenal analytik trhu komodit Avtar Sandu ze společnosti Phillips Futures.

Odvětví těžby a zpracování ropy v USA ochromil hurikán Ida, který o víkendu zasáhl pobřeží amerického státu Louisiana a přilehlé oblasti. Právě tam se soustřeďuje většina rafinerských komplexů v zemi. Kvůli hurikánu bylo nutné odstavit zpracovatelské kapacity na 2,3 milionu barelů denně, což představuje 13 procent všech kapacit v USA, uvedlo americké ministerstvo energetiky.

Komentáře

(1)

PetrV

1. září 2021, 18:36

Hurikán to rozhodil...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.