První blok čínské elektrárny Taishan prošel zdárně prvními studenými testy. Elektrárna, která dle plánu začne do sítě dodávat elektřinu v první polovině roku 2017, tak bude světově první provozovanou elektrárnou typu EPR, dle konceptu evropské společnosti Areva.

Na prvním bloku čínské elektrárny Taishan byly 27. ledna dokončeny první studené testy. Dle oficiální zprávy provozovatele elektrárny, společnosti China General Nuclear (CGN), tak šlo o vůbec první testy tohoto typu provedené na elektrárně EPR (European Pressurized Reactor).

Světově první „evropský“ reaktor bude stát v Číně

Prvotní testování proběhlo za dozoru odborníků z čínského jaderného dozoru (NNSA, 国家核安全局) kteří na stavbě prováděli mezi 21. a 24. prosincem minulého roku inspekce, aby následně 29. prosince vydali konečné rozhodnutí o provedení testů. Samotné testování započalo o den později (30. prosince) a bylo dokončeno 27. ledna. Testování se zaměřilo na kontrolu funkčnosti zabezpečovacích částí elektrárny a systémů čerpadel. Cílem tak bylo primárně zjistit prvotní provozní data a ověřit kompatibilitu veškerých systémů.

Elektrárna Taishan se nachází v provincii Kuang-tung, asi 150 km západně od Hongkongu. Jedná se o projekt dvou bloků (Taishan 1 a 2) evropského tlakovodního reaktoru EPR od společnosti Areva, jehož výstavba začala v roce 2009 a vzhledem ke zpožděním s podobnými projekty v Evropě, tak nejspíše půjde o první elektrárnu tohoto typu, která zahájí komerční provoz. První blok by měl začít dodávat elektřinu do rozvodné sítě v první polovině roku 2017. Celý projekt je součástí kontraktu mezi Arevou a čínskou společností CGN za 8 miliard eur, který byl podepsán v roce 2007.

V Evropě výstavba vázne

Prvním projektem EPR reaktoru, který se začal realizovat již v roce 2005, je přitom třetí blok finské elektrárny Olkiluoto. Prvotní plány na dokončení elektrárny před rokem 2010 nebyly naplněny a po řadě prodloužení a násobném prodražení je dnes spuštění elektrárny odhadováno na rok 2018.

Podobně i další z evropských rozestavěných projektů EPR, elektrárna ve Flamanville, bude s největší pravděpodobností dokončena v průběhu roku 2018. Výstavba elektrárny probíhá již od roku 2008.

Zdroj úvodní fotografie: japantimes.co.jp

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *