Domů
Ropa
Reuters: OPEC a jeho spojenci zvýšili odhad růstu poptávky po ropě

Reuters: OPEC a jeho spojenci zvýšili odhad růstu poptávky po ropě

Ropa
1 komentář
1. září 2021, 12:36
ČTK

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci zvýšili odhad růstu poptávky po ropě na příští rok na 4,2 milionu barelů denně, zatímco dosud počítali s růstem o 3,28 milionu barelů denně. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Skupina označovaná jako OPEC+ má na dnešní odpoledne naplánovanou schůzku, kde podle analytiků potvrdí plán zvyšovat do konce roku těžbu každý měsíc o 400.000 barelů denně.

Severomořská ropa Brent s dodáním v listopadu se dnes dopoledne prodávala zhruba za 72 dolarů za barel, a její cena tak vykazovala růst o více než půl procenta. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v říjnu zdražovala podobným tempem a její cena vystoupila k 69 dolarům. OPEC+, k němuž patří také Rusko, má začátek schůzky naplánovaný na 17:00 SELČ.

Skupina OPEC+ čelí tlaku ze strany Spojených států, aby zvyšovala objem těžby rychleji, a podpořila tak světovou ekonomiku, která se zotavuje z koronavirové krize. OPEC+ se loni v dubnu dohodl na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Reagoval tak na prudký pokles cen ropy v důsledku pandemie nemoci covid-19. Ve druhé polovině loňského roku ale začala skupina omezení těžby postupně zmírňovat a letos v červenci se dohodla, že od srpna do konce roku bude měsíčně zvyšovat denní produkci o 400.000 barelů.

Ilustrační foto

Organizace American Petroleum Institute (API) v úterý uvedla, že zásoby ropy v USA se za minulý týden snížily o čtyři miliony barelů, což je výraznější pokles, než se čekalo. To je signál, který svědčí růstu cen, poznamenal analytik trhu komodit Avtar Sandu ze společnosti Phillips Futures.

Odvětví těžby a zpracování ropy v USA ochromil hurikán Ida, který o víkendu zasáhl pobřeží amerického státu Louisiana a přilehlé oblasti. Právě tam se soustřeďuje většina rafinerských komplexů v zemi. Kvůli hurikánu bylo nutné odstavit zpracovatelské kapacity na 2,3 milionu barelů denně, což představuje 13 procent všech kapacit v USA, uvedlo americké ministerstvo energetiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
PetrV
1. září 2021, 18:36

Hurikán to rozhodil...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se