Domů
Elektřina
Británie bude financovat vývoj malých modulárních reaktorů
Malý modulární reaktor - Rolls-Royce. Zdroj: www.theengineer.co.uk

Británie bude financovat vývoj malých modulárních reaktorů

Elektřina
5 komentářů
7. prosinec 2017, 18:27
ČTK

Britská vláda poskytne v příštích třech letech až 56 milionů liber (1,6 miliardy Kč) na výzkum a vývoj malých jaderných elektráren. Peníze budou využity k posouzení potenciálu malých modulárních reaktorů (SMR) a k urychlení jejich vývoje, oznámila dnes vláda.

SMR označuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) jako reaktory s výkonem do 300 megawattů (MW), které lze stavebnicově vyrobit a následně zkompletovat na místě určení. Mohou fungovat samostatně i jako modulové součásti větších komplexů, kdy se výkon flexibilně zvyšuje až na požadovanou úroveň.

Malé modulární reaktory by mohly Británii pomoci vyřešit problémy energetického sektoru mnohem levněji než stavba velkých jaderných elektráren.

SMR by podle projektantů mohly v zemi být připraveny k instalaci kolem roku 2025. Oponenti ovšem tvrdí, že neexistuje záruka, že bude možné snížit náklady natolik, aby tyto malé elektrárny byly ekonomicky životaschopné.

Nejpozději po roce 2030 může Británie pocítit nedostatek elektrické energie, neboť téměř polovina jejich výrobních kapacit bude odstavena. Jednak končí životnost velkých jaderných elektráren a současně Británie zavírá elektrárny spalující uhlí, aby splnila své ekologické závazky.

Podle nově zveřejněné studie se náklady na stavbu a provoz SMR budou v roce 2031 pohybovat kolem 101 liber na megawatthodinu, zatímco v případě velkých jaderných elektráren to je 79 liber/MWh a u elektráren s kombinovanými plynovými turbínami 98 až 121 liber/MWh.

Náklady na SMR by ale měly postupně s jejich rozvojem klesat, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Petr
8. prosinec 2017, 14:36

Díval jsem se na to, a tyhle obyčejné SMR s vodou nebudou mít cenovou výhodu proti teď už vyvinutým velkým 3+ z Ruska nebo Číny.

Jedinou finanční výhodu by měli, kdyby prosadili umísťování uprostřed severních měst k vytápění.

Západ je zvažuje hlavně protože už nemá díky svému školství dostatek odborných techniků a zjistil, že nezvládá ani takovou výstavbu jako běžně před 30ti lety.

Takže jedinou šanci mají s výrobou v jedné superspecializované továrně, a pak pouhým připojováním pár standartizovaných celků na místě nasazení.

Jenže o takový výhodný výrobní monopol se začne tahat hafo i vlivných firem, a zase když to nebude praktický monopol, tak to nebude výhodné ale opět ztrátové jako Areva či Westinghouse.

Petr Závodský
8. prosinec 2017, 16:21

Ano, asi jde hlavně o to postavit jaderný průmysl v UK opět na nohy.

UK bylo na špičce a USA a "jaderná" Evropa též... bohužel jsou teď na špičce východní země. ... Ale co i odtud dovezeme ty panely a baterky, tedy pokud na ně budeme mít a pokud se tu v EU ještě při cenách el.energie udrží nějaký průmysl :-(.

C
8. prosinec 2017, 18:13

Ten průmysl nepostavíte na nohy doku to nebude mezi lidmi cool in a pokud možno sexy, což jaderky nejsou, neseženete na to dost lidí. Veškeré snažení se o postavení jaderného průmyslu na nohy skončí jenom u poměrně malé niky pro (polo)vojenské využití, tedy krom jaderných zbraní i reaktory dvojího užití, které bude možné buď zamontovat do plavidla, nebo použít jako zdroj energie.

Jinak se podívejte na to za kolik se vysoutěžila cena offshore VtE v Belgii, kterou uvedl pan Veselý, podívejte se do reportů fy Lazard. Ty ceny OZE nejsou zase tak děsivě vysoké, záleží na zbytku mixu a dalších věcech. Samozřejmě že průmysl bude zase strašit jak skončí, jak na to nemá... je to součást snahy o maximalizaci zisků, nic víc bych za tím nehledal, toto je super příležitost. Když se podíváte do světa tak pokaždé zkouší něco aby se vyhnul nějaké investici. Automobilky v USA tlačí na Trumpa aby zrušil ekonormy pro auta. Nějaký pokles ceny vozů bych pak rozhodně nečekal, spíš vyšší zisk.

Jan Veselý
8. prosinec 2017, 18:28

A v Rožnově byli špička ve výrobě dřevěných loukotí na kola, dneska už po tom pes neštěkne, teď jsou tam machři na polovodičovou techniku.

C
8. prosinec 2017, 18:53

Západ nemá dost lidí na jaderné věci protože protože je v populaci přirozeně omezený počet lidí určitých schopností. Navíc těch vašich 30 let je spíš 40 (ke konci 80. let už bylo jasné že JE nebudou mít na růžích ustláno), tehdy neexistovaly pořádně osobní počítače, celé IT bylo okrajovou záležitostí, to se změnilo, což stáhlo dost lidí z jiných oborů. Navíc vám jako jeden z mála oborů nabízí, byť dost spekulativní, možnost relativně slušného zisku, když se podaří, můžete maximalizovat poměr vkladu a zisku. Nástroje pro vývoj, operační systémy, to se dá sehnat zadarmo, a legálně, investice 0, hardware je otázka, když je třeba jen vývoj, pár desítek tisíc korun, i deset let starý stroj stačí, jen potřebuje více času... Pokud se podaří, máte za investici 20k zisk třeba 2 000 000Kč, i více, teď jsem četl že Kiwi, celkem nová společnost, jen asi 5 let stará, se prodala za 10 mld korun. Vstupní kapitál byl tak nanejvýš v jednotkách milionů, tedy řekněme se zhodnotil 1000x. To je mnohem lepší poměr než u jaderného oboru kde po obrovském množství studia (což u programování můžete dělat sám bez škol) sedíte někde za pár tisíc € měsíčně, ne že by to nebylo pěkné, ale proti možnosti tisícinásobku je to nuda a nic.

Nedivte se že to láká mnohem více než perspektiva toho že budete 40 let dělat někde reaktory. Na jaderné obory půjdou v dohledné době spíš nadšenci, než že by to bylo něco co je schopné stáhnout obrovské množství lidí, které by ten obor potřeboval. Je to prostě v tom že tu máme za posledních 25 let naprosto překotný vývoj v oblastech počítačů elektroniky, v takovém prostředí prostě jaderky netáhnou.

A není to jenom IT, jsou to pohony, další moderní technologie, prostě nazvěme je Muskovinami, kde se děje vývoj podstatně zajímavější než v jakémkoliv oboru klasické energetiky, klasického strojírenství... A ano hraje tu i roli obrovská přetržka daná popularitou outsourcingu - neokolonialismu, která na západě trvala asi od 85. roku tak do roku 2008, pak došly prachy, ale rozhodně to není jen chyba školství.

Prostě když tak nějak ze slušného tempa výstavby a obnov elektráren se šlo během pár let na nulu a tam se setrvalo hodně dlouho, tak se to nenastartuje a lidi se poohlíželi po perspektivnějších oborech, IT, nebo třeba OZE. Obrovské množství věcí se ve školách ani nemůžete dozvědět, takže pokud se při startu outsourcingu přerušilo tempo výstavby kdečeho energetického, tak firmy přirozeně nebudou držet lidi, propustí je. Potřebné týmy pak nedáte dohromady a nepředáte znalosti. Neseženete na to mladou krev.

Vzhledem k tomu že se i změnily priority a myšlení mladých lidí, máte mnohem lepší šanci je přitáhnout k projektům nějak ambiciózním, novým, ať už je to vývoj EV, nebo hyperloop, rakety, nebo OZE. Lidi, alespoň na západě, nevnímají JE jako cestu k záchraně světa, ale jako přímé ohrožení jeho existence, stejně jako velkoprůmysl. Není se čemu divit po historii toho co páchal a co páchá v USA. V Evropě se po nás potopa nedalo moc aplikovat, možná na východě, došlo by se na to moc brzo, v USA je to běžné. Toto se vám k tomu prostě přičítá a odrazuje to od toho lidi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se