Domů
Ropa
IEA: Přebytek ropy bude pokračovat do roku 2017
Ropná plošina
Ropná plošina

IEA: Přebytek ropy bude pokračovat do roku 2017

Ropa
Bez komentáře
2. březen 2016, 17:34
Dian Hrozek

Střednědobý výhled mezinárodní energetické agentury předvídá, že k vyrovnání nabídky a poptávky u ropy by mělo dojít během roku 2017. Dokument zároveň varuje, že vlivem snižování investic vznikají rizika pro případ následného vysokého růstu poptávky.

Pětiletý střednědobý výhled ropného trhu (Medium-Term Market Report 2016), který zpracovává Mezinárodní energetická agentura (IEA), se zaměřuje na trendy a očekávaný vývoj v budoucím období do roku 2021. Jako hlavní trendy IEA zmiňuje zpomalení růstu poptávky po ropě a také její nabídky. Dokument dále předpokládá omezování investic do projektů souvisejících s ropnou produkcí, přičemž dodává, že na současném trhu je velká řada nejistot a případných rizik.

Hlavní nejistotou pro vývoj trhu s ropou v následujícím období bude dle IEA především politika zemí kartelu OPEC a dalších zemí produkujících ropu. Dále trh ovlivní v současnosti nepredikovatelný vývoj světové ekonomiky a možnosti v růst efektivity, které by mohly poptávku po ropě mírnit.

Změna poptávky po ropě v minulém a nadcházejícím pětiletém období. Zdroj: IEA

Poptávka

I v následujících pěti letech se očekává růst poptávky po ropě. Ta by na konci dekády měla dosáhnout symbolické hranice 100 mb/d (milion barelů za den). Zde IEA zmiňuje zpomalení růstu poptávky z hodnoty 1,7 % mezi lety 2009 – 2015, na 1,2 % v následujícím pětiletém období.

Očekávaná čínská spotřeba ropných produktů. Zdroj: IEA
Očekávaná čínská spotřeba ropných produktů. Zdroj: IEA

Důvodem poklesu poptávky je především předpokládaný pokles růstu čínské ekonomiky, způsobený současnou transformací tamní ekonomiky z průmyslu na oblast služeb. Tento pokles růstu přitom bude částečně nahrazovat vzrůstající poptávka po ropě v Indii, kde významně roste množství motoristů na silnicích a s nimi i spotřeba ropných produktů.

Očekávaná celková spotřeba ropy v Indii. Zdroj: IEA
Očekávaná celková spotřeba ropy v Indii. Zdroj: IEA

Nabídka a produkce

S mírnějším růstem poptávky bude souviset i mírnější tempo růstu nabídky, které by mělo klesnout na hodnotu 4,1 mb/den. V předchozím období let 2009 – 2015 přitom bylo dosahováno hodnot 11 mb/d. Důvodem zpomalení je především vliv nízkých cen, které na trhu vznikají přebytkem ropy.

Očekávaná změna nabídky ve vybraných oblastech. Zdroj: IEA
Očekávaná změna nabídky ve vybraných oblastech. Zdroj: IEA

Změny v produkci u jednotlivých zemí studie rovněž hodnotí. Největší nárůst produkce ropy se proto očekává u Íránu a USA, jakožto zemí patřících do kartelu OPEC (Írán) i zemí mimo OPEC (USA). Situace na americkém trhu je přitom dnes velmi ostře sledována a podle studie by na konci sledovaného období měla být zdejší produkce na historickém maximu. To i přesto, že mezi lety 2016 a 2017 se očekává pokles produkce zdejší břidlicové ropy LTO (light tight oil) o 800 kb/d.

Americká produkce LTO. Zdroj: IEA
Americká produkce LTO. Zdroj: IEA

Investice a obchod

Pro nadcházející pětileté období studie předpokládá další posun obchodování směrem k východním asijským zemím mimo OPEC. Jde tak o země, jejichž spotřeba ropy neustále narůstá a ceny jsou zde díky vyšší poptávce výhodnější, než v jiných částech světa.

 

Mapa exportu ropy a klíčových tras. Zdroj: IEA
Mapa exportu ropy a klíčových tras. Zdroj: IEA

V oblasti investic studie zmiňuje i zajímavý fakt, že situace současných let 2015 a 2016, kdy dva roky po sobě klesají investiční výdaje, se naposledy udála v období osmdesátých let. Pokles investičních výdajů o 24 % v roce 2015 a dále očekávaný 17 % v roce 2016 je tak z historického hlediska nestandardní situace.

Vývoj investičních výdajů (CAPEX) v oblasti ropné produkce. Zdroj: IEA
Vývoj investičních výdajů (CAPEX) v oblasti ropné produkce. Zdroj: IEA

S poklesem investic se ovšem váže i varování IEA, která zmiňuje, že v případě pokračování poklesu investic by mohlo v budoucnu při náhlém zvýšení poptávky dojít i k nečekané situaci, kdy by nebyl dostatek připravených ložisek k možnému otevření.

„Spotřebitelé se snadno nechávají ukolébat nízkými cenami a velkými zásobami, které tu dnes jsou. Měli by ale také brát na zřetel rizika a možná budoucí nepříjemná překvapení vznikající dnešním škrtáním v investicích“

Fatih Birol, výkonný ředitel IEA

Zdroj úvodní fotografie: Berardo62

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se