Komise: Zvýšení unijních energeticko-klimatických cílů je nutností

DomůRychlé zprávyKomise: Zvýšení unijních energeticko-klimatických cílů je nutností

Evropská komise zveřejní v tomto týdnu své argumenty na zvýšení cíle pro snížení emisí skleníkových plynů na 55 % do roku 2030, stejně jako navýšení podílu obnovitelné energie. To vše s vizí dosáhnout uhlíkové neutrality do poloviny století.

Ursula von der Leyenová údajně vizi Komise představí ve středečním projevu o stavu Unie (State of the Union), který přednese před Evropským parlamentem v Bruselu. V projevu má předsedkyně Evropské komise argumentovat, že bezprecedentní ekonomická reakce na COVID-19 je“ jedinečnou příležitostí k přechodu na klimaticky neutrální Evropu“. Zprávu, která unikla z kuloárů Komise, zveřejnil zpravodajský web EURACTIV.

Zpráva Komise argumentuje, že snížení emisí o 55 % do roku 2030 ve srovnání s hodnotami z roku 1990 je pro Evropu ekonomicky proveditelné a přínosné. To vše za podmínky, že energeticko-klimatické politiky budou správně nastaveny a v některých případech zpřísněny.

Zpráva má být podložena hloubkovou studí, kterou si Komise nechala zpracovat a která bude představena ve čtvrtek společně s některými dalšími návrhy v oblasti klimatu. Právě na tuto studii se zástupci Komise odvolávali, když bylo jednáno o budoucím možném navýšení cílů evropské energeticko-klimatické politiky.

OZE až na 40 %, razantnější snížení spotřeby uhlí

I přes krizi spojenou s pandemií onemocnění COVID-19 zůstává energeticko-klimatická politika, a především pak plnění Evropského zeleného údělu, jednou z hlavních priorit Evropské komise. Pro snížení emisí o 55 % bude, dle uniklého dokumentu, nutné zvýšit ambice ve všech oblastech, a to včetně obnovitelných zdrojů energie. Cíl pro rok 2030 by se tak měl navýšit na 38-40 % ze současných 32 %. Spotřeba uhlí bude muset být snížena o 70 %, stejně tak jako ropy a zemního plynu (o 30 % a 25 %).

Navýšení investic a další schvalování

Komise ale rovněž uznává, že zvýšení cílů bude vyžadovat značné navýšení investic nejen do oblasti energetiky, ale také energetické efektivity, dopravy či zemědělství. Roční investice budou muset být navýšeny o přibližně 350 miliard eur.

Dokument shrnující další plány Komise bude po svém zveřejnění předán k diskuzi a schválení Evropskému parlamentu a Radě, kde zasedají reprezentanti 27 členských států. Debata v Parlamentu již přitom začala. Socialisticko-zelený blok bude urgovat navýšení cíle snížení emisí na 65 %, který jediný má, dle zástupců klastru, být schopný spravedlivě přispět k 2° cíli stanovenému Pařížskou dohodou.

Liberálové podporují 60% snížení, zatímco Evropská lidová strana, největší blok v Evropském parlamentu, s největší pravděpodobností podpoří 55% cíl. Environmentální výbor Parlamentu přitom již 11. září podpořil 60% cíl.

Štítky: