Domů
Plynárenství
Ukrajina čelí kriticky nízkým zásobám plynu na příští zimu
Plynovod
Zdroj: Ken Kistler / Creative Commons / CC0 1.0

Ukrajina čelí kriticky nízkým zásobám plynu na příští zimu

Ukrajina se může během nadcházející zimy potýkat s "kriticky nízkými" zásobami plynu, pokud bude pokračovat v jejich doplňování stávajícím tempem. Je proto nezbytné nejen zrychlit plnění zásobníků, ale také posílit domácí těžbu a aktivně rozvíjet alternativní zdroje energie, které by mohly pomoci pokrýt případné výpadky dodávek, uvádí server Montel News.

Zásoby plynu v ukrajinských podzemních zásobnících se sice od květnových rekordních minim pod 3 % zvýšily na 13 % kapacity, i tak však výrazně zaostávají za loňskou úrovní, která ve stejném období dosahovala 20 %, vyplývá z údajů organizace Gas Infrastructure Europe. Pro srovnání, zásobníky plynu v ČR jsou momentálně naplněné na téměř 70%.

Při současném tempu vtláčení okolo 582 GWh denně a dovozech 300 GWh denně by Ukrajina mohla do 1. listopadu naplnit zásobníky na zhruba 8,5 miliardy m³ plynu, což odpovídá 29 % celkové kapacity.

Ani tato úroveň by však nestačila a stále by byla považována za kriticky nízkou.

Navýšení těžby a hledání alternativ

Jedním z řešení je navýšení domácí produkce. Společnost Naftogaz minulý týden oznámila spuštění nového vrtu s denní kapacitou 0,38 milionu m³.

Tempo růstu produkce však zůstává nízké – v roce 2024 stoupla těžba pouze o 2 %, upozornil energetický analytik a bývalý šéf ukrajinského provozovatele plynovodů GTSOU, Sergiy Makogon.

Rozdíl mezi domácí produkcí a spotřebou tak i nadále činí přibližně 2 miliardy m³. V loňském roce dosáhla domácí těžba 19,1 miliardy m³, zatímco spotřeba se odhadovala na 22 miliard m³.

"Hlavní potenciál pro výrazný růst těžby spočívá v offshore ložiskách v Černém moři, jejich rozvoj ale potrvá roky a realisticky může začít až po skončení války," dodal Makogon.

V krátkodobém horizontu mohou zimní zásoby ohrozit jak dlouhá vlna mrazů, tak případné válečné narušení – například v podobě ruských útoků na těžební infrastrukturu.

V dubnu 2025 poskytla Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) státní společnosti Naftogaz půjčku ve výši 270 milionů eur na zajištění nouzových dodávek plynu pro dvě následující topné sezóny.

Tuto půjčku, krytou státní zárukou, doplní Norsko grantem ve výši 139 milionů eur, který bude financován ze zvláštního krizového fondu EBRD.

Silným partnerem pro dovoz plynu zůstává Polsko. Provozovatelé přepravních soustav Polska a Ukrajiny v červnu oznámili plán na téměř dvojnásobné navýšení kapacity pro přepravu plynu mezi těmito zeměmi. Modernizace měřicí stanice Hermanowice poblíž polsko-ukrajinské hranice by měla být dokončena na přelomu letošního a příštího roku. Posílení této stanice je klíčové pro zajištění dlouhodobě stabilně vyšší přepravní kapacity.

Současně ukrajinský provozovatel přepravní soustavy GTSOU podepsal memorandum o porozumění s italskou společností Snam, jehož cílem je posílit propojení mezi ukrajinským a italským trhem s plynem. Hlavní oblasti spolupráce se zaměřují na analýzu možností přepravy zkapalněného zemního plynu (LNG) a plynu potrubím mezi oběma zeměmi, včetně možného využití ukrajinských zásobníků plynu, vytvoření platformy pro spolupráci při údržbě sítí a zřízení výzkumné platformy pro přepravu obnovitelných plynů.

Obnova ukrajinského energetického sektoru se nesoustředí pouze na opravu poškozené infrastruktury, ale i na vybudování moderního, decentralizovaného a odolného systému.

Významným prvkem energetické bezpečnosti se stávají bateriová úložiště. Největší zařízení tohoto typu v zemi s výkonem 200 MW bylo nedávno uvedeno do zkušebního provozu. Projekt ukrajinské energetické společnosti DTEK ve spolupráci s Fluence Energy Inc zahrnuje šest zařízení s výkonem 20–50 MW, která nyní procházejí testováním. Celkem obsahují 698 bateriových jednotek Fluence Gridstack. Komerční provoz je plánován na říjen.

Zda a jak Ukrajina zvládne nadcházející topnou sezónu, bude záviset především na vývoji počasí a intenzitě ruských útoků na energetickou infrastrukturu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Karel Valenta
16. červenec 2025, 08:32

"V loňském roce dosáhla domácí těžba 19,1 miliardy m³, zatímco spotřeba se odhadovala na 22 miliard m³."

Tak to by snad neměl být pro EU problém dodat 3 mld. m3 ZP.

Vítězslav Novák
16. červenec 2025, 09:52

Pokud ta domácí těžba nebyla z nyní uzavřeného plynovodu...

Honza Nedvěd
16. červenec 2025, 11:03

Bezmezně věřím Ruzku a proto šířim jeho vylhanou propagandu jak jenom to jde. A nenávidím Ukrajince. Váš Vítězslav Novák.

Honza Nedvěd
16. červenec 2025, 10:28

Jenomže Ruzaci od té doby zintenzivnili plošné bombardování energetické infrastruktury. Ta produkce nebude co loni. A ta zvěř se vrhne klidně i na nás, když budeme slabým kusem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se