Domů
Plynárenství
Ruský prezident Putin nařídil zvednout dodávky plynu do Evropy od listopadu
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Ruský prezident Putin nařídil zvednout dodávky plynu do Evropy od listopadu

Plynárenství
30 komentářů
27. říjen 2021, 20:16
ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zvednout dodávky zemního plynu do Evropy od listopadu. Státní podnik Gazprom s nimi má začít, až naplní domácí podzemní zásobníky. Informovala o tom agentura TASS. Na starém kontinentě je před příchodem zimy napjatá situace na trhu s energiemi – ceny zemního plynu se od začátku roku zvýšily o 365 procent. Evropští představitelé požadují, aby Rusko dodávky zvýšilo, to ale zatím jen plnilo stávající dohody.

Ředitel Gazpromu Alexej Miller podle TASSu Putinovi sdělil, že firma by mohla zvýšit dodávky do Evropy po 8. listopadu. Miller také na zasedání vlády přenášeném televizí řekl, že Gazprom dosáhne plánované úrovně nad 72,6 miliardy metrů krychlových plynu v domácích zásobách k 1. listopadu a dokončí jejich plnění 8. listopadu.

Ruská média už oslavují Putina jako zachránce Evropy. Šéf Kremlu doposud poukazoval na to, že Moskva dodává nasmlouvané množství plynu. Dodávat více by bylo obtížné, říkal. Navíc opakovaně naléhal, aby se co nejdříve zprovoznil sporný projekt rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, který nyní schvalují německé úřady.

Poptávka po zemním plynu roste díky oživování ekonomik po pandemii covidu-19 v Evropě i v Asii. Přiživují ji i nízké zásoby této suroviny.

Kritici Gazpromu se domnívají, že koncern na rostoucí evropskou poptávku nereaguje, aby si vynutil brzké zprovoznění Nord Streamu 2. Ruská strana obvinění odmítá.

vjn mka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
petr
27. říjen 2021, 21:34

Vladimír Vladimírovič moc dobře ví, že pokud cenová smršť zemního plynu potrvá déle, pak i ti panslavističtí troubové nejen v ČR si uvědomí, že to s námi zase ti rusáci pěkně koulí. On nepotřebuje, aby jeho obdivovatelé jej začali nenávidět přes zálohové platby dodavatelů ve svých zemích. Potřebuje dobré PR a to teď získá jako "zachránce Evropy", když po té co vytáhl cenu ze 3,4 euro na 95 euro za MWh ji zase rozumně sníží na cca 25 euro...

Mimo jiné si protlačí schválení NS II a zase začne nepozorovatelně rozkládat EU...

Jak tomu zabránit, abychom nebyli tak zranitelní?

Jádro, jádro,jádro a trochu ještě OZE...

Kdysi západní Evropu zachránily před okupací Sovětským svazem jaderné zbraně středního doletu, dnes nás obdobně zachrání jaderné elektrárny, pokud pokryjí základní spotřebu EU. Proto je tolik odpůrců jádra (kým asi placených, že by stejný sponzor jako tenkrát ta "mírová hnutí"?)

Josef
27. říjen 2021, 22:57

Jen tak pro zajímavost Rusko nikdy nenapadlo západní Evropu, naopak Rusko plenil Napoleon , Pak 2x Němci... To byla hlavní motivace proč si Rusko po 2 světové válce udělalo okolo sebe nárazníkové pásmo - nebo-li chtělo si udělat ze svých sousedů silou přátele. Nicméně jinak s vámi souhlasím není v zájmu Ruska, abychom měli drahý plyn , cena musí být stanovena tak , aby profitovaly obě strany.

jozka
28. říjen 2021, 07:22

To jo, jsou to strasni pacholci, ti Rusove. Nejen ze dodrzuji smlouvy, ale oni dokonce pristoupili na nase pravidla hry! Strasna zakernost...

