I přesto, že cena ropy se po předešlé krizi začíná stabilizovat, průmysl v Severním moři stále vykazuje ztráty a nadále dochází k masivnímu propouštění. Tato zpráva přišla od britské Oil & Gas UK, která uvádí, že počet zaměstnanců v britském ropném sektoru v letech 2014 až 2016 klesl z téměř 500 tisíc na 315 tisíc. I když je krize nyní nejspíše již na ústupu, v první polovině tohoto roku odvětví opět zaznamenalo odliv dalších 13 tisíc pracovních sil.

Několik velkých hráčů na trhu navíc v letošním roce prodalo část akcií menším firmám působícím v regionu Severního moře, což vzbuzuje obavy o další ztráty pracovních míst (důvodem jsou fúze společností, jejíž funkce by tak byly duplikovány a přistupují tím pádem k propouštění a celkové zmenšování objemu zakázek).

Britským zaměstnancům v ropném průmyslu navíc údajně i prudce klesají platy a to někdy až o 20 až 30 procent, jak uvedl Steve Todd, tajemník odborového svazu RMT (National Union of Rail, Maritime and Transport Workers), který mimo jiné vyjádřil obavy týkající se budoucího zlepšení situace.

Pokles pracovních sil v britském ropném sektoru za poslední čtyři roky je markantní. Zdroj: The Guardian, na základě informací poskytnutých Oil & Gas UK.

Dle průzkumu Oil & Gas UK bylo do roku 2016 provedeno pouhých čtrnáct průzkumných a osm přípravných vrtů a od začátku minulého roku bylo schváleno otevření pouhých tří nových ropných polí. Kam naopak proudí zvýšené množství investic, je oblast průmyslu zabývající si odstraňováním již nepoužívaných ropných polí a zařízeních z provozu. Například Shell na začátku tohoto roku ukončil provoz v oblasti Brent, jednoho z nejstarších (uvedeno do provozu 1976) a své doby nejproduktivnějších polí Severního moře.

Andrew Jones, tajemník ministra financí Velké Británie, naproti tomu v úterý na konferenci o průmyslu uvedl, že britská vláda je nadále plně odhodlána podporovat na ostrovech ropný a plynárenský průmysl.

Cena ropy se nyní nadále pohybuje okolo padesáti dolarů za barel a to i přes dohodu zemí OPEC z května, která měla za cíl cenu zvyšovat. Oil & Gas UK i přesto očekává, že trh pravděpodobně zůstane volatilní nejspíše až do roku 2019.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *