Domů
Uhlí
Do tří uhelných krajů půjde v příštích letech téměř 100 miliard

Do tří uhelných krajů půjde v příštích letech téměř 100 miliard

Uhlí
2 komentáře
4. prosinec 2020, 13:58
ČTK

Do Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje půjde v příštích letech téměř 100 miliard korun, které jim pomůžou vypořádat se s koncem využívání uhlí. Je to součást dnešního usnesení uhelné komise, která doporučila ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. ČTK to řekl první náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS), který je členem komise.

Z devatenáctičlenné komise hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi. Unucka uvedl, že hlasoval pro toto datum, přestože až do čtvrtka byl rozhodnutý, že žádné datum nepodpoří.

„Ale během závěrečných jednání se podařilo do usnesení doplnit jasnou odkládací podmínku o nutnosti dostavby malých i velkých jaderných elektráren a tepláren,“ uvedl Unucka.

Bez elektráren a tepláren by to podle něj nešlo.

„Zároveň s touto technickou podmínkou je součástí usnesení i závazek ‚napumpovat‘ do tří uhelných regionů – Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje v nejbližších letech téměř 100 miliard korun, které nám pomohou se s koncem uhlí vypořádat,“ uvedl Unucka.

Dodal, že proto nebere konec uhlí jako problém, ale jako šanci na opravdovou změnu Moravskoslezského kraje.

V usnesení, které má ČTK k dispozici, komise doporučuje vládě, aby zůstalo zachování územního určení Fondu spravedlivé transformace pro Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj, kde je alokováno přibližně 42 miliard korun. Zároveň mají být tyto kraje zvýhodněny v Modernizačním fondu, kde je celková alokace více než 120 miliard korun. Investice do veřejné infrastruktury z evropského programu IROP, evropského fondu Recovery and Resilience Facility (RRF) a podpory podnikání OPTAK pak mají na území těchto krajů činit minimálně 40 miliard korun.

Mluvčí hutní společnosti Třinecké železárny Petra Macková Jurásková řekla, že otázkou snižování uhlíku a nahrazením uhlí ve výrobních procesech se podnik intenzivně zabývá. „V oblasti energetiky připravujeme postupný odklon od uhlí. Musí však být primárně vyřešena otázka zajištění tepla pro domácnosti a stabilita energetické sítě,“ uvedla Macková.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
5. prosinec 2020, 12:12

Tady je vidět jak ohromné jsou náklady našeho členství v EU, kdybychom byli mimo neexistovaly by povolenky, takže by se těžba uhlí vyplatila a přirozeně by klesala bez socioekonomických otřesů v regionech.... A těch 100mld je jen špička ledovce co nás členství v EU stojí...

Radek
7. prosinec 2020, 08:49

Josefe, možná je dobré si zjistit, o čem je řeč. Zahlazování těžby a změna orientace regionu z uhlí na něco jiného probíhá již 30 let. Výsledkem je vylidňování všech tří regionů, například. A asi netušíte, jak veliké škody jednostranná orientace napáchala. Neexistence středně velkých podniků, devastace vzdělanosti (já jsem horník, kdo je víc...), zničená drobná infrastruktura, protože mezi vesnicemi ležel důl/výsypka a musel se objíždět atd. atp.

Chcete-li, aby v uhelných regionech zůstali lidé, asi nezbyde nic jiného, než rozvoj zafinancovat. Anebo se ti v produktivním věku sestěhují někam mezi Beroun a Hradec Králové a důchodci tu dožijí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se