Jaroslav Loudil
28. říjen 2021, 11:11

TO : petr

Kdyby Stalin neporazil za cenu 14 milionů svých mrtvých vojáků roku 1945 Hitlera , tak by jste se tady tolik nerozepisoval, protože by jste nežil. Přečtěte si , co bylo v plánu, až Hitler zvítězí. Na území ČR,Polska a SSSR se plánovala Třetí říše , kde by hulily komíny krematorií koncentráků ve dne v noci a po Židech jsme do nich měli nastoupit my Slované. Jen v SSSR bylo v plánu po vítězné válce nechat vyletět komínem krematorií kolem 50 milionů Rusů ,Bělorusů a Ukrajinců. Z nás Čechů měla část vyletět komínem a zbylá část se měla rychle naučit zdvořile hajlovat. Takže tolik k tomu vašemu - "věčně zlotřileckému Rusku". Stalinovi a SSSR máme stále co děkovat, že jako národ vůbec existujeme.

Josef
28. říjen 2021, 13:36

Ano je to přesně tak, pro ty co zbyly byla připraven vzdělávací program , naučit číst, psát počítat do 100 a učit, že je vůlí pánaboha abychom poslouchali Němce - to byl plán ost.. Jinak když se spojenci vylodily v Normandii v červnu roku 44 tak už byl Hitler prakticky poražen - Rusové už měli ve své moci Kiev a spustili operaci Bagration kdy došli až k Baltskému moři a prakticky stáli na hranicích Polska. Stalin se pak rozhodl zničit Hitlerovi spojence takže zahájil útok na Rumunsko a později na Maďarsko , protože potřeboval tyto státy vyřídit dříve než Německo, aby je po válce dostal do svého vlivu. 90% válečných ztrát utrpěli Němci od Rusů. Anglie pomohla zejména v prvním roce války dodávkami zbraní a Američani porazili fašismus v Asii, nicméně fašismus v Evropě porazili Rusové. Jen na území Československa padlo 300 000 Rusů a asi 20 Američanů při různých nehodách.....

petr
28. říjen 2021, 22:44

Vážení pánové, budu velice rád, kdy pochopíte jedinou drobnost. V Německu nikdy nebyl fašismus nýbrž nacionální socialismus. Proto ta jejich zločinecká strana se jmenovala nacionálně socialistická dělnická strana. Žádný Němec nebyl fašistou. Pojem fašismus si vymysleli Rusáci, protože i oni budovali ten jejich socialismus a tak se jim ten správný německý název do politického krámu nehodil.

Fašistická byla například Itálie, Slovensko, Maďarsko a další.

K vašim proruskému dojemnému poplakávání se nevyjadřuji.

Hitler za 12 let zmařil miliony životů, Stalin a jeho pohrobci však zde byli daleko déle a jsou zde stále a na jejich kontě je minimálně 3 násobek obětí... Oba režimy jsou zločinecké nacionální socialismus i ten komunismus, jak jsem jej zde všichni zažili po mnoho let

Dušan
28. říjen 2021, 16:40

Stalin porazil tak akurát svoje armády na hraniciach s Nemeckom, keď ho prepadol jeho parťák Hitler ...

Neskôr aspoň pochopil, že svojou nekompetentnosťou škodí hlavne sám sebe a už "len" generálom "mudroval" do remesla ...

Nacistický režim bol samozrejme strašný ... ale stalinistický nebol o nič lepší.

Josef
28. říjen 2021, 18:52

Parťák Hitler ?, Rusko mělo s Hitlerem smlouvu o neútočení podobně jako Anglie. A co se týče toho napadení pak to byl také Slovenský fašistický stát, který Rusko s Hitlerem napadl.( Předtím Polsko) Vaši předkové se podíleli na všech operacích Wermachtu. Zabili a masakrovali spolu s Němci 20 milionů Rusů. Jen v Leningradě zemřelo hlady a zimou 800 000 lidí většinou žen a dětí. Slovensko se také plně a ochotně zapojilo do konečného řešení židovské otázky - tedy likvidaci vlastního židovského obyvatelsva, tím že židi perzekuovali a nakonec vyvezli do vyhlazovacích a koncentračních táborů. ( Průběh deportací slovenských Židů zajišťovalo samo ministerstvo vnitra SR) Navíc Slovensko za každého žida zaplatilo Němcům za jeho likvidaci 500 říšských marek. Přitom asi 1000 židů Slováci zmasakrovali sami přímo na svém území......

Carlos
28. říjen 2021, 19:13

A kdo že to nechal Němce cvičit válku na svém území a to i s prostředky které jim byly výslovně po první světové válce mocnostmi zakázány? Nebylo to náhodou takový ten druhý totalitní stát náhodou? A kdo s nimi šel na Polsko? No zase ten totalitní stát s tím sadistickým gruzínským bankovním lupičem a zkrachovalým meteorologem v čele.

Petr
28. říjen 2021, 19:38

Rozdíl mezi těma dvěma okupantama: ti první pili Šnaps a ti druzí Vodku.

Dušan
28. říjen 2021, 21:57

No to je naozaj čierno-biele videnie ....

Každý nájde to najlepšie na sebe ... a najhoršie na druhých ...

y

Mohol by som vytiahuť podiel českej zbrájárske výroby na nacistickom snažení, či o tom, že my sme malí veľké SNP .... Vy len Prahu takmer po vojne .. ale to nemá zmysel.

Formálne existovala stále ČSR v exile, ktorá zastupovala oba národy ... a oba národy sa podielali i na vojne s Hitlerom na východe i na západe.

Nasadenie slovenských jednotiek s Hitlerom bola samozrejme realita, ale keď sme už pri tom, tak pre Nemecko bola podtatnejšia ekonomická produkcia Slovenska - hlavne poľnohospodárska ale i priemyselná, českému "prínosu" sa to samozrejme nerovnalo ...

Tak ako mnohí Slováci nevidie zločiny voči Židom tak u Vás si zas neradi priznávate brutálne vyhnanie Nemcov ...

A čo sa týka 20 mil. Rusov, tak to je mýtus, už len preto, že značnú časť mal na konte samotný Stalin svojou nekompetentnosťou, ale napr. i zákozom evakuácie Leningradu, ktorá sa oneskorila, až sa nedala úplne uskutočniť ... a tí ľudia v nemeckom obkľúení zomierali často zbytočne.

A čo sa týka paktu Ribentrom-Molotov, tak Vám evidentne uniklo, že mal svoju tajnú prílohu, kde si obaja diktátori rozdelili strednú Európu ... a presne tak i postupovali ... Nemci okupovali Poľsko, sovieti Pobaltie, Poľsko, časť Rumunska ...

Bojkas
30. říjen 2021, 21:42

To loudil: vždyť má na 2. sv válce rus stejný podíl jako Němec, jen ho Áda vypekl, tak se začal bránit. Stejně tak Němec zdrhl dva dny před tím, než prahu přišel "osvobodit" rus. Rusko má pořád ještě vliv, ale jen kvůli své agresi, plynu a ropě, za 50 let krachne, protože nemá absolutně nic, co by mohl vyvážet.

Jan manca
28. říjen 2021, 07:54

Neví někdo kde se dá zjistit o kolik vzrostlo množství dovazeneho plynu z USA a arabských zemi? Podle mě pokud by import rostl stejným tempem jako předchozí rok,když bylo plynu přebytek, neměly by být problémy...

Jan Stehlik
28. říjen 2021, 09:19

Proč by ho sem vozili ? Když v asii platí více . Trh nepřetlačíte.

jozka
28. říjen 2021, 07:59

Myslite treba zdejsi clanek z 6.8.?

Nefi
28. říjen 2021, 13:14

Putin a Miller řekli, že poté co budou naplněny zásobníky Gazpromu v Rusku, tak bude Gazprom posílat plyn do zásobníků Gazpromu v Německu a v Rakousku. Na evropské trhy se nic navíc medostane.

Posílat to budou přes Polsko.

Stávající kapacita NS1, polských i ukrajinských trubek je dostatečná. NS2 není kapacitně třeba. Němci a EK to budou schvalovat tak do února. Je tu vidět nezdravá Evropy na fosilních zdrojích. Řešení je OZE.

Michal K.
28. říjen 2021, 15:24

Němci mají ve větru 65 GW, v soláru 50 GW, celkem 115 GW výkonu. V noci z 8 na 9 října 2021 z těchto 115 GW běžel jediný !! GW ,protože byla jednak noc a jednak bylo v podstatě bezvětří. Nastala pak zoufalá "mobilizace" všech uhelných, jaderných a plynových elektráren , aby se Německo dokázalo vyhnout rannímu Blackoutu. Přes den svítilo, tak se sytém "trochu zmátořil" , ovšem už večer byla opět jedna MWh v Německu za 442 Euro ! Naprosté zoufalství ! V Německu evidentně neexistují a v dohledné době ani existovat nebudou žádné obří systémy pro ukládání energie. Aby se Německo obešlo bez jádra a uhlí a plynu, pak by potřebovalo baterky o kapacitě nějakých 30 000 GWh !! , ovšem ani to nebude stačit - nelze zaručit , že se vždy dokáží nabít na 100 % výkonu při silném větru - to by celá soustava OZE musela být třeba o 50 % naddimenzovaná, aby byl generován trvalý nadbytek výkonu ukládaný do obřích baterek. Bez této "jistoty" nelze takovýto systém v budoucnu provozovat.

Vinkler
28. říjen 2021, 15:40

No a cena takové baterky je při zhruba 100USD/kwh : 30x10na6x100=3x10na9 USD.

To je dost i na něklik JE.

Milan Vaněček
28. říjen 2021, 16:20

To, že by Německo potřebovalo takovou kapacitu baterek si může myslet jen naprostý laik v problematice čistých, bezodpadových, obnovitelných zdrojů elektřiny.

O nesmyslech nemá cenu diskutovat.

richie
28. říjen 2021, 17:21

to Milan Vaněček

"..O nesmyslech nemá cenu diskutovat..."

..alebo ako sa vyhnut odpovedi, ktora nie je prijemna ..

ok, skusme sa netahat za slovicka a pozmenime predchadzajuce vyjadrenie "..Aby se Německo obešlo bez jádra a uhlí a plynu, pak by potřebovalo baterky akumulaci o kapacitě nějakých 30 000 GWh !! , ovšem ani to nebude stačit - nelze zaručit , že se vždy dokáží nabít na 100 % výkonu.."

a uz je to tip-top ...

problem je ze aktualne dostupna/nasaditelna akumulacia je len vo forme precerpavaciek, alebo bateriek .. vsetko ostatne su zatial len vzdusne zamky

co znamena cca 9000 PVE velkosti DlouheStrane

alebo cca 190 000 bateriek co postavil Musk v Australii

alebo ich kombinacia

ja viem, to je malickost .. do konca storocia by to mohli vsetko stihnut ..

mart
28. říjen 2021, 16:34

NS2 není kapacitně třeba, přesto jeho zprovoznění hraje roli.

Řešením je OZE + jádro + dlouhodobé smlouvy na dodávky fosilních paliv. EU ale tlačí jen cestu OZE, která samostatně nebude fungovat. Německo může postavit další větrné elektrárny, ale pokud přijde delší bezvětří, tak má systém blízko ke zhroucení.

Asd
29. říjen 2021, 08:22

Pane nefi právě kvůli nestabilitě dodávek většiny OZE tu máme nyní šílené ceny EE a plynu. Kdyby Evropa investovala do JE tak bychom měli dost vlastní energie a nemuseli bychom na kohokoliv jiného spoléhat.

Tomas Urbanek
29. říjen 2021, 22:46

K těm oze - kolik by jich vlastne melo byt aby dodavka byla dostatecna i bez stabilnich primarnich zdroju v listopadove bezvetrne noci?

Staci se podivat na casovy drift evropske site v poslednich tydnech. A to pres den sviti a i trochu fouka.

On ten blackout prijde a hodne optimistu se bude divit, ze zasuvka energii neprodukuje.

Nefi
28. říjen 2021, 17:33

No počkám, jestli si pan Vinkler sám opraví svůj výpočet vč předpokladů.

Víte já jsem ty mantry poslouchal celá devadesátá léta a tehdy jsem tomu taky věřil. Protože jsem se kdysi učil ze stejných učebnic jako kterýkoliv dnešní fosilní dinosaur.

Mimochodem Dlouhé stráně mají 3GWh. K čemu potřebujete v Německu 30000 GWh by me zajímalo.

Dekarbonizace znamená, že fosilní zdroje zcela přestaneme využívat. Přechod bude postupný, ale soucasne mnohem rychlejší než jsme si dokázali představit ještě nedávno. Dekarbonizace do roku 2050, to ze strany EU rezonuje již od roku 2010. Češi, kteří sedí na ministerstvu, a všemožní odborníci měli po celou tu dobu jasno. EU se zbláznila, je to nesmysl apod.

A ejhle, teď to budeme plnit taky. Takže jde o to jestli to uděláme inteligentně a efektivně, nebo si sedneme a budeme říkat, že přece nesmysl, protože 30000GWh. A mezitim se bude šéf ČEPS plácat po zádech s panem Tykačem, jaké že jsou ty jeho elektrárny systémové.

Emil
28. říjen 2021, 18:13

30000 GWh potřebuje Německo k pokrytí nejdelších výpadků výroby obnovitelných zdrojů. Níže uvedená studie v nákladově optimálním scénáři počítá dokonce s pořebou akumulace 36000 GWh elektřiny, z čehož má být 1300 GWh v (stávajících) přečerpávacích elektrárnách, 59 GWh v bateriové akumulaci a zbytek ve vodíkové akumulaci. Vzhledem k nízké účinnosti přeměny vodíku na elektřinu to ale znamená potřebu ukládat dokonce 54800 GWh ve vodíku:

econstor. eu/bitstream/10419/236723/1/Ruhnau-and-Qvist-2021-Storage-requirements-in-a-100-renewable-electricity-system-EconStor. pdf

Nefi
28. říjen 2021, 18:24

Díky za zdroj a za potvrzeni, že není potřeba 30000GWh baterií. Takže power to gas. OK to tu píši už dlouhé měsíce. Nakonec se shodneme.

Emil
28. říjen 2021, 18:50

Shodneme se asi na tom, že s jejich současnými plány se bez takové akumulace neobejdou. Neshodneme se asi na tom, jak reálné je něco takového vybudovat a jak to bude výhodné ve srovnání s jinými způsoby dekarbonizace.

Nefi
28. říjen 2021, 20:08

Nebráním se jiným způsobum dekarbonizace. Důležitá je pro mne nákladová efektivita. Překvapilo mě, ze jste pro dekarbonizaci, bral jsem vas spíše jen za trola.

richie
29. říjen 2021, 10:19

to Nefi

uz kluckujete a uhybate ..

v predchadzajucej reakcii sa vam nepacila samotna hodnota potrebnej akumulacie 30TWh

".. K čemu potřebujete v Německu 30000 GWh by me zajímalo..."

vposlednej reakcii (ked uz je jasne ze 30TWh nie je nezmysel), sa chytate slovicka baterie ..

ale este si vytiahnem jeden vyrok:

"..Takže jde o to jestli to uděláme inteligentně a efektivně, nebo si sedneme a budeme říkat, že přece nesmysl, protože 30000GWh. .."

presne o to totiz ide, inteligentne a efektivne .. ako pisem v inom prispevku 30TWh znamena cca 9000 PVE velkosti DlouheStrane,

alebo cca 190 000 bateriek co postavil Musk v Australii,

alebo ich kombinacia - co sa mozno da realizovat, ale nie do 2050 !

a preco spominam len baterky a PVE? pretoze ine moznosti masivneho a ekonomickeho nasadenia zatial nie su (ziadna nepresla dalej ako experiment vezuci sa na modnej vlne a dotaciach)

aj P2G je zatial len experiment, ktory potvrdil zatial jedine nechutne nizku efektivitu a vysoku cenu

a to sa zatial bavime len o cislach dekarbonizacie vyroby EE pri aktualnej spotrebe, ked si priratame narast za elektromobilitu a za vyrobu tepla z odstavenych tepelnych elektrarni tak tie cisla mozeme kludne nasobit ..

tak este raz pouzijem vas vyrok ".. Takže jde o to jestli to uděláme inteligentně a efektivně.."

Jaroslav Loudil
29. říjen 2021, 09:59

Obrovitá vodíková akumulace v Německu, tak to asi nepůjde vybudovat ze dne na den. Problém baterek je ten, že dokáží dávat 100 % výkonu v řádu několika hodin a pak výkon rychle klesá. Kdo má akuvrtačku, tak to sám zná. Hodinu vrtá dírky do železa a pak už jen slyšíme :"Kurva, já budu muset jít zase nabíjet ! Je to zase vymlácený !" Ovšem vítr nemusí foukat třeba týden nebo 14 dní. A v noci nejedou zase soláry , a právě v noci si většina majitelů elektroaut bude chtít nabíjet své miláčky. "Noční proud" tak bude získávat rychle na významu - spotřeba poroste. Ovšem solár v té době bude odpočívat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se