Írán, jeden z největších OPEC producentů ropy, zprovoznil jeden z jeho největších větrných parků, který se nachází v severozápadní části země. Podle zpravodajské agentury IRNA má Írán instalováno zhruba 640 MW výkonu v obnovitelných zdrojích, větrné parky tvoří 45 % z této hodnoty.

Íránská vláda uvedla, že záměrem výstavby parku je snížení emisí skleníkových plynů prostřednictvím výstavby obnovitelných zdrojů energie. Větrný park v provincii Qazvin byl vybudována s rozpočtem 100 milionů dolarů (zhruba 2,2 miliard korun). Park má 18 turbín a nachází se na území o rozloze 0,17 km2.

V Teheránu se již potřetí koná konference o obnovitelných zdrojích energie, jejichž organizátoři uvedli, že obnovitelná energie v Íránu je stále v „plenkách“ a vyžaduje rozsáhlé investice.

Téměř všechen přírůstek výkonu obnovitelných zdrojů energie v Íránu je přitom očekáván právě v oblasti větrných elektráren. Nejlepší místa pro výstavbu větrných parků jsou na severu země.

„Díky dobrému umístění podél několika větrných koridorů má severozápadní a severovýchodní část Íránu silné větry po celý rok,“ uvedl jeden z organizátorů konference.

Írán je třetím největším producentem ropy v kartelu OPEC. Schopnost této země profitovat z ropy bude ztížena po uvalení sankcí Spojenými státy americkými. Íránská vláda je činná v soudním řízení proti obnovení sankcí Spojenými státy americkými u Mezinárodního soudního dvoru v Haagu.

Zdroj úvodního obrázku: evwind.es

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *