Domů
Rychlé zprávy
Solemi chlazený reaktor MCRE bude postaven v národních laboratořích v Idahu
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Solemi chlazený reaktor MCRE bude postaven v národních laboratořích v Idahu

Southern Company a Americké ministerstvo energetiky podepsaly dohodu o návrhu, výrobě a provozu reaktoru na bázi roztavených chloridových solí (MCRE). Jedná se o prověřený návrh zařízení poskytující rychlé spektrum neutronů a procesní teplo využitelné například pro metalurgii.

Reaktorový návrh MCRE bude první novodobý solemi chlazený reaktor pracující v rychlém spektru neutronů. Společnost Southern povede veškeré práce, které vyústí vznikem jedinečného reaktorového konceptu v národních laboratořích Idaho (INL).

Díky homogenní směsi paliva a chladiva bude reaktor vykazovat vysoký stupeň inherentní bezpečnosti. Ta je založena na fyzikálních procesech, které budou tvořit autoregulační efekt. V případě zvyšování výkon reaktoru, a tím i zvyšování teploty směsi, dojde ke snížení hustoty směsi a jednotlivé palivové částice se budou nacházet ve větší vzdálenosti, což vyústí ve snížení kritičnosti a reaktivity aktivní zóny.

Při vývoji a výstavbě reaktoru MCRE se počítá s dalšími společnostmi, mezi které patří také TerraPower, Národní laboratoře Idaho, Core Power, Orano Federal Services, Electric Power Research Institute a 3M. Projekt je také podporován programem nasazení pokročilých reaktorových technologií amerického ministerstva energetiky (ARDP).

Program ARDP během 5 let investoval do vývoje rektoru MCRE 170 milionů dolarů. MCRE v budoucnu poskytne provozní data, která budou použita pro podporu dalšího vývoje chloridovými solemi chlazeného reaktoru společnosti TerraPower (MCFR).

Vizualizace reaktoru MCRE Vizualizace reaktoru MCRE Zdroj: Southern Company

Podle společnosti Southern Company je reaktor MCRE přelomovou technologií. Pokročilá nová technologie je součástí komplexní strategie společnosti Southern. Nová strategie je zaměřena na dodávky čisté, bezpečné, spolehlivé a udržitelné energie za přijatelné ceny.

Reaktorový experiment chlazený roztavenými chloridovými solemi podpoří komercializaci revoluční technologie v časovém rámci, který může reagovat na změny klimatu. Společnost Southern má také za cíl nulové emise skleníkových plynů do roku 2050.

Reaktor MCFR společnosti TerraPower

Experiment MCFR společnosti TerraPower využívá chloridovou sůl jako chladivo i jako palivo, přičemž reaktor bude pracovat v rychlém spektru neutronů. Díky tomu bude reaktor pracovat s vyšší účinností a vyššími teplotami v porovnání s konvenčními reaktory. Vyšší teploty umožní produkci procesního tepla, které může být i skladováno v zásobnících.

V roce 2016 získaly společnosti Southern Company a TerraPower dodatečné financování ve výši 40 milionů dolarů od amerického ministerstva energetiky. Toto financování bylo využito pro výstavbu infrastruktury potřebné pro podporu vývoje reaktoru MCFR.

Významným milníkem prošel vývoj MCFR v roce 2019, kdy testovací izotermická smyčka dosáhla 1000 hodin provozu. Ta testuje a analyzuje chování kapané směsi paliva a chladiva při průtoku různými komponentami, mezi které patří čerpadla, tepelné výměníky, či zámrzné ventily.

Reaktor MCFR s čerpadly a tepelnými výměníky Reaktor MCFR s čerpadly a tepelnými výměníky. Zdroj: TerraPower

Natrium jako další koncept TerraPower

Společnost TerraPower vyvíjí také další reaktorový koncept, pojmenovaný Natrium. Druhý reaktorový koncept pracuje také s rychlým spektrem neutronů, ale palivo je fyzicky odděleno od chladiva a chladivem je sodík v tekutém stavu.

Předností tohoto systému je integrovaný rezervoár tepla s roztavenou solí. Demonstrační reaktor by měl být postaven v Kemmerer, Wyomingu, kde by měl nahradit vysloužilou uhelnou elektrárnu.

Koncept Natrium se kromě tepelného zásobníku vyznačuje také zjednodušením elektrárny, například v oblasti snížení množství kabelů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
petr
29. listopad 2021, 09:43

Trocha legrace : Pamatujete z hodin chemie, co se stalo, když jsme hodili sodík do umyvadla ?

Hezký den

Jaroslav
3. prosinec 2021, 18:45

chlazení solemi je technologie, která je nanejvýš důležitá z hlediska snížení nebezpečí opakování Černobylu a tu změnu bych doporučoval i elektrárnám v ČR. Rozhodně se tím ušetří voda a zcela určitě bude konec chladírenských věží, které jsou jak bolaví vřed v krajině. Chlazení solemi je uzavřený okruh, který je beztlakový na rozdíl od toho parního, co se používá dnes.

Tu vodu by jste tam musel jedině nalít sám, jinak se tam nedostane.

Emil
3. prosinec 2021, 20:44

A turbínu podle vás roztáčí taky ta sůl, nebo jak si představujete že se v té solemi chlazené elektrárně vyrábí elektřina? Slyšel jste někdy o primárním, sekundárním a terciálním okruhu?

Josef
29. listopad 2021, 12:36

až ten svůj prototyp dostaví Ruskové už budou mít komerční olovem chlazené rychlé reaktory ,které prakticky nepotřebují uran. protože z vyhořelého paliva, které reaktor typu WWER vyprodukuje za rok mohou fungovat celou svojí životnost. V oblasti mírového využití jaderné energie je dnes mezi Ruským a západním vývojem rozdíl nejméně 30 let. Pokud by se to mělo změnit musely by nastoupit masivní investice, abychom v této oblasti dohnali alespoň Čínu. Jenže dokud tady bude vládnout zelená ideologie tak takový vývoj rozhodně nehrozí....

Milan
29. listopad 2021, 14:42

Bohuzel EU musi padnout na hubu, aby to lidem co voli zelene zaslepence, došlo.

Pavel Karásek
30. listopad 2021, 12:22

U nás máme hlavně jaderné zaslepence, kteří každému, kdo jim nepodlézá říkají zelený zaslepenec.

Milan
30. listopad 2021, 14:49

Mohl jste si už dávno všimnou, že ti co propaguji jádro, zároveň nejsou odpůrci OZE. Vetsinou jsou za nejaký mix techto technologíí. Kdežto OZE aktivisti, jako vy, jsou zásadne proti jádru. Měl by jste se nad sebou zamyslet.

josef
30. listopad 2021, 21:31

Je skvělé že jádro odmítáte, jen nám prosím řekněte jak by bez jaderné energie uhlí a plynu třeba v současných dnech fungovalo zásobování energií ČR a kolik by taková energie stála. Jediné co tady za 20 let zelená ideologie dokázala byl solární tunel, masivní pěstování řepky a také se jim podařilo zastavit jaderný program, který se dodnes nerozběhl. Díky tomu budeme v příštích 20 letech plně závislí na zemním plynu.

Matěj
29. listopad 2021, 13:37

Sodíkem chlazené reaktory nejsou nějaká hi-tech rarita. Rusové provozovali BN-350 1974-1994 v Kazachstánu. Kromě 350MWe vyráběl i plutonium a odsoloval 120 tis.m3 vody denně.

V Bělojarské JE je v provozu BN-600 (na uran) a od r. 2016 i BN-800, který v rychlém spektru spaluje i zbrojní plutonium, nebo přepracované palivo MOX. Díky rychlým neutronům dokáže palivo mnohem efektivněji vyždímat a nemělo by docházet ani k tvorbě transuranů a koncové produkty štěpení jsou méně radioaktivní a hlavně po zlomek času, v porovnání s vyhořelým palivem z tlakovodních reaktorů.

Natrium od Terra Power taky počítá se sodíkem. Ne že by sodík byl tak zázračné medium, ale v USA už podobné pilotní projekty byly, takže sodík je pro ně jednodušší na licencování.

Josef
29. listopad 2021, 13:57

dodatek: ten BM600 tam běží už 45 let.... Přitom všechny pokusy provozovat takovou elektrárnu ve Francii nebo USA zkrachovaly.

Matěj
30. listopad 2021, 07:19

Ve Francii běžel množivý sodíkový reaktor Phenix 250 MWe 1973-2010.

Postavili ještě Super Phenix 1250 MWe, ten fungoval 1986-1997, ale byl často odstaven.

Pavel Karásek
30. listopad 2021, 12:20

A na kterém z těch dvou tehdy hořelo?

Emil
30. listopad 2021, 12:48

Kromě těch případů, kdy anarchisté házeli Molotovovy koktejly a člen strany Zelených střílel rakety, tak ani na jednom.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se