Domů
Uhlí
Havlíček: Datum útlumu uhlí doporučí komise vládě v listopadu
Elektrárna Chvaletice, Seven. Autor: Martin Vonka

Havlíček: Datum útlumu uhlí doporučí komise vládě v listopadu

Uhlí
20 komentářů
20. říjen 2020, 16:30
ČTK

Datum útlumu využívání uhlí v Česku doporučí takzvaná uhelná komise vládě na svém příštím zasedání v polovině listopadu. Kabinet by pak měl do konce roku rozhodnout. ČTK to po dnešním jednání komise sdělil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Potvrdil tak svoje dřívější vyjádření podle kterého postup útlumu těžby uhlí v ČR bude stanoven do konce letošního roku. „Ano, platí konec roku, rozhodnutí bude v polovině listopadu, příští uhelnou komisi,“ napsal dnes ČTK.

Finální rozhodnutí o datu dnes podle předpokladů nepadlo. Havlíčkův náměstek pro oblast energetiky René Neděla uvedl, že komise diskutovala o scénářích, mezi které patří roky 2033, 2038 a 2043. Shodla se také na nutnosti doplnit další podklady pro konečné rozhodnutí. „Další jednání komise se uskuteční v listopadu, tam by mělo padnout doporučení pro vládu. Dá se předpokládat, a uhelná komise s tím v tuto chvíli nadále pracuje,“ řekla dnes mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Podle několika zdrojů ČTK měla původně komise stanovit termín konce využívání uhlí v Česku už dnes, a to na rok 2038, jak to učinilo Německo. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale v pondělí oznámil, že komise o datu zatím nerozhodne. Zástupci ekologů v ní dnes v potvrdili, že komise nehlasovala o termínu konce uhlí ani o žádném dalším usnesení, jednání podle nich bylo informativní a diskusní.

Uvedli, že komise mimo jiné řešila zpracování nouzového scénáře, který by řešil, jak reagovat na úplný kolaps uhelného sektoru z ekonomických důvodů před rokem 2030. Ekologické organizace vytvoření takového plánu podporují, s ohledem na aktuální vývoj na trhu i evropské legislativy je podle nich pravděpodobný. Zopakovaly, že nadále prosazují ukončení provozu uhelných elektráren do roku 2030 a vyšší využití obnovitelných zdrojů, za nejzazší kompromis považují konec uhlí v roce 2033.

„Zásadní problém předložených scénářů je v tom, že žádný z nich nepočítá s tím, že by stát aktivně zavíral uhelné elektrárny před rokem 2029. Což vede k absurdní situaci, kdy se předpokládá v roce 2025 vývoz elektřiny v objemu odpovídajícím výrobě největší uhelné elektrárny Počerady,“ řekl dnes člen uhelné komise za asociaci ekologických organizací Zelený kruh Jiří Koželouh (z Hnutí Duha).

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) v dnešním komentáři uvedl, že doporučení uhelné komise pro vládu ČR musí být postaveno na kvalitním analytickém materiálu, který bude projednán a schválen v jejích pracovních skupinách. Zdůraznil, že rozhodnutí o bezuhelném roku není úkolem uhelné komise, ale politickým rozhodnutím.

„Diskuse o bezuhelném roku 2038 či jakémkoliv jiném je z pohledu SP ČR předčasná, neboť v aktuální podobě materiálu modelování scénářů chybí výpočet celkových nákladů systému, aktualizace plánu transformace teplárenství a popis podmínek, které jsou nutné pro realizaci jednotlivých scénářů včetně uvedení rizik, které by vedly k odchýlení se od trajektorie scénáře,“ řekla dnes mluvčí svazu Lenka Dudková.

Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Předsedají jí Brabec a Havlíček. Má 19 členů, mezi kterými jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Milan Vaněček
20. říjen 2020, 18:56

Jen malá poznámka: ČR nemá na to aby v odstavování uhlí byla rychlejší než Německo.

Jen jedenkrát jsme byli rychlejší než Německo ve stavbě tehdy velmi drahých fotovoltaických elektráren (teď už jsou 8x levnější).

Byl to rok 2010 kdy jsme byli prví na světě v instalaci MW solárních elektráren na hlavu, a to za nejvyšší ceny na světě.

Poučme se z toho.

Všichni zde ví, že nejsem přítel uhlí a fandím fotovoltaice. Ale poučme se z historie.

Jaroslav Studnička
20. říjen 2020, 19:19

Což ovšem musíme objasňovat té progresivní zelené mládeži a pilitickým stranám, neb pro ně je nejzazší termín 2030.

Milan Vaněček
20. říjen 2020, 19:40

Je potřeba zaujmout podobný postoj jako Německo: to znamená termín stanovit, ale každých 5 či 10 let tento termín aktualizovat,

podle konkrétního vývoje:

1) cen CO2 povolenek

2) cenového vývoje (poklesu cen) FVE, VtE

3) zkušeností Němců s uzavřením JE (to by mělo okolo 2025 ukázat zda je vůbec nutno stavět Dukovany II)

4) rozvoje elektromobility v ČR

5) rozvoje bateriové akumulace v ČR

6) cen plynu

atd

Asi z právního hlediska by bylo nejlepší stanovit rozmezí možných termínů (aby nedošlo ke sporům s "oprávněným očekáváním" zainteresovaných subjektů). Tj uhlí bude opuštěno mezi lety VX a YZ.

Ivan Novák
20. říjen 2020, 20:47

Ona celá ta komise je právně trochu na vodě. Podle Ústavy mohou v Česku úřady působit pouze na základě zákona, dané téma upravuje zákon o hospodaření energií, který zavedl Státní energetickou koncepci, včetně způsobu, jak má být přijata, a zákon o územním plánování atd., kde se obdobně vyskytuje Politika územního rozvoje. Možná by se něco zformulovalo i pomocí širokého výkladu ZOPK, ale uhelná komise kdenic-tunic. Aby její výstupy obstály třeba u soudu, bude nutno je přenést do zmíněných dokumentů, projednání časově náročné, postup přesně předepsán.

Mikromanagement vlády v řádně vedené státní správě nemá co dělat.

Rostislav Žídek
20. říjen 2020, 22:37

Dovolil bych si jen okrajove reagovat na bod 3)

Nutné to samozřejmě není.

Lze také instalovat stejný výkon v paroplynkách a nebo si nechat to zlé uhlí. (zlé jazyky trvdí, že to s CO2 stopou vyjde uhlí vs plyn podobně)

Láďa
20. říjen 2020, 22:44

Po uzavření JE nebude ještě čas definitivně hodnotit To přijde s odstavováním stabilních uhelných elektráren nejen v Německu ale v okolních státech. Až potom se ukáže. Dokud jsou k dispozici zdroje které síť podrží je brzo na hodnocení. Představa že celý stát jede na baterie je tak nějak...

Jaroslav Novák
20. říjen 2020, 21:39

zločin FVE upekli politici=poslanci 2006 a jede v tom i většina z nich,..možná i ParoubekTopolUrbanFalber???????

Jaroslav Novák
20. říjen 2020, 21:34

MPO se řídí naprosto podvrženými daty o spotřebě elektřiny po r.2030 a závislosti na dovozu i elektřiny!!! SRN předpokládá nárůst o 100%, ČR pouze +16%!!! Jak naplním klimatizaci, digitalizaci, robotiku, e-mobilitu, IT sítě, domácnosti, vysokorychlostní žel.dopravu,....jste opravdu při smyslech, nebo chcete další krizi a nouzi, tentokrát zničující??? Odvolat všechny zrádce od koryt moci!!!!!!!!!! Izolace od odborníků díku COVID 19 dovoluje MPO zvrácenosti v jednání o KI!!!!!!!!!! Idioti nesmí vládnout!!!!!!!!!!!!!!!

Rostislav Žídek
20. říjen 2020, 22:33

Je to vždy jen o subjektivním názoru... zda vládnou idioti, a nebo zda hloupí nejsou, ale dělají to úmyslně...

Jaroslav Novák
21. říjen 2020, 01:37

pokud by to dělali úmyslně, tak jde o vysokou trestní sazbu, pokud neúmyslně, tak by měli být z funkcí odvoláni, volby problém neřeší, proto musí justice konat a nebezpečí a hrozbám zabránit=odvolat činitele např. ministry!!! Ať s Havlíček nezlobí, ale ENERGETICE prokazatelně nerozumí, pokud se baví s koželuhy,....! JE není pekárna, ale i tu by AB pořídil stejnou, která mu už funguje!!!

Vinkler
21. říjen 2020, 14:44

Politik pod tlakem konkurenčních politiků nevěří ani realitě, natož matematickému modelu. Viz modely covid 19. Opozice v čele s piráty a top tvrdila, že je utažení nesmysl a že se má rozvolňovat i s oslavou na mostě. Teď tvrdí opak. Spotřeba EE větší o 10, 100, 1000%?? Zelení a

Piráti prorokují pokles. Po blackoutu budou tvrdit, že který neználek se nepřipravil.

Carlos
24. říjen 2020, 10:41

Pane Vinklere,

proboha nematlejte dohromady oslavu na mostě, jarní zabití ekonomiky a současnou vlnu.

Na jaro to vláda s opatřeními opravdu časové dost přepískla, včetně věcí, které prostě není možné dělat, například zákaz výjezdu ze země. To šlápli vedle a dost, stejně jako s tím že život omezili na tak dlouho. Stůl se také dělal v době kdy bylo v republice několik desítek případů a nebyl tehdy důvod k omezením už.

Milan Vaněček
24. říjen 2020, 11:24

Němci predikují do 2050 nárust spotřeby elektřiny u nich o 50%. Tedy ne tak moc jak tvrdí Jaroslav Novák, ani tak málo jak tvrdí někteří jiní.

A proto říkají: potřebujeme mít 3x tolik fotovoltaických elektráren než máme teď a taky ztrojnásobit ty větrné, aby v pohodě dosáhli stabilně na těch 65% elektřiny z OZE.

agora-energiewende.de/en/press/news-archive/?tx_news_pi1%5Bnews%5D=1696&cHash=e6871e05e6949251d43e0e4d6d5a2aa5

Milan Vaněček
24. říjen 2020, 21:39

oprava: ten trojnásobek výkonu ve fotovoltaice plánují Němci mít už v roce 2030, v roce 2050 pak již sedminásobek (355 GW).

To drasticky zredukuje koeficient využití jaderných elektráren v okolí Německa mezi jarní a podzimní rovnodenností bezkonkurenčně levnou cenou z FVE.

Milan Vaněček
21. říjen 2020, 18:51

Pro Vaši informaci, aby jste viděli jaká je posice obnovitelných zdrojů ve výrobě elektřiny v EURO

pv-magazine.com/2020/10/21/solar-generation-retreats-as-hydro-and-wind-lead-euro-renewables-dominance/

Elektřina z obnovitelných zdrojů (ve stovkách TWh) dominuje již šesté čtvrtletí za sebou nad fosilními zdroji na druhém místě a jádrem na místě třetím.

Z OZE dominují vodní a větrné elektrárny, fotovoltaika je na třetím místě.

Ať je léto nebo zima, OZE dominují...., prohlédněte si obrázek v odkazu.

Rostislav Žídek
22. říjen 2020, 00:17

Jenom skoda ze ve stejnem grafu neni i celkova porizovaci cena (vcetne vsech dotaci a podpory...)

Milan Vaněček
22. říjen 2020, 01:11

Ano pane Žídek, taky bych rád takový graf viděl, se všemi náklady, podporou a hlavně i s negativními externalitami pro uhli, ropu a plyn, pro jádro a pro OZE.

Ten graf co jsem na něj dal odkaz, to je nezpochybnitelná realita.

Rostislav Žídek
23. říjen 2020, 01:28

A nepodaří se nám ten graf sestavit dříve než po kompletní sanaci... Takže řekněme pro uhlí 2050? :-/

Pro atomky? hmm 3500+++?

Rostislav Žídek
23. říjen 2020, 01:30

Co mně ale vážne žere... je ten údaj na faktuře od ČEZu...

Podíl oze 8% , cena 495 bez dph na MWh

A myslel jsem si, že se nám z toho podaří vyhrabat.

A prd. Naopak ještě po Šilerové chtejí další 2 miliardy.

T_T

Milan Vaněček
23. říjen 2020, 02:50

Měli to vyřešit letos, evropa po nich chce vyřešit tu "překompenzaci". Jsem zvědav do kdy to stihnou, kvůli kovidu, uhlí, Dukovanům II.

Uvidíme. Ta částka podpory se určitě sníží.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se