Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, vzhůru je tlačí možnost obnovení amerických sankcí vůči Íránu. Severomořská ropa Brent si kolem 18:00 SELČ připisovala 1,8 procenta a nacházela se těsně pod 75 dolary za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 2,2 procenta a blížila se k 70 dolarům za barel.

Americký prezident Donald Trump by měl ohledně možnosti obnovení sankcí vůči Íránu rozhodnout do 12. května. Investoři se obávají, že znovuzavedení sankcí by mohlo snížit vývoz ropy z Íránu. Země je významným dodavatelem suroviny.

Vláda v Teheránu tento týden oznámila, že vývoz ropy z Íránu v dubnu dosáhl 2,6 milionu barelů denně. To je nejvyšší úroveň od dohody z roku 2015, která omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa rozvoje íránského jaderného programu.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve čtvrtek prohlásil, že požadavky Spojených států na změny v této dohodě jsou nepřijatelné.

Analytici ze společnosti ANZ dnes předpověděli, že cena ropy Brent by se do konce letošního roku mohla vyšplhat na 80 dolarů za barel.

Těžba ropy
Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červenec 74,95 73,62
New York – NYMEX WTI červen 69,91 68,43
Štítky: ropa

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *