Podle informací agentury Reuters získaných od vysoce postaveného vládního zdroje má přijít vyjádření k dostavbě jaderné elektrárny Pakš v průběhu příštích týdnů. Na podzim loňského roku zahájila Evropská komise hloubkové šetření projektu kvůli pochybnostem o legitimitě státní podpory tohoto projektu, která by mohla narušit hospodářskou soutěž maďarského trhu s elektřinou.

Kontrakt mezi ruským Rosatomem a maďarským státem na dostavbu jaderné elektrárny Pakš je již téměř rok pod drobnohledem bruselských úředníků.

Attila Aszodi, vládní zmocněnec pro jadernou elektrárnu Pakš, sdělil agentuře Reuters, že Maďarsko očekává dva oddělené verdikty k dostavbě jediné maďarské jaderné elektrárny.

První verdikt by měl padnout v souvislosti se samotným zadáním veřejné zakázky na dostavbu elektrárny, druhý se bude týkat státní podpory výstavby dvou reaktorů.

„Přirozeně očekáváme pozitivní rozhodnutí,“ dodává Aszodi.

Podle vládních zdrojů přicházejí kladné signály také od místopředsedy Evropské komise a komisaře pro energetickou unii Maroše Šefočoviče.

Maďarsko v Pakši plánuje vybudovat dva ruské reaktory typu VVER 1200. Předpokládaný rozpočet je 12,5 mld. euro, z čehož má 80 % financovat ruská strana a zbývajících 20 % maďarský stát, který je vlastníkem celého projektu.

Maďarsko počítá se zahájením výstavby v roce 2018, dokončení prvního reaktoru se plánuje na rok 2025. Uvedení druhého reaktoru do provozu by mělo následovat o rok později.

Maďarsko nové zdroje určitě bude potřebovat

V současnosti jsou v Pakši provozovány čtyři reaktory typu VVER 440 vyrobeny společností ŠKODA (dnes ŠKODA JS) o celkovému výkonu 2 000 MWe. Elektrárna se podílí na výrobě elektřiny v Maďarsku zhruba 50 %. Reaktory, které byly spouštěny mezi lety 1982 a 1987, by měly být odstavovány mezi roky 2032 a 2037.

Je tedy zřejmé, že pokud půjde výstavba nových reaktorů dle plánu bude mít Maďarsko několik let v provozu 6 jaderných reaktorů současně. Vzhledem k tomu, že Maďarsko zhruba třetinu elektřiny importuje nebude se jednat o problém z pohledu zdrojové výkonové přiměřenosti.

Maďarsko má ve svých zdrojích instalovaný výkon téměř 9 000 MWe. Více než 6 000 MWe jsou tepelné zdroje, ze kterých je ovšem více než polovina zastaralá a neekologická. Tyto zdroje mají být do roku 2030 odstaveny. Maďarsko tak bude muset vyřešit, čím chybějící výkon nahradí.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *