Domů
Jaderné elektrárny
ŠKODA JS pokračuje v projektech na ukrajinských jaderných elektrárnách
Južnoukrajinská jaderná elektrárna. Zdroj Energoatom

ŠKODA JS pokračuje v projektech na ukrajinských jaderných elektrárnách

Plzeňská ŠKODA JS, dodavatel zařízení a řešení pro jaderné elektrárny, nepřerušila ani v době válečného konfliktu své dlouhodobé projekty na ukrajinských elektrárnách. Podnik, který vlastní ruská strojírensko-metalurgická skupina OMZ, neuskutečňuje v současné době v Rusku žádné projekty. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Jan Stolár.

„Situaci velmi pozorně sledujeme, pokračujeme v plnění našich projektů na ukrajinských elektrárnách,“ uvedl.

Stolár dodal, že podnik zatím neregistruje žádné problémy s ukrajinskými zaměstnanci, kteří by dostávali povolávací rozkazy, a na Ukrajině nemá žádné své pracovníky.

Plzeňské strojírny nabízejí svá zařízení a know-how na budované nebo připravované jaderné elektrárny a účastní se řady tendrů na výstavbu jaderných bloků po světě. Jsou také aktivní mimo jadernou energetiku, aby byly připraveny na situaci, kdy by se v ČR začaly více stavět paroplynové elektrárny. Podnik nabízí své zařízení a know-how například na finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi. „Na projektu se vypisuje řada tendrů, jichž se účastníme,“ uvedl už dříve generální ředitel František Krček. Stejné je to u veřejných tendrů na maďarský Paks 2. Od roku 2020 vyrábí firma vnitřní části reaktorů pro bloky britské elektrárny Hinkley Point C, do letoška půjde o desítky tun dílů. Loni v prosinci uzavřela ŠKODA JS s francouzským koncernem EdF smlouvu o další spolupráci. Obě firmy už kooperují na dodávkách částí reaktorů do Číny, Finska a Velké Británie.

Na Ukrajině podnik pracuje na 14 z 15 bloků. S Energoatomem, provozovatelem ukrajinských elektráren, předloni začal znovu jednat o dostavbě 3. a 4. bloku Chmelnické jaderné elektrárny, kde jsou v provozu dva bloky. Podnik, který předloni exportoval polovinu produkce, považuje za nejdůležitější a perspektivní maďarský, slovenský a právě ukrajinský trh, kam dodává například polární jeřáby a pohony řídicích tyčí s příslušenstvím, které jsou výkonným prvkem systému kontroly a řízení reaktoru.

Kontejner pro použité palivové soubory od Škoda JS
Ilustrační foto

Firma je také aktivní mimo jadernou energetiku, například ve výstavbě paroplynových elektráren. „Chceme být připraveni i na ostatní kroky vlády směrem k snižování emisí CO2 při zachování diverzifikace zdrojů,“ uvedl Krček.

ŠKODA JS a.s. vykázala předloni hrubý zisk přes 122 milionů při tržbách přes 3,3 miliardy Kč. Podnik s 1070 lidmi podepsal kontrakty za více než 3,5 miliardy Kč. Loni očekával minimálně stejné tržby i zisk.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se