
Brusel slíbil Slovensku opatření kolem plánu zastavit dovoz ruského plynu do EU
Bratislava/Brusel 15. července (zpravodaj ČTK) - Evropská komise (EK) slíbila Slovensku šest různých opatření a kroků v souvislosti se svým návrhem postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do Evropské unie. Vyplývá to z dokumentu, který má ČTK k dispozici. Právě poskytnutím záruk ze strany EK v zájmu zajištění budoucích dodávek plynu za férové ceny slovenský premiér Robert Fico podmiňoval souhlas Bratislavy s novým balíkem sankcí proti Rusku za jeho pokračující vojenskou agresi na Ukrajině. Slovenské opoziční strany Fica za jeho přístup k jednáním ohledně dovozu plynu kritizovaly.
Slovensko dlouhodobě odebírá plyn z Ruska, s nimž má smlouvu o dodávkách této suroviny do roku 2034. O nových protiruských sankcích budou dnes v Bruselu diskutovat ministři zahraničí evropského bloku, podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové jsou blízko k dohodě.
Evropská komise například hodlá přistoupit k řešení přeshraničních poplatků v ropném a plynárenském sektoru. Zvlášť se chce zaměřit na poplatky spojené s přepravou plynu, a to ve snaze zmírnit negativní dopady ukončení dodávek ruského plynu. Dále chce se Slovenskem spolupracovat na posílení energetické bezpečnosti a snížení cen elektřiny a plynu. S Bratislavou hodlá EK spolupracovat i v právních záležitostech ve věci případných sporů v souvislosti s uplatněním rozhodnutí o ukončení dodávek plynu z Ruska. Připravit by měla i řešení k možnosti využití peněz z evropských fondů na kompenzaci případných negativních dopadů svého návrhu na domácnosti a průmysl.
Fico návrh EK ukončit dovoz ruského plynu do EU opakovaně kritizoval a označil ho za ideologický. Řekl například, že krok povede ke zvýšení cen plynu. Slovensko podle něj také přijde o tranzitní poplatky za přepravu ruského plynu a bude muset naopak platit více za dopravu plynu pro vlastní potřebu z jiných zdrojů. Fico také upozornil na riziko, že Slovensko bude čelit arbitráži, pokud nedodrží kontrakt s ruským koncernem Gazprom o dodávkách plynu.
Slovenská opozice dnes kritizovala přístup již čtyřnásobného premiéra Fica a jeho strany Směr-sociální demokracie k řešení dodávek plynu.
"Co dělal Fico poslední dva roky? Celá Evropa pracovala na tom, abychom se odpojili od ruského plynu. On tu nedělal absolutně nic, hájil ekonomické zájmy agresora, který napadl jinou suverénní zemi," tvrdil na tiskové konferenci předseda liberální strany Svoboda a Solidarita Branislav Gröhling.
Dodal, že Rusko používá plyn jako zbraň a že velkoobchodní cena plynu patří na Slovensku k nejvyšším v EU.
Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) v prohlášení uvedlo, že Slovensko zaostává za ostatními zeměmi EU při plnění cíle snížit svou energetickou závislost na Rusku. "Za současné vlády její předseda místo jednání s klíčovými partnery navštěvoval Moskvu, zhoršil vyjednávací pozici Slovenska nejen v rámci EU. Místo spolupráce a koordinace postupů v souladu s dohodami na evropské úrovni předseda vlády a strana Směr neustále rozdmýchává napětí nejen na domácí, ale i na mezinárodní úrovni," uvedlo KDH.
Poskytnutím záruk Fico podmínil souhlas Bratislavy s 18. souborem sankcí proti Rusku. Zatímco ke schválení restrikcí vůči Moskvě je potřeba jednomyslný souhlas členských zemí evropského bloku, k prosazení návrhu ukončit dovoz ruského plynu bude při hlasování členských států EU postačovat kvalifikovaná většina. Tímto způsobem tak bude možné přehlasovat Slovensko a rovněž Maďarsko, které v této záležitosti zastává podobný postoj.
