Domů
Rychlé zprávy
Bouře napáchaly škody za desítky milionů, bez elektřiny byly tisíce lidí

Bouře napáchaly škody za desítky milionů, bez elektřiny byly tisíce lidí

Rychlé zprávy
Bez komentáře
2. červenec 2019, 20:11
ČTK

Pondělní bouřky na území Česka způsobily klientům pojišťoven škody za desítky milionů korun. Hasiči zaznamenali v první červencový den 1667 výjezdů, což je pětinásobek proti dennímu průměru. Bez proudu bylo 66.000 domácností, dnes odpoledne jich bez elektřiny zůstává několik set. Do konce týdne už podle meteorologů bouřky nehrozí.

Nejvyšší škody jsou ve Středočeském, Královéhradeckém, Jihočeském kraji a na jižní a střední Moravě. Většinou je způsobilo krupobití. Agra pojišťovna, která pojišťuje zemědělce, odhaduje pojistné události až na 70 milionů Kč, Kooperativa na 35 milionů, ČSOB na 15 až 20 milionů a Allianz na 17 milionů korun. Česká podnikatelská pojišťovna eviduje škody za dva miliony Kč. Vedle polních plodin krupobití nejčastěji ničilo auta, ale také střešní okna, střešní krytinu a zahradní nábytek.

Společnost ČEZ ráno odstraňovala poruchy v Pardubickém kraji na Svitavsku, na Vysočině na Havlíčkobrodsku a na Moravě převážně v Olomouckém kraji. Odpoledne už firma na většině míst dodávky proudu obnovila, očekává ale ještě hlášení od chatařů a chalupářů. U společnosti E.ON zůstávalo odpoledne bez proudu ještě asi 800 domácností, z toho jich zhruba 350 je na Kroměřížsku.

Zatímco část republiky zasáhly bouřky, jinde panovalo horko a sucho. Hasiči proto v pondělí vyjížděli ke 131 požárům, což je nárůst o 167 procent oproti dlouhodobému měsíčnímu průměru, který činí 49. V souvislosti s bouřkami evidovali hasiči 1371 technických zásahů, denní průměr je přitom 163. Nejvíce výjezdů kvůli bouřkám měli na jižní Moravě, Vysočině a v Olomouckém kraji.

Nejvážnější situace byla zřejmě na Prostějovsku. Vedle odklízení popadaných stromů a stržených střech museli hasiči pomáhat v zaplavených oblastech, kde odčerpávali vodu z objektů. V Bohuslavicích na Prostějovsku evakuovali děti z letního tábora v lese a převezli je do Šternberka, kde si je vyzvedli rodiče. V Prostějově byl dnes uzavřen tamní hřbitov, několik desítek hrobů totiž poničily popadané větve a vyvrácené stromy.

Pro dnešek i zbytek prvního prázdninového týdne očekávají meteorologové už mírnější ráz počasí bez veder i bouřek, s teplotami kolem 25 až 30 stupňů a minimem srážek. Aktuální výstraha dál varuje před rizikem požárů v severní polovině republiky.

Vlna tropických veder, při níž minulý týden na řadě míst západní, jižní a střední Evropy padaly teplotní rekordy a která si vyžádala i několik desítek obětí, se posunula na Balkán. Například v Srbsku dnes mělo být až 39 stupňů Celsia. Ke konci týdne ale mají teploty na jihu Evropy opět stoupat, ve Španělsku meteorologové o víkendu očekávají opět čtyřicetistupňová horka.

Po necelém týdnu veder, která neustávala ani v nočních hodinách a která si vyžádala oběti mimo jiné ve Španělsku, Francii, Německu, Polsku či Litvě, se v těchto zemích už v pondělí mírně ochladilo. V Německu či Švýcarsku přišly také bouřky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se