Domů
Ropa
EIA revidovala své předpovědi vývoje cen ropy směrem vzhůru

EIA revidovala své předpovědi vývoje cen ropy směrem vzhůru

Americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) ve svém pravidelném krátkodobém výhledu revidovala předpověď vývoje cen ropy Brent směrem vzhůru ve srovnání s predikcemi staršími. Změna očekávaného vývoje cen je způsobena především vývojem v oblasti těžby. Konkrétně pak limity na produkci ze strany OPEC a politickými problémy v zemích, jako jsou Venezuela, nebo Libye.

V květnovém vydání Short-Term Energy Outlook (STEO) EIA předpovídá, že vývoj cen ve zbytku roku 2019 a následujících měsících bude vyšší, než očekávala původně. Toto odráží nárůsty cen v uplynulých měsících a měnící se očekávání globálního trhu s ropou. Několikerá omezení dodávek způsobila, že trh je mnohem napnutější a ceny ropy jsou vyšší.

Na setkání v prosinci 2018 členové OPEC souhlasili, že produkce ropy bude v první polovině roku 2019 omezena. Dopad tohoto rozhodnutí na ceny byl větší, než EIA původně očekávala. V lednovém vydání STEO EIA očekávala v roce 2019 pokles produkce ropy o 1 milion barelů ropy denně ve srovnání s rokem 2018. Květnový výhled ovšem již hovoří o poklesu 1,9 milionů barelů ropy denně.

Agentura předpokládá, že po jednání členů OPEC v červnu 2019 budou limity produkce odstraněny.

Vývoj spotové ceny Brent ropy. Zdroj: EIA

Pokles produkce může být ještě nižší

Očekává se, že produkce a export kapalných paliv poklesne v Íránu. Dále klesají produkce a export ve Venezuele v důsledku častých výpadků elektřiny, politické nestability a amerických sankcí. Již několik problémů s dodávkami z Libye v roce 2019 nastalo, přičemž pokračující politická nestabilita zřejmě přispěje k dalším. Jakákoliv eskalace tamního konfliktu by přitom mohla vést k poničení infrastruktury, nebo k narušení bezpečnosti s následným uzavřením ložisek. Jakákoliv z těchto možností by pak vedla k dalšímu snížení očekávaných globálních dodávek vůči očekáváním EIA.

Meziroční změny v globální produkci kapalin. Zdroj: EIA

V květnovém STEO byly celkové dodávky surové ropy a jiných kapalin odhadovány na 35,4 milionů barelů ropy denně v roce 2019. Současný odhad pro rok 2018 je 37,3 milionů barelů ropy denně.

Vývoj cen ropy a produkce jsou provázané

Produkce surové ropy a jiných kapalin v USA je na vývoj cen ropy citlivá, přičemž ale trvá několik měsíců přizpůsobit těžbu cenovým změnám. Vzhledem k tomu, že v uplynulých měsících cena ropy stoupla, tak stouply také předpovědi EIA o americké produkci ve zbývajících měsících roku 2019. Agentura očekává, že USA v roce 2019 vytěží průměrně 12,4 milionů barelů surové ropy denně.

Predikce poptávky po ropě v květnovém vydání STEO byla upravena pouze mírně. EIA očekává, že trh bude nejvíce napnutý v druhém a třetím kvartálu, což povede k odběrům ze světových zásob. Ve čtvrtém kvartálu 2019 by se zásoby měly doplnit a ceny Brent ropy mírně poklesnout.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Saúdskoarabský ropný gigant Aramco vydělal za čtvrtletí 1,2 bilionu korun
15. srpen 2022, 13:48
Ropovodem Družba po osmi dnech znovu do Česka proudí ropa
12. srpen 2022, 19:51
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se