Americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) ve svém pravidelném krátkodobém výhledu revidovala předpověď vývoje cen ropy Brent směrem vzhůru ve srovnání s predikcemi staršími. Změna očekávaného vývoje cen je způsobena především vývojem v oblasti těžby. Konkrétně pak limity na produkci ze strany OPEC a politickými problémy v zemích, jako jsou Venezuela, nebo Libye.

V květnovém vydání Short-Term Energy Outlook (STEO) EIA předpovídá, že vývoj cen ve zbytku roku 2019 a následujících měsících bude vyšší, než očekávala původně. Toto odráží nárůsty cen v uplynulých měsících a měnící se očekávání globálního trhu s ropou. Několikerá omezení dodávek způsobila, že trh je mnohem napnutější a ceny ropy jsou vyšší.

Na setkání v prosinci 2018 členové OPEC souhlasili, že produkce ropy bude v první polovině roku 2019 omezena. Dopad tohoto rozhodnutí na ceny byl větší, než EIA původně očekávala. V lednovém vydání STEO EIA očekávala v roce 2019 pokles produkce ropy o 1 milion barelů ropy denně ve srovnání s rokem 2018. Květnový výhled ovšem již hovoří o poklesu 1,9 milionů barelů ropy denně.

Agentura předpokládá, že po jednání členů OPEC v červnu 2019 budou limity produkce odstraněny.

Vývoj spotové ceny Brent ropy. Zdroj: EIA

Pokles produkce může být ještě nižší

Očekává se, že produkce a export kapalných paliv poklesne v Íránu. Dále klesají produkce a export ve Venezuele v důsledku častých výpadků elektřiny, politické nestability a amerických sankcí. Již několik problémů s dodávkami z Libye v roce 2019 nastalo, přičemž pokračující politická nestabilita zřejmě přispěje k dalším. Jakákoliv eskalace tamního konfliktu by přitom mohla vést k poničení infrastruktury, nebo k narušení bezpečnosti s následným uzavřením ložisek. Jakákoliv z těchto možností by pak vedla k dalšímu snížení očekávaných globálních dodávek vůči očekáváním EIA.

Meziroční změny v globální produkci kapalin. Zdroj: EIA

V květnovém STEO byly celkové dodávky surové ropy a jiných kapalin odhadovány na 35,4 milionů barelů ropy denně v roce 2019. Současný odhad pro rok 2018 je 37,3 milionů barelů ropy denně.

Vývoj cen ropy a produkce jsou provázané

Produkce surové ropy a jiných kapalin v USA je na vývoj cen ropy citlivá, přičemž ale trvá několik měsíců přizpůsobit těžbu cenovým změnám. Vzhledem k tomu, že v uplynulých měsících cena ropy stoupla, tak stouply také předpovědi EIA o americké produkci ve zbývajících měsících roku 2019. Agentura očekává, že USA v roce 2019 vytěží průměrně 12,4 milionů barelů surové ropy denně.

Predikce poptávky po ropě v květnovém vydání STEO byla upravena pouze mírně. EIA očekává, že trh bude nejvíce napnutý v druhém a třetím kvartálu, což povede k odběrům ze světových zásob. Ve čtvrtém kvartálu 2019 by se zásoby měly doplnit a ceny Brent ropy mírně poklesnout.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *