Dostavba Chmelnycké jaderné elektrárny by měla být zahájena v letošním roce
Ukrajina by v letošním roce chtěla zahájit realizaci čtyř nových jaderných reaktorů, informovala agentura Reuters. Má se tak stát v Chmelnycké jaderné elektrárně ležící ve stejnojmenné oblasti v západní části Ukrajiny. Ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko upřesnil začátek prací do druhé poloviny letošního roku s úmyslem kompenzovat ztracené kapacity v důsledku probíhající války s Ruskem. Dostavba tamější elektrárny je ukrajinskou prioritou již delší dobu, nedávná historie má i českou stopu.
Dle ministrova vyjádření by se mělo jednat o dva reaktory ruské technologie, tedy VVER-1000, a dva modely AP1000, které jsou navržené americkou společností Westinghouse. V případě prvních dvou zmíněných by Ukrajině mělo napomoci Bulharsko, odkud je v plánu je pořídit. Co se týče Westinghouse, tak začátek této americko-ukrajinské spolupráce sahá do roku 2021, přičemž v prosinci loňského roku byla podepsána dohoda o nákupu nových reaktorů.
Jaderná elektrárna v Chmelnycké oblasti byla spuštěna v roce 1987, druhý blok byl uveden do provozu v roce 2004, respektive 2005. Oba reaktory jsou typu VVER-1000, které dohromady mají celkový výkon 2000 MW. Zajímavostí je, že práce na třetím a čtvrtém bloku byly zahájeny v podobném časovém období jako první dva, nicméně k jejich dokončení doposud nedošlo. Dle WNN se práce na výstavbě zastavily v roce 1990, kdy byly bloky dokončeny ze 75 a 28 procent.
Elektrárna byla blízko dostavbě v roce 2010, kdy byla uzavřena mezivládní dohoda o obnovení prací s Ruskem. Ukrajinský národní výrobce elektřiny EnergoAtom měl slíbenou finanční podporu z ruské Sberbank, ukrajinský parlament dohodu ratifikoval. Než však stačilo dojít k samotné realizaci, tak proběhla anexe Krymu, a v roce 2015 tehdejší ukrajinský prezident Petro Porošenko kýženou dohodu vypověděl.
V kontextu české stopy zmíněné v úvodu je vhodné dodat, že na Ukrajině se angažuje i plzeňská ŠKODA JS. Firma měla pochopitelně zájem i na dostavbě Chmelnycké elektrárny, „námluvy“ začaly ještě v roce 2014. Ukrajinský přechod od Rusů k Čechům však také nedospěl k jednoznačnému závěru. Intenzivní jednání probíhala také kolem roku 2020, avšak bez větších úspěchů.
Zda dostavba skutečně začne a celý proces se konečně pohne, je nejisté. Vzhledem k probíhající válce nelze s jistotou tvrdit, že se jedná o bezpečné a stabilizované prostředí. Koneckonců v loňském roce elektrárnou otřáslo několik výbuchů. Ukrajinský ambiciózní plán tak bude zřejmě podroben náročné zkoušce.
Mohlo by vás zajímat:
Zajímavý článek. Nyní se pojďme podívat do komentářů, co si o tom myslí zdejší atomoví odborníci.
Hádám, že jde o protislužbu Američanům za vojenskou pomoc.
Opravdu zajímavý? Mně přijde spíš trochu zmatečný. Ale třeba se pletu a je to jinak.
Píše se tady o stavbě nových 4 bloků, dvou VVER a dvou AP1000.
Ale v reálu je to myslím tak, že ty dva bloky VVER už dlouho stojí a vyrábějí. Měly být původně čtyři, ale ty poslední 2 nedostavěli. Sice podepsali smluvu na dostavbu s Rosatomem, ale pak přišla krize kolem Krymu a tak od od toho Ukrajinci cukli.
Tak pak podepsali smlouvu s Američany, kteří jim tam mají dodat AP1000. Mimochodem z nějakého zrušeného amerického projektu. A ten AP1000 chtějí naroubovat na základy, které se stavěly pro původní VVER.
Tak pokud se nepletu, tak se nejedná o 4 nové bloky (jak píše článek), ale o dostavbu dvou bloků, které byly již dříve rozestavěné pro jiný typ reaktoru.
Pokud se pletu, rád se dozvím pravdu.
Chudáci Ukrajinci. Budou mít další jaderný šrot a s Westinghouse to taky nebude výhra. Na ty jejich roviny by se hodily větrné elektrárny.
Napište Volodymyrovi, třeba ještě větrák neviděl a vůbec ho to nenapadlo.
No teď najít ty banky, které jim určitě s radostí půjčí ,nebo dají těch 60 mld. USD a nebudou to chtít zpátky. Ukrajina má astronomický a nesplatitelny dluh už dnes.
Našli - Exim bank, a 60 mld. USD nepožadují.
S Exim bank se dostavoval ETE. A moc dobře se znají jejich podmínky splácení. Na Ukrajině i těch 60 mld bude málo. V USA stavěl WEC dva bloky za 33 mld. Jinak Ukrajina uz ma dluh přes 200 mld USD, to jsou asi 4 rozpočty.
Za kolik stavěl WEC v USA vůbec nic nevypovídá o tom, za kolik bude stavět na Ukrajině. Zvlášť když to ve skutečnosti ani nestavěl WEC ale CB&I, Fluor nebo Bechtel. Naprostá většina vícenákladů v USA byla způsobená tehdy nedokončeným designem s obrovským množstvím změn v průběhu výstavby, mj. i kvůli dodatečné implementaci AIA. To Ukrajině nehrozí.
válkou zbídačená země chce budovat jaderku, ambiciózní plány. Kdo jim to tam bude stavět, když každý chlap co zůstal na ukrajině a má mezi 18 až 60 lety jde buď frontu, nebo už je mrtvý? tam pošlou ženy, nebo děti?
Spočítejte si to ještě jednou a potom uvidíte, že vaše tvrzení "každý chlap co zůstal na ukrajině a má mezi 18 až 60 lety jde buď frontu, nebo už je mrtvý" je značně nepravdivé při odhadovaném počtu lidí v ozbrojených silách okolo 1 milionu.
Nevím ,ale počítám, že do staveniště můžou Rusové posílat každý den rakety a drony a stavba se tak protáhne na 50 let. Stavět najednou 4 jaderné bloky v zemi ,která vede válku a kde celé 2/3 státního rozpočtu musí být "krmeny" pěnezi ze zahraničí ! tak to je jen utopie ! Televizní komik Zelenský se neměl nechat dotlačit do války s Ruskem střečkem Bidenem a věci mohly vypadat zcela jinak ! Nyní komik prohraje válku a kdoví co bude.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se