Domů
Ropa
Kalifornský guvernér chce ukončit těžbu ropy a plynu ve státě do roku 2045
těžba ropy

Kalifornský guvernér chce ukončit těžbu ropy a plynu ve státě do roku 2045

Ropa
9 komentářů
24. duben 2021, 06:35
ČTK

Kalifornský guvernér Gavin Newsom nařídil své vládě podniknout kroky, jejichž výsledkem bude postupné ukončení těžby ropy a plynu ve státě do roku 2045 a zakáz vydávání nových povolení k těžbě ropy frakováním do tří let. Newsom byl pod tlakem ekologických aktivistů a politiků, kteří tvrdí, že těžba ropy a plynu je v rozporu s cíli Kalifornie v boji proti změnám klimatu a plánem na odklon od fosilních paliv. Nařízení Newsoma je začátkem zdlouhavého procesu tvorby pravidel, pokud se je však podaří prosadit, stane se Kalifornie největším státem, který zakáže těžbu metodou frakování, tedy hydraulického štěpení, a pravděpodobně jako první na světě stanoví termín ukončení veškeré těžby ropy.

Těžba ropy v Kalifornii klesá stabilně od 80. let minulého století, částečně kvůli přísným ekologickým standardům. Vládní údaje ale ukazují, že Kalifornie je sedmým největším těžařem ropy v USA, druhým největším konzumentem a je zde asi desetina rafinérských kapacit USA.

Kalifornská politika pro boj proti změnám klimatu patří v USA mezi nejagresivnější. Zahrnuje zákaz aut s benzinovým motorem do roku 2035.

Několik ekologických skupina a demokratičtí zákonodárci tvrdí, že stát potřebuje rychleji omezovat těžbu. Ropný a plynárenský průmysl ale kritizují guvernérovo prohlášení, stejně jako někteří politici, kteří upozorňují, že tato akce ohrožuje pracovní místa a komunity závislé na těžbě.

Newsom nařídil kalifornskému státnímu regulátorovi ropného a plynárenského sektoru, aby zahájil proces, jehož výsledkem bude zastavení vydávání povolení k těžbě prostřednictvím hydraulického štěpení do roku 2024. Frakování má na celkové těžbě v Kalifornii podíl dvě procenta. Úřad, který má na starosti politiku státu v oblasti změn klimatu, pak dostal na starosti vypracovat zprávu o tom, jak do roku 2045 postupně ukončit těžbu ropy a zemního plynu.

Kalifornie bývala jedním z největších těžařů ropy v USA s centrem severně od Los Angeles. Loni však těžba ropy klesla na rekordní minimum a ze svého vrcholu v roce 1985 se propadla o 68 procent. Těžba ropy a plynu však stále zaměstnává kolem 152.000 osob. Stát má více než 60.000 aktivních ropných vrtů.

Kalifornie je v současnosti jedním z největších vývozců elektrických aut. Nařídila automobilkám prodávat více elektrických nákladních vozů a dodávek a loni Newsom nařídil státnímu regulátorovi, aby zakázal prodej všech nových benzinových aut do roku 2035, napsaly agentury AP a Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
St
24. duben 2021, 19:39

Vzhledem k tomu jak je Kalifornie bohatá a jakou má míru podpory ekologie, tak to nebude problém. Otázkou je zdali si něco takového mohou dovolit USA v celostátním měřítku.

Dušan
25. duben 2021, 11:06

Je to problém ...

Tie ekologické i "ekologické" snaženie je dosť drahé a premieta sa do zvyšovania daní .... a mnohé firmy preto z Kalifornie utekajú ... a tým sa roztáča kolotoč znižovania príjmov a zvyšovania daní ... na konci býva krach ... ak sa nič nezmení ...

JD
25. duben 2021, 13:01

Drahé jak pro koho. Jeden ze zdrojů, jak to ufinancovat, je zvýšení korporátních daní. Ale je otázka, jak moc je to zvýšení. Za prezidenta Trumpa byly korporátní daně sníženy z 35 % na 21 %. Za prezidenta Bidena se mají navýšit na 28 %.

https://electrek.co/2021/03/31/heres-whats-in-bidens-2t-infrastructure-plan-about-clean-energy/

Korporace si sice stěžují, že to bude mít vliv na pracovní místa, ale na druhé straně to umožní příliv investic do nových odvětví a regionů a vznik pracovních míst tam.

Připravuje se legislativa na elektrifikaci školních autobusů v USA za 25 mld USD:

https://electrek.co/2021/04/23/lawmakers-unveil-25-billion-legislation-to-convert-us-school-buses-to-electric/

Dušan
25. duben 2021, 21:59

Nie som účtovník, ale nominálne daňové zaťaženie nie je dôležité, ale celkové reálne.

Veľa vecí sa niekde odpisuje z daní, existuje xy-poplatkov, povinností, regulácií, ktoré to ovplyvňujú a nominálne výšky daní sú síce zaujímavé, ale v praxi to môže byť úplne naopak. Skrátka firma zaplatí radšej nominálne vyššie dane, ak nemusí znášať nejaké iné regulácie či administratívne zaťaženia, ktoré sú v konečnom dôsledku zas len náklady.

Aj u nás sú nominálne dane a väčšina väčších firiem ma kopu daňových výnimiek a úľav pre to či ono ...

Jan Veselý
25. duben 2021, 22:15

To se teď nedávno řešilo v US médiích. Amazon nezaplatil loni na daních vůbec nic, naopak ještě nějaké peníze dostal.

St
25. duben 2021, 14:08

Tak nějak pane Dušane.. I když Kalifornie má super klima i možnosti výdělků daně, bezdomovci a jiné faktory vyhánějí lidi do jiných států např. do Texasu.

Pavel Oberajtr
6. červen 2021, 17:54

To si nedovolí nikdo na plynu a na ropě vše stojí a bude stát dokud bude. Bez toho to nejde. Ekologičtí aktivisti o tom ví prd ti mají v hlavě zamlžíno nepředpokládají co se stane bez těchto zdrojů. Kdyby jsme byli závislí na obnovitelných zdrojích ze vzduchu a vody tak tu pochcípem. proč myslíte že ty své cíle posouvají na roky 2045, protože samy neví co bude.

markusaurelius
24. duben 2021, 22:26

Chlapec má zjevně v hlavě prázdno tak jak ,, dědoušek bidet,,...

Jan Veselý
25. duben 2021, 15:03

To si pletete s Trumpem a Abbotem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se