Domů
Ropa
Ropa kvůli Íránu prudce zdražuje, Brent je blízko 75 USD za barel

Ropa kvůli Íránu prudce zdražuje, Brent je blízko 75 USD za barel

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, vzhůru je tlačí možnost obnovení amerických sankcí vůči Íránu. Severomořská ropa Brent si kolem 18:00 SELČ připisovala 1,8 procenta a nacházela se těsně pod 75 dolary za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 2,2 procenta a blížila se k 70 dolarům za barel.

Americký prezident Donald Trump by měl ohledně možnosti obnovení sankcí vůči Íránu rozhodnout do 12. května. Investoři se obávají, že znovuzavedení sankcí by mohlo snížit vývoz ropy z Íránu. Země je významným dodavatelem suroviny.

Vláda v Teheránu tento týden oznámila, že vývoz ropy z Íránu v dubnu dosáhl 2,6 milionu barelů denně. To je nejvyšší úroveň od dohody z roku 2015, která omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa rozvoje íránského jaderného programu.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve čtvrtek prohlásil, že požadavky Spojených států na změny v této dohodě jsou nepřijatelné.

Analytici ze společnosti ANZ dnes předpověděli, že cena ropy Brent by se do konce letošního roku mohla vyšplhat na 80 dolarů za barel.

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červenec 74,95 73,62
New York – NYMEX WTI červen 69,91 68,43
Štítky:ropa
Komentáře(1)
Carlos
5. květen 2018, 00:36

Výborně, toto přesně potřebujeme pro ukončení ropného věku. Pokud se cena ropy vrátí na vysoké úrovně, mohlo by to významně pomoci rozvoji elektromobilů, začnou být levnější, ale k tomu se musí ještě tato vyšší cena promítnout do cen u čerpacích stanic.

Díky jistému propojení s plynem by mohl růst i zájem o akumulaci elektřiny, k tomu je ale nutné potlačit uhelné elektrárny, bude stačit mírně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.