OPEC drží tržní podíl, ceny ropy klesají k letošnímu minimu
Ceny ropy klesají ke svému letošnímu minimu v návaznosti na vídeňskou konferenci kartelu OPEC. Kartel se nedohodl na snížení produkce ropy a bude nadále držet svůj tržní podíl. Societe Generale radí, že nyní je čas na nákup ropy, jelikož očekává růst cen v příštím roce.
Kartel OPEC, který sdružuje největší producenty ropy, na jednání ve Vídni opět potvrdil, že bude bránit svůj tržní podíl a nebude snižovat produkci ropy. V návaznosti na to klesly ceny ropy brent o 38 centů na $42,62 za barel (pozn. letošní minimum je $42,23). Vliv měl taktéž silnější dolar.
Dohodu OPEC odmítl zejména Írán s odůvodněním, že nebude snižovat těžbu do té doby, dokud na něj budou uvaleny sankce západních států.
OPEC drží úroveň těžby především proto, že nízké ceny vytváří tlak na americké těžaře z břidlicových ložisek. Náklady na takovou těžbu jsou podstatně vyšší, proto se dá předpokládat, že jako první nevydrží tlak nízkých cen a trh s ropou opustí. Nyní, i díky těžbě kartelu OPEC, vzniká přebytek 0,5 – 2 miliony barelů denně.
Amin Nasser, CEO Saudi Aramco, očekává, že ceny začnou růst na počátku dalšího roku, kdy dojde ke snížení objemu těžby z nekonvenčních ložisek.
Rozdíl mezi konvenční a nekonvenční těžbou ropy z břidlicových ložisek #shaleoil #oil via James Scherrer pic.twitter.com/T0xontocZR
— Martin Voříšek (@vorisekmartin) 7. Prosinec 2015
Societe Generale: Je čas k nákupu ropy
Societe Generale očekává, že v příštím roce dojde opět ke zvýšení cen ropy. Podle ní dojde ke snížení těžby kartelu, protože při současných cenách je další těžba výrazným finančním problémem.
„Saudská Arabie musí vyzvat ostatní členy k tomu, aby omezili svoji těžbu. Většina zemí Perského zálivu již nyní ‚krvácí‘. Jednoho dne se probudíme a OPEC oznámí, že omezuje těžbu.“
Alain Bokobza, Societe Generale
Již nyní dochází k poklesu těžby v důsledku neklidné politické situace v Libyi. Ta se snížila z průměrných 1,5 – 1,7 milionu až na 450 tisíc barelů ropy denně.
Nízké ceny ropy se odráží mimo jiné i v kurzu ruského rublu. Ten klesá již devátý den v řadě. Naposledy došlo k takovému poklesu v květnu roku 2012, kdy cena ropy klesla o 15 % v důsledku obav o zpomalení čínské ekonomiky a dluhové krize v Evropě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se