Mohlo by vás zajímat:
Presto pres vsechno ...... aspon nekdo neleze "komisi do ....e" a nenecha si bezhlave vsechno nadiktovat. Služebníčků mame v Evrope i doma až až.
Evropské státy se domlouvají, nejde o diktát.
Ten byl dobrej.
Protože pravdivej.
A kam leze Krteček?
Škoda, že se nezveřejní za kolik tedy jednotlivé státy plyn získávají. Kolik peněz tedy ze země "odteče" někam jinam.
Zrovna Slovensko platí takovou láci, že jí musí z rozpočtu dotovat. To je nejlepší důkaz o levném Ruském plynu
No právě. Slyšíme že tam platí hodně a jinde málo, ale nikde se nedozvíme kolik to teda je. Ani na eustatu taková informace není - tam jsou až koncové ceny pro spotřebitele.
A pokud taková informace není k dispozici, tak to může vzbudit podezření, že by to nebylo tak, jak se obecně tvrdí.
Informace o dotacích pro spotřebitele je veřejná takže proč dotují to co je dle vás lacíné? jste se zamotal co?
V současné době mají Slováci v jádru +- 2460 MW, Mochovce 4 přidají po spuštění dalších 440 MW. Budou Slováci do budoucna vůbec potřebovat tolik plynu jako doposud? Zvlášť když do svého muxu přidají trochu větru a slunce, samozřejmě za nějakých rozumných podmínek.
Prave naopak - cim menej vetra a slnka v mixe, tym menej plynu pre potreby stabilizacie sustavy. ALE plyn pre Slovensko nie je primarne o elektrine (na rozdiel od Nemecka ci Talianska), ale:
- teplarenstvo/CZT
- domacnosti (kurenie, ohrev vody, varenie)
- priemysel - chemicky (DUSLO), sklarsky, hutnicky ..
Nemůžu říct, že bych s vámi souhlasil. Dneska i při tom homeopatickém množství slunce a větru v energetickém mixu je stávající spotřeba plynu na výrobu elektřiny na Slovensku poměrně slušná, Malženice s výkonem srovnatelným s blokem JE se celou zimu v podstatě nezastaví . M4 tomu pomůžou hodně a větrníky navíc tomu rozhodně neuškodí.
Výkon 4. bloku Mochovce bude 471, ale správne do siete dodá 440 MW. Či bude Slovensko potrebovať toľko plynu nie je možné posudzovať podľa toho, koľko výkonu pridajú EMO B4, ale na bilanciu výroby, spotreby a vývoz. Na Slovensku sa vyrobilo v roku 2024 takmer 30,3 TWh, spotreba vzrástla na 27,3 TWh, vývoz na 5,2 TWh, z toho na Ukrajinu 2,8 TWh, medziročný nárast 2,5 TWh. V roku 2024 pribudlo 280 MW FVE a minimálne toľko sa očakáva v tomto roku. EMO B4 ak už horúcovodné skúšky a ďalšie skúšky prebehnú podľa plánu a zavážka paliva bude koncom tohoto roka a komerčná prevádzka najskôr v druhom polroku 2026. Až potom sa dá pri vývoze do 6 TWh očakávať dostatok elektriny na OKTETE (krátkodobom trhu s elektrinou), teda k poklesu cien elektriny aj pre ostatných odberateľov, mimo preferované nízke ceny pre domácnosti, čo pokladám za socialistický prežitok.
A Duslo Šála bude vyrábět hnojiva asi z vetru, že.
Duslo Šala spotřebuje ročně 10-12% na Slovensko dovezeného plynu. Domácnosti oproti tomu přes 40%.
V případě slovenska jde o jedinou potřebu .. .potřebu fica být přisátý k poplatkům za transport plynu z východu. Když nebude, nebude vejvar pro fica.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se