Domů
Rychlé zprávy
Rusko pracuje na návrhu podmořské jaderné elektrárny. Využití má najít na Arktidě
Těžba ropy v arktických podmínkách
Zdroj: Bureau of Safety and Environmental Enforcement / Public Domain

Rusko pracuje na návrhu podmořské jaderné elektrárny. Využití má najít na Arktidě

Rusko pracuje na projektu ponorné jaderné elektrárny. Elektrárna má sloužit k zajištění energie pro naleziště na arktickém šelfu, kde nelze umístit tradiční energetické zdroje. Informaci přinesl portál World Nuclear News.

Ruská námořní inženýrská kancelář Malachit vyvíjí inovativní zdroj energie pro odlehlé arktické  oblastí. Tento podmořský energetický modul disponuje dvěma jadernými reaktory o celkovém výkonu 20 MWe. Celý modul by měl disponovat schopností ponoru až do 400 metrů pod hladinou moře.

Strana Rosatom, časopis ruské jaderné společnosti Rosatom, uvedla, že schopnost elektrárny ponořit se do takové hloubky "sníží riziko srážky s ledovci", a dodala, že "modul bude fungovat autonomně s pravidelnou údržbou, jednou za tři měsíce jej zkontroluje až šest specialistů".

Tento unikátní jaderný zdroj by měl zásobovat energií naleziště v arktických šelfových zónách, tedy na územích, kde nelze umístit tradiční elektrárny. Podle stránky projektu na internetových stránkách kanceláře Malachit patří mezi výhody možnost "řízeného ponoru a výstupu pomocí osmi kotevních lan" a "zvýšená seismická odolnost při vznášení se ve vodním sloupci".

Vizualizace možné podoby ruská podmořské jaderné elektrárny. Zdroj: Strana Rosatom

Není jasné, jak daleko projekt pokročil, ale ambice vytvořit jaderný podvodní komplex není nová. V roce 2016 agentura Interfax informovala o ruském projektu, v jehož rámci byly dokončeny studie a 3D modelování reaktoru, který má splňovat požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Podobný projekt zahájila v roce 2011 francouzská společnost DCNS na základě svých zkušeností s výrobou ponorek pro francouzské námořnictvo. V tomto případě se jednalo o návrh malé podmořské jaderné elektrárny nasoucí název Flexblue. Válcová jednotka o délce 100 metrů a průměru 12 až 15 metrů by byla vybavena technologií tlakovodního reaktoru podobné té z jaderné ponorky. Elektrárna měla dosahovat výkonu 50 až 250 MWe.

Rusko již má program výroby plovoucích jaderných elektráren. Námořní inženýrská kancelář Malachit je součástí společnosti United Shipbuilding Corporation a sama sebe popisuje jako společnost specializující se na projektování námořních zařízení včetně těch s jadernou elektrárnou, přičemž mezi její hlavní činnosti patří "projektování, stavba a testování jaderných a dieselových ponorek”.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Roman Kosařík
28. červenec 2023, 15:59

Návrh může být dobrý, ale podmořský jaderný reaktor vyrobený v ruských podmínkách, kde se odpradávna dbalo na dodržování postupů, předpisů a není přítomna ani špetka šlendriánu? Co by se tak mohlo pokazit?

Richard Vacek
30. červenec 2023, 17:12

Pokazit se asi může cokoliv. Ale zatím stále trh oceňuje dané dodavatele jako ty nejvhodnější.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se