Domů
Rychlé zprávy
Nejčtenější články roku 2019

Nejčtenější články roku 2019

1. Transněft: Ropa pro Evropu byla kontaminována úmyslně

Kontaminovaná ropa, která se dostala ropovodem Družba do Evropy, byla záměrně kontaminována v soukromém terminálu, zní od ruského Transněftu, operátora ropovodu.

Ropa byla kontaminována v terminálu Samaratransneft, který přijímá ropu od několika menších producentů, uvedla ruská agentura TASS citující mluvčího společnosti Transněft Igora Demina.

2. Australská megabaterie od Tesly se pro svého provozovatele stala zlatým dolem

Největší bateriové úložiště na světě, postavené společností Tesla, je pro svého provozovatele po 15 měsících provozu velmi lukrativním aktivem. Úložiště nacházející se v Jižní Austrálii za první rok provozu předčilo očekávání, když si přišlo na 29 milionů australských dolarů (AUD), v přepočtu 467 milionů korun. Při zachování stejného zisku v následujících letech by se investice provozovateli vrátila téměř za 3 roky.

Bateriové úložiště Hornsdale o výkonu 100 MW a kapacitě 129 MWh, které Tesla dokončila a zprovoznila v listopadu roku 2017, by možná nikdy nevzniklo nebýt aktivity Elona Muska na Twitteru.

3. Spojené státy nedokáží zabránit dokončení plynovodu Nord Stream II

Spojené státy nedokáží vzhledem k malému vlivu v této specifické oblasti zabránit dokončení projektu Nord Stream II, uvedli dva úředníci státní zprávy. Sankce na společnosti podílející se na projektu, který dle prezidenta Trumpa bude znamenat, že se Německo prakticky stane zajatcem Ruska, přišly dle amerických představitelů příliš pozdě.

Sankce, které prošly v úterý Kongresem, přišly příliš pozdě na to, aby nabyly účinku. Vyjádřili se tak vedoucí představitelé administrativy USA, kteří ovšem nechtěli být jmenováni. USA se namísto toho zaměří na další ruské energetické projekty, na které se pokusí uvalit další „náklady“, jak uvedl jeden z úředníků.

4. ICIS: Z Česka se do dvou let stane čistý dovozce elektřiny

Česká republika tradičně vyváží značnou část své výroby elektrické energie do okolních zemí. Tato situace by se však měla podle výhledu portálu ICIS již brzo změnit. Zpřísňující se emisní limity se projeví uzavíráním tuzemských uhelných zdrojů, což má již do dvou let udělat z exportního Česka dovozce elektřiny. Opačná situace by podle analytiků měla nastat na Slovensku.

Podle modelů analytiků ICIS, které od letošního června rovněž pokrývají český či slovenský trh, by v roce 2021 měly být v Česku odstaveny černo a hnědouhelné bloky o celkovém instalovaném výkonu 3,6 GW. V roce 2022 by měly být uzavřeny další zdroje o výkonu 1,5 GW, v letech 2023 a 2024 další 1 GW. Do hry nicméně ještě mohou vstoupit případné výjimky, o které mohou provozovatelé zařízení zažádat.

5. Největší větrná turbína na světě Haliade-X začala vyrábět elektřinu

Společnost GE Renewable Energy zaznamenala důležitý milník na cestě k získání certifikace pro svoji větrnou turbínu Haliade-X. Prototyp této v současné době největší turbíny na světě začal minulý týden v rotterdamském přístavu vyrábět elektřinu. Haliade-X s instalovaným výkonem 12 MW a lopatkami s délkou přes 100 metrů by se měla začít sériově vyrábět do dvou let. Výrobce eviduje zájem o tento typ turbíny u projektů s instalovaným výkonem téměř 5 GW.

Prototyp největší větrné turbíny na světě s instalovaným výkonem 12 MW, Haliade-X, minulý týden vyrobil první kWh elektřiny. O úspěchu informoval výrobce turbíny, společnost GE Renewable Energy. Turbína Haliade-X, která je určena pro offshore instalace, je nyní v testovacím provozu na pobřeží v rotterdamském přístavu.

6. Plynovod Síla Sibiře a jeho dopad na světový trh se zemním plynem

Rusko, druhý největší producent zemního plynu a největší exportér této komodity na světě, má své nejdůležitější zákazníky v Evropě. Dokončení plynovodu Power of Siberia, česky Síla Sibiře, by však mohlo být pro Rusko klíčovým okamžikem, kdy sníží svou závislost na Evropě a diverzifikuje své odběratele, což může hrát roli například také v nadcházejícím vyjednávání o tranzitu plynu přes Ukrajinu.

Plynovod Síla Sibiře, který má mít na ruském území přibližně 3000 kilometrů a od roku 2025 dopravovat do Číny 38 miliard m³ zemního plynu ročně, nutně ovlivní světový trh se zemním plynem.

7. Studie: Jaderná fúze může být „mnohem levnější“ než ostatní zdroje elektřiny pro základní zatížení

Jaderná fúze má potenciál být výrazně levnější než ostatní čisté zdroje pracující do základního zatížení, proto by ji politici a investoři měli zvážit při volbě zdrojů elektřiny pro zmírnění změn klimatu. Vyplývá to z analýzy zaměřené na výrobu a spotřebu elektřiny zadanou britským průkopníkem v oblasti fúze, společností First Light Fusion.

Analýza navrhuje, že cíl dosažení bezuhlíkového (nulová produkce CO2) energetického systému do roku 2050 je dosažitelný, ale bude vyžadovat jak značné investice do solárních a větrných elektráren, tak i nové čisté způsoby výroby energie, jakým je například fúze.

8. Nord Stream 2 naruby – německý trumf vůči Rusům

Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Němci podporují ruské geopolitické cíle. Tak zní jedna z nejčastějších výtek kritiků rozestavěného plynovodu Nord Stream 2 vůči Berlínu. Nord Stream 2 má zdvojnásobit kapacitu současné přepravní cesty pod hladinou Baltského moře přímo do Německa. Rusko posílí svou roli dodavatele strategické suroviny pro Evropu a nebude se muset spoléhat na tranzit přes země jako Ukrajina či Polsko, s nimiž má velmi napjaté vztahy.

Proč to Němci dělají? A proč se na rozdíl od některých dalších Evropanů neobávají toho, že kvůli plynovodu Nord Stream 2 budou mít Rusové od roku 2020 „velký klacek“, který jim umožní zesílit politický či ekonomický tlak na své odběratele? Ke správné analýze postojů německých zastánců stavby podmořského plynovodu je nutné vzít v úvahu jeden základní poznatek – tito politici, manažeři či analytici vůbec nemají pocit, že by ve vtahu s Ruskem tahal Berlín za kratší konec provazu. Spíše naopak.

9. Vědci vyvinuli elektrolyt, který otevírá cestu k nové generaci lithium-iontových baterií

Lithium-iontové baterie, elektrolyt

Lithium-iontové baterie jsou dnes všudypřítomné – jsou klíčovou součástí přenosné elektroniky, stejně tak se v posledních letech uplatňují na poli elektromobility či v oblasti akumulace elektrické energie. Věda hledá stále nové způsoby, jak zvýšit jejich energetickou hustotu a prodloužit jejich životnost. Američtí vědci nyní přestavili nový elektrolyt, který by se mohl stát základem pro baterie nové generace.

Vědci z americké Národní laboratoře Argonne, která spadá pod tamní ministerstvo energetiky, vyvinuli novou směs elektrolytů s jednoduchým aditivem, která by mohla mít místo v příští generaci lithium-iontových baterií.

10. Projekt obří australské přečerpávací elektrárny o výkonu Temelína má zelenou

Projekt obří australské přečerpávací vodní elektrárny Snowy Hydro 2.0, která má zemi pomoci s přechodem od stárnoucích uhelných elektráren k obnovitelným zdrojům, byl schválen australskou vládou. První část rozšíření by měla být hotova v roce 2024.

Projekt Snowy Hydro 2.0 má být rozšířením stávající soustavy vodních elektráren nazývaných souhrnným názvem Snowy Mountains. Jedná se o sedm elektráren postavených mezi roky 1949 a 1974, celkem 16 vodních přehrad a 225 km vodních přivaděčů. Celkový výkon elektráren je 4,1 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se