Domů
Teplárenství
Brněnské SAKO vyrobilo loni z odpadu rekordní množství tepla

Brněnské SAKO vyrobilo loni z odpadu rekordní množství tepla

Brněnská městská společnost SAKO loni vyrobila z 233.000 tun odpadu rekordních 2,4 milionu gigajoulů tepla. O rok dříve to bylo 2,3 milionu gigajoulů. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.

Městská odpadová firma zpracovává směsný komunální odpad ve speciálním kotli, který navazuje na turbínu a generátor. Vyrábí z něj teplo a elektrickou energii.

„Z 2,4 milionu gigajoulů tepla putoval více než milion gigajoulů zpět k obyvatelům Brna, dodaná elektřina dosáhla hodnot 52.000 MWh. V Brně má energetické využití odpadu dlouhou tradici, neboť v roce 1905 byla zprovozněna první spalovna na území celého Rakouska-Uherska, která již tehdy vyráběla elektrickou energii,“ uvedl Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno (KDU-ČSL).

Loni se podle něj zvýšil i objem tříděného plastu, papíru a skla. Sklo je recyklováno ze 100 procent ve sklárnách v Kyjově, 90 procent ze svezeného papíru SAKO prodává k recyklaci do papíren a z plastového odpadu se na dotřiďovací lince vytřídí asi 30 až 35 procent PET lahví a tvrdých plastů, jako jsou například kanystry od pracích a čistících prostředků.

„Na řadu plastů zatím v Česku neexistují zpracovatelské technologie, ale to by se mělo změnit, protože recyklace plastů je prioritně podporovaný cíl environmentální politiky EU i ČR. I proto SAKO připravuje stavbu nové velkokapacitní automatické dotřiďovací linky,“ dodal Leder.

Komentáře

(4)

PE

20. leden 2020, 20:10

Priklad stabilniho zdroje kdyz nesviti a nefouka,ktery muze byt v kazdem vetsim meste po vzoru Widne. Odpadu mame vsady dostatek a bude i nadale, z duvodu zakazu skladkovani!!!

Josef

20. leden 2020, 20:55

Normálně byste měl pravdu , jenže když uvážíme případ Brna pak se na to také můžeme podívat tak , že kousek od Brna je jaderná el. Dukovany , která by hravě vytopila celé město Brno a díky neexistenci teplovodu vypouští všechno odpadní teplo do vzduchu. Takže Brno pálí odpad a plyn naprosto zbytečně.

vinkler

21. leden 2020, 06:23

Veškerá energie je zdarma, platí se jen za dopravu na správné místo, ve správný čas, ve správné formě.

Doprava teplé vody do Brna se nemůže vyplatit. Výstavba malého teplovodu do Dukovan se také nevyplatí i když je to blízko.

Stavba spalovny se nedělá kvůli EE a tepu ale zejména jako likvidace odpadu místo skládky.

Dohromady- omezení skládky + teplo+ elektřina je tak šul nul náklady.

PE

20. leden 2020, 23:06

Obec Dukovany to ma 3km od JE a radeji si postavili svou spalovnu na biomasu,nez topit elektrinou od CEZU,viz TZB info. Vyhody jsou ty tam....